Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKosgeb Faizsiz Kredi Nasıl Alınır? - 13 Mart 2017 Pazartesi

Tarih: 13-03-2017 19:28:04 Güncelleme: 13-03-2017 19:29:04 + -


Bilindiği üzere KOSGEB kredisi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bankanlığı bünyesinde faaliyet gösteren kurum tarafından verilen bir kredi türüdür. Kendi işini kurmak isteyenler, öğrenciler ve daha birçokları kosgeb faizsiz kredi olanaklarından faydalanabilmektedir.


 Kosgeb Faizsiz Kredi Nasıl Alınır? - 13 Mart 2017 Pazartesi

Bilindiği üzere KOSGEB kredisi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bankanlığı bünyesinde faaliyet gösteren kurum tarafından verilen bir kredi türüdür. Kendi işini kurmak isteyenler, öğrenciler ve daha birçokları kosgeb faizsiz kredi olanaklarından faydalanabilmektedir. Bu bağlamda İzmir'den Kars'a bütün şehirlerimizde kurulan şubeler sayesinde kosgeb faizsiz kredi alınabilmektedir. 2017 yılı itibariyle, Kosgeb faizsiz kredi iki farklı şekilde hak edenlerine ulaştırılmaktadır. Girişimci adayları en fazla 100 bin Türk Lirası değerinde başvuru yapabilirken, halihazırda işi bulunan kişiler için ise bu tutar, saptaması yapılarak değişiklik göstermektedir. 2017 yılında 50 bin Türk Lirasına varan tutarlarda girişimcileri teşvik etmek amacıyla hibe dahi verildiği gözlemlenmiştir.

 

KOSGEB'in Hibe Vermediği Sektörler de Var!

 

Devlet, başvuruların çok olması sebebiyle kosgeb hibelerine sınırlandırma getirilmiştir. Buna göre, hayvancılık, Rent A Car, Otobüs firması, emlakçılık, alkollü içeciğin yapıldığı iş yerleri ve muhasebecilik için kosgeb hibesi verilmemektedir. Hibe verilen sektörler içinse 50 bin lira tutarında hibe ve 100.000 lira değerinde ise  kosgeb faizsiz kredi uygun görülmüştür.  Her yıl belirli kontenjanlarda hibe ve kredi verildiğinden bunları almak adil düzenlendiği koşullarda tamamen şans işidir. Bu nedenle girişimcilerin tüm hayallerini bu kredi ve hibelere odaklamalarını tavsiye etmemekteyiz. İhtiyaç duyduğunuz paranın bir kısmını biriktirmeli iş kurarken dahi belirli miktarda birikimi kenara atmalısınız. Aksi takdirde sıkıntı yaşayabilirsiniz.  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı anlamına gelen KOSGEB, isminden de anlaşılacağı üzere hiç kimseye iş yeri açması için kredi vermemektedir. Zira kuruluş amacı, iş yeri açmış vatandaşları desteklemektir.

 

İyi Bir Eğitim Almanız Şart!

 

Kosgeb faizsiz kredi olanaklarından faydalanmak isteyen vatandaşların Uygulamalı Girişimcilik Kursu sertifikasına sahip olmaları şarttır. Bundan dolayı kosgeb hibe-kredi başvurusu yapacak adayların en kısa zamanda bir İŞKUR ya da KOSGEB şubesine kurs için başvuru yapmalarını tavsiye ediyoruz. Daha sonra iş planınızı ve projenizi tamamlamalı, KOSGEB şubesine gerekli belgelerle gitmeli ve veritabanına kayıt işlemlerinizi tamamlamalısınız. Bu işlemler sonrasında verilen desteklerden faydalanmak için gerekli olan tüm şartları sağlamış olursunuz.

 

 

KOSGEB İş Planı

 

KOSGEB iş planı KOSGEB tarafından oluşturulmuş desteklerden yararlanmak için hazırlanması gereken bir rapordur.  Kosgeb’in iş kuracak olanlara sunduğu desteklerden yararlanmak isteyen herkesin kurum tarafından verilen kurslara katılması ve bu planı hazırlaması zorunludur. Bir iş planı olan ancak yeterli sermayeyi bulamayan tüm girişimcilerin başvurabildiği bu program için iş planı gereklidir. Bu iş planına sahip olmayan, Kosgeb’e sunmayan hiçbir KOBİ ve ya girişimci programa başvuru yapamaz.  KOSGEB yeni iş yeri açacak girişimcilere faizsiz kredi ve hibe desteği sağlamaktadır. Program kapsamında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alan başvuru sahipleri KOSGEB iş planı raporunu nasıl hazırlayacağını detaylı olarak öğrenmektedirler. KOSGEB hibe ve faizsiz kredi imkânı ile desteklediği tüm sektörleri kobi ve girişimcilere önceden NACE form ile duyurmaktadır.  KOSGEB desteklediği sektörler konusunda da girişimcilerden yaratıcı ve yeni fikirler beklemektedir. Kuracağınız iş ile ilgili planınız ve raporunuz ne kadar ikna edici olursa, kabul alma imkânınız o kadar artacaktır.

 

Nasıl Hazırlanır?

 

KOSGEB iş planı hazırlamayı öğrenmek için öncelikle kurumun sağladığı girişimcilik ve rapor hazırlanması ile ilgili verilen kurslara gidilmelidir. Bu kurslar desteklerden yararlanabilmek için zorunludur. Çünkü girişimciler ve kobiler bu kurs sonrasında nasıl iş planı hazırlanacağını öğrenmekte ve girişimci sertifikası almaktadırlar. Sertifikaya sahip olan girişimciler iş planını hazırlayıp, Kosgeb’e sunmalıdır. Sonrasında KOSGEB uzmanları tarafından rapor incelenerek plan aşama aşama değerlendirilir. Bir girişimcinin başvuru kabulü ihtimali iş planının doğru hazırlanması ile orantılıdır. Değerlendirilip uygun görülen planlar onaylanır, uygun görülmeyenler ise girişimciye iade edilir. Bu nedenle girişimcilerin en iyi iş planını çıkararak başvuru yapmaları zaman kaybetmelerini de engellemektedir. Çünkü bir kez kabul görmeyen bir plan bir daha başvuruda kabul edilmez. Tekrar güncellenene kadar ise ortaya koyulan fikir güncelliğini ve pratikliğini yitirip bu kez de bu nedenle reddedilebilir.  Hazırlanan ve sunulan iyi bir iş planı ise onaylandığı anda girişimciye 50 bin TL hibe 100 Bin TL ise faizsiz kredi desteği olarak geri döner.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI