Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKredi ve kredi kartı borçları yapılandırma son durum! Kredi Kartı Borç Kapatma Kredisi - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 16:48:43 Güncelleme: 14-03-2017 16:51:43 + -


Kredi kartında 72 ay vade ile yapılandırma işlemi yapılması için bakanlar kurulundan bazı resmi belgeler yayınlanmıştır.


Kredi ve kredi kartı borçları yapılandırma son durum! Kredi Kartı Borç Kapatma Kredisi - 14 Mart 2017 Salı

Kredi Kartında 72 Ay Vade İle Yapılandırma

Uzun yıllardır ülkemizde hizmet veren bankacılık sektörü firmaları, uzun bir süre boyunca tüm banka müşterilerine esnek kurallar dahilinde hizmet vermekteydi. Kişilerin gelirlerinin ne kadar olduğundan çok, başvuru yaptıkları miktarlar ile ilgilenen bankalar, kişilerin aylık toplam gelirlerinin neredeyse beş katına kadar limitleri bulunan kredi kartlarını onlara vermekteydiler. Durum böyle olunca, zaman zaman ortaya çıkan ekonomik krizler ya da kişiler için bir anda meydana gelen ihtiyaçların maddi karşılıklarından dolayı, borçlar ödenemez bir duruma gelmiştir. Bu sorun ile karşılaşan kişilerin sayısına baktığımızda ise, kredi kartı kullanıcılarının neredeyse yüzde kırkını örnek gösterebiliriz. Durum böyle olunca, 2016 yılının sonlarına doğru bazı devlet müdahaleleri gerçekleşmiş durumdadır. Bu müdahalelerin ilki de, kredi kartında 72 ay vadeli ile yapılandırmanın tüm bankalar tarafından yapılmasıdır.

Kredi kartı kullanıcılarının borçlarını ödeyemedikleri zamanlarda, banka sicillerinin ciddi bir şekilde bozulmaması amacıyla başvurdukları yapılandırma işleminde, belirli faiz oranları işleme alınarak, kişilerin toplam kredi kartı borçlarını taksitler ile ödemelerine imkan tanınmaktadır. Fakat, yapılandırma işlemlerinde vade sürelerinin kısıtlı tutulması, kişilerin yüksek tutarlı olan borçlarını ödemesinde yine güçlük çekmelerine neden olmaktaydı. Bundan dolayı da kredi kartında 72 ay vade ile yapılandırma işlemi yapılması için bakanlar kurulundan bazı resmi belgeler yayınlanmıştır. Bununla birlikte, Resmi Gazete’de de yayınlanan bu bildiride, kişilerin kredi kartı borçlarını ödeyebilmeleri için uygun koşulların sağlanacağı, kişilerin hayat standartlarını arttırabilmeleri adına, yapılandırma işlemindeki vade oranlarının düşürüleceği, başvuru yapmak isteyen kişilerin de talep etmeleri halinde anlaşmalı olunan bankalara gidilerek, borçlarını tamamen kapatabilmeleri için kredi desteği sağlanacağı bilgisi yer almaktaydı. Bu bildirinin ardından da kredi kartında 72 ay vade ile yapılandırma için birçok bankanın harekete geçtiği ve tüketiciler açısından da bu durumun çok olumlu karşılandığı görülmektedir.

 

27 Eylül 2016 tarihinde yayınlanan yeni yönetmelikle; kredi borçları ve kredi kartı borçlarını ödemekte güçlük çekenlere yönelik olarak yasal takibe düşmemiş borçları 72 aya kadar yapılandırma imkanı ortaya çıktı.

Yönetmeliğin ilk çıkması ile icra takibine düşmek istemeyen kullanıcılar ve ya  taksitlerini azaltmak isteyen kullanıcıların bankalara koşması ile; yönetmeliğe rağmen çoğu bankanın 72 ay yapılandırmayı kabul etmiyor olması ve ya fahiş faiz oranları teklif etmesi bir çok kullanıcıyı hayal kırıklığına uğratmıştır. Tüketici derneklerinin olaylara müdahil olması sonucunda bankalar faiz oranlarını gözden geçirmiş ve daha mantıklı teklifler sunmaya başlamışlardır.

Hemen hemen her banka yasal takibe düşmemiş ve ya icra takibinde olmayan  kredi borçları için ortalama 1,22 ile 1,35 arası, kredi kartları borçları için ise ortalama 1,50 gibi teklif sunmaktadırlar.

Kredi borçlarınız ve ya kredi kartı borçlarınız 2 dönem gecikmeye girdikten sonra bankalar tarafından aranmaya başlarsınız, eğer bankalar sizi aramaz ise bankanızı telefon bankacılığı ile arayarak taksitlendirme ( yapılandırma ) istediğinizi söyleyebilirsiniz. Telefonla işinizi halledemez iseniz en yakın şubeye gitmenizde fayda olacaktır.

Düzenli ödenen kart ve kredi borçları içinde taksit düşürmek için taksitlendirme ve ya yapılandırma isteyebilirsiniz. Gecikmiş borçların yapılandırmasından daha avantajlı teklifler sunabilirler sizlere.

Tekrar üzerinde geçmek gerekirse ;

 • 27 Eylülden önce çekmiş olduğunuz bir krediniz ve ya kredi katı borcunuz varsa ve bu borcunuz icra takibinde veya yasal takipte değil ise bankanızı arayarak veya şubeye giderek bu borcunuzu yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz,
  • Eğer 2 veya 3 dönem gecikmede ise borcunuz bankalar size yapılandırma için ortalama 1,35 faiz orana sunabilir. Bu oran kredi kartları için 1,50 yi geçebilmektedir.
  • Herhangi bir gecikmiş borcunuz yok ise banka 1,19 larda bir teklifte bulunabilir. Bunun sebebi ise gecikmiş borcunuz varken başka bir bankadan kredi çekemezsiniz. Ama gecikmiş borcunuz yok ise A bankasında ki borcunuzu ödemek için gidip B bankasından kredi çekip A bankasında ki borcunuzu ödeyebilirsiniz.
 • Şu anki durum göz önüne alındığında yapılandırma ücretlerinin 1,19 un altına inmeyeceği değerlendiriliyor.
 • İcraya ve ya avukata düşmüş borçlar şu anda kapsam dışındadır.

 

Kredi Kartı Borç Kapatma Kredisi

Banka müşterilerinin en sık kullanmış olduğu bankacılık hizmeti olan kredi kartları, kişilerin gelir durumları ile doğru orantılı bir şekilde limitler ile belirlenmekte, kişilerin kullanımına sunulmaktadır. Kredi kartı kullanan bireylere baktığımız zaman, sahip oldukları bu bankacılık ürünü ile diledikeri yerden alışveriş yapabiliyor, nakit ihtiyaçları açığa çıktığı zaman, kartlarında bulunan kullanılabilir kredi kartı bakiyelerini nakit avansa çevirebiiyor ve bu işlemlerin tamamını da taksitli bir şekilde geri ödeme şansına sahip oluyorlar. Fakat, kimi zaman düzenli bir harcama yapılamaması ve gelir miktarlarına göre çok daha fazla tutarlarda harcama yapılmasıyla birlikte, kişilerin ödeme güçlüğü çektiği bilinmektedir. Bu durumlar ile karşılaşan kişilerin sayısı fazla olduğundan dolayı, bankalar artık kredi kartı borç kapatma kredisi adı altında, kredi paketleri hazırlamaktadırlar.

Borç kapatma kredisi veren bankalara baktığımız zaman ilk sırada QNB Finansbank’ı görmekteyiz. QNB Finansbank, ister çalışmış olduğu müşterileri olsun, isterse de ilk defa kendi bünyesinden hizmet alacak kişiler olsun, bu kredi paketini sunmaktadır. İçeriğine baktığımız zaman, normal kredi paketlerinden herhangi bir farkı bulunmayan kredi kartı borç kapatma kredisi, yalnızca birkaç gün gecikmeli olarak işleme geçmektedir. Çünkü, bankaya mevcut borçlarınızı kapatmak için kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman, TC kimlik numaranız üzerinden bazı sorgulamalar yapıacaktır. Bu sorgulamalardan ilki, kredi notunuz ve banka sicil kaydı sorgulamanızdır. Bunun ardından başvurunuz sırasında sizlerin belirtmiş olduğu kredi kartı borçlarınızın ve hangi bankada bulunuyorsa, o bankada bulunan tüm borç listenize ulaşılacaktır. Toplam borcunuz hesaplandıktan sonra ise, belirlenmiş olan vade süresi ile krediniz işleme alınacaktır. Onaylanan krediniz sizlere nakit bir şekilde verilmeyecektir. Fakat, kredi onaylandıktan sonra, borcunuz bulunan bankalara gitmenize gerek kalmayacak ve QNB Finansbank üzerinden tüm kredi kartı borçlarınız otomatik olarak ödenecektir.

Kredi Kartı Kırıldığında Yapılacaklar

Günlük hayatta, yapılan tüm alışverişlerde neredeyse tamamen kredi kartına dönük bir işlem yapıldığını söylememiz mümkündür. Çünkü, kredi kartı kullanımı ile birlikte, kullanıcılar hem nakit taşıma zorunluluğuna takılmamış oluyor hem de yapacakları alışveriş gibi eylemlerde, kendilerini daha güvende hissetmektedirler. Bu duruma, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde verilen puan uygulamasını da katarsak, kredi kartı ile yapılan harcamalarda, geri dönüş olarak sürekli bir gelir elde edildiğinden söz edebiliriz. Fakat, oldukça hassas bir yapısı olan kredi kartları, bazı durumlarda aşınabilmekte hatta kırılabilmektedir. Kredi kartı kırıldığında yapılacakları bilmeniz, bu gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığınızda ne gibi önlemler almanız gerektiği konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Kredi kartı kırıldığında yapılacaklardan ilk adım, çalışmış olduğunuz bankaların müşteri temsilcisini aramaktır. Telefon bankacılığı ile bağlandığınız müşteri temsilcinize talebinizi iletmeniz birkaç dakikanızı alacaktır. Talebiniz işleme alındıktan en geç 30 iş günü içerisinde kartınız sistemde kayıt edilmiş olan adresinize teslim edilecektir. Resmi kayıtlarda 30 gün içerisinde teslim edileceğinden söz edilse de, kişilerin madur olmamaları ve kredi kartlarına da en kısa sürede sahip olabilmeleri adına, bu işlem genellikle bir hafta içerisinde gerçekleşmektedir. Eğer daha büyük bir gecikme meydana gelirse, bu durumun bankalardan dolayı değil, tamamen kurye şirketlerine bağlı olarak ortaya çıkan bir sorun olduğunu bilmelisiniz.

Kredi kartı kırıldığında yapılacaklardan bir diğeri de, banka şubelerine başvurmaktır. Fakat, banka şubelerine giderek yeni bir kart talebinde bulunduğunuz zaman, bankalar yeni kartınızı, kayıtlı olduğunuz şubeye gönderecektir. Bu şubeden kartınızı teslim alabilir ya da kartınız şubeye gittikten sonra, yakınınızda bulunan bir banka şubesine kartın iletilmesini talep edebilirsiniz. Bu işlemlerde herhangi bir sorun çıkma durumu söz konusu olmasa da, telefon bankacılığı ile yapacağınız başvurulara göre biraz daha geç işlem görüleceğini bilmelisiniz. Bir hafta kadar gecikmeli alacağınız kredi kartınız, yine aynı şekilde adresinize teslim edilecektir. Kredi kartınızı teslim alana kadar ise, harcama yapamayacağınızı bilmelisiniz. Manuel olarak yapılamayan harcamaların yerine, internet üzerinden kart bilgileriniz ile yapılacak alışverişleri tercih ederek, sorunları ortadan kaldırabilirsiniz.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI