Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKredi ve Kredi Kartı Borcu Hakkında Önemli Bilgiler! - 13 Mart 2017 Pazartesi

Tarih: 13-03-2017 19:28:49 + -


Kredi Borcunu Ertelemek Mümkün müdür? Kredi Kartı Borcunu Ertelemek İçin Ne Yapmak Gerekir?


 Kredi ve Kredi Kartı Borcu Hakkında Önemli Bilgiler! - 13 Mart 2017 Pazartesi

Kredi Borcu Erteleme

Bankalardan çekilen krediler çoğu zaman uzun vadelere yayılmakta ve her ay belirli tutarda taksitler ödenmektedir. Geri ödeme sürecinin uzun olması, bu süre zarfında bazı olumsuzlukların yaşanması durumunu da ortaya çıkarabilmektedir. Yaşanan maddi sıkıntılar kredi borcunun ödenememesine neden olabilmektedir. Borcun ödenmemesi hem kişinin kredi puanını olumsuz etkileyecek hem de gecikme faizi ödenmesine neden olacaktır. Kredi ödeme sürecinde yaşanan bu maddi sıkıntıları bazı durumlarda kredi borcu erteleme işlemi ile ortadan kaldırılmak mümkündür. Maddi açıdan zor dönemler geçiren ve mevcut borcu olan bazı müşterilerinin borçlarını erteleyebilmektedir.

Kredi Borcunu Ertelemek Mümkün müdür?

Gelişen olumsuzluklar nedeniyle çekilen kredinin taksitlerinin ödenememesi her ne kadar istenmeyen bir durum olsa da sıklıkla ortaya çıkabilmektedir. Her ay yapılması gereken ödemeler işten çıkma, hastalık ve sakatlık gibi çok farklı nedenlerden dolayı kimi zaman gerçekleşememektedir. Yaşanan bu olumsuz süreçte kredi borcu erteleme fikri her borçlunun aklına gelmektedir. Peki gerçekten kredi borçlarını ertelemek mümkün müdür? Bankalar bazı müşterilerinin kredi borcu erteleme taleplerine olumlu yanıt vermektedir. Ancak bu herkes için geçerli bir durum değildir. Müşterinin banka ile olan geçmiş finansal işlemleri ve yaptığı işlemlerin parasal hacmi borç erteleme işlemi yapmasını doğrudan etkilemektedir. Düzenli ödeme alışkanlığı olan ve hiç gecikmeye düşmeyen müşteriler için bankalar inisiyatif kullanabilmekte ve borçlarını erteleyebilmektedir.

Kredi Borcunu Ertelemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bankaların kredi borcu erteleme gibi bir zorunluluğu yoktur. Aslında bankalar borç erteleme fikrine pek de sıcak bakmazlar. Ancak mevcut müşterisini elde tutmak ve borçların ödenebilmesini sağlamak amacıyla bazen bu talepler kabul edilebilmektedir. Çok uzun olmamakla beraber belirli bir süre için kredi borçlarını erteleyebilir ve maddi açıdan geçirdiğiniz zor durumdan daha kolay çıkabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken banka yetkilileri ile görüşmektir. Bankanın müşteri hizmetleri veya şube yetkilileri ile görüşerek durumunuzu anlatmanız ve borcunuzu belirli bir süre ertelemek istediğinizi belirtmeniz gerekir. Banka sizin geçmiş ödeme alışkanlıklarınıza bakara bu talebinize olumlu veya olumsuz bir cevap verecektir.

 

Kredi Borcu Ödemesi Sırasında İşsiz Kalınırsa Ne Olur?

Günümüzde birçok kişi kredi kullanmaktadır. Değişik isimler ve vadeler altında kredi çeken bireyler vadeli şekilde kredileri ödeyebilmektedir. Yüksek meblağları bir anda ödeyemeyen müşteriler için oldukça avantajlı bir durumdur. Fakat kredi borcu ödemesi sırasında işsiz kalınması vade ödemelerinin aksamasına neden olacaktır. Özel sektörde çalışan ve kredi çeken bireyleri oldukça zor duruma düşüren kredi vade ödemeleri daha sonra müşteriler ile bankalar arasında sorun olmaktadır. Peki, kredi ödemeleri sırasında işsiz kalınması durumunda ne olur?

Kredi vade ödemeleri durumunda işsiz kalınırsa yapılabilecek birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler şu şekildedir:

Banka ile iletişime geçmek:

Kredi çekilen bankanın bireysel müşteri temsilcileri ile iletişime geçilmelidir. Birçok banka bu durumda kredi ödemelerini belirli bir süre erteleyebilmektedir. Bu yöntemle de kredi ödemelerini daha sonra ödeme imkânı sağlamaktadır. Fakat banka kredi ödemelerinde herhangi bir aksatılma istemiyorsa bu durumda da yapılması gereken başka bir husus ise çekilen krediyi yeniden yapılandırma olacaktır. Hiç bir banka çekilen krediyi tekrardan yapılandırma kararınızı olumsuz değerlendirmeyecektir. Çünkü tekrardan yapılandırma durumunda banka hem müşteri kaybetmeyecektir hem de yeni kazanç sağlayacaktır. Tekrardan yapılandırılması durumunda ise vade ödemeleri daha makul olacaktır.

İşsizlik sigortası:

Kredi ödemelerinde işsiz kalınması durumunda ne olur şeklinde merak edenlerin incelemesi gereken başka bir nokta ise işsizlik sigortası olacaktır. Eğer ki kredi çekme sırasında işsizlik sigortasına başvurmuşsanız işsiz kalınması durumunda kredinizin vadesini işsizlik sigortasından alacağınız para ile ödeyebilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta işsizlik sigortasının çalışıyorken yani işte iken başlatılması gerekecektir. İşten çıkartılma durumunda yapacağınız sigorta çekilen kredinin vadesini ödemeyecektir.

Kefil bulmak:

İşsiz kalınması durumunda bankalar sizlerden kefil isteyebileceklerdir. Bu durumda ise kredi notu yüksek bir kefil bulma durumunda ise bankalar sizlere bir süre daha kredi vadesini ödemeniz için süre verecektir. Bu süre zarfında eğer ki kredi vadelerini ödemezseniz kefilinizden vade ödemeleri talep edilecektir.

Tüm bu durumların hiç birinin yerine getirilememesi durumunda ise banka 90 günü aşan vade ödemelerinin aksaması durumunda sizleri yasal takibe alacaktır. Kredi borcu ödemesi sırasında işten ayrılması durumunda ne olur şeklinde merak edenler yasal takip sırasında bankanın avukatı ile iletişime geçerek borcun taksitlendirilmesini isteyebilirler.

 

Kredi İptali Nasıl Gerçekleşir?

Birçok kişi maddi imkânsızlıklar nedeni ile bankalardan kredi çekme talebinde bulunmaktadırlar. Bankalar kredi notu yüksek, düzenli geliri olan müşterilerine olumlu yanıtlar vermektedirler. Fakat bazı durumlarda da müşteriler kredi çekmekten vazgeçmektedirler. Bu durumda da kredi iptali nasıl gerçekleşir şeklinde araştırma yapmaktadırlar. Kredi iptali kredi durumuna göre değişmektedir. Yani kredinin çekilmesi ya da onaylanması aşamasında farklı yollarla iptal edilebilmektedir. Kredi iptali şu şekilde gerçekleşmektedir:

Onaylanan Kredinin iptali nasıl gerçekleşir?

Herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulundunuz ve kredi onaylandı. Bu durumda 2-3 gün içerisinde bankaya giderek gerekli evrakları temin ederek kredinizi almanız gerekmektedir. Herhangi bir şekilde bankaya gitmezseniz banka sizleri arayacak ve ne zaman kredinizi alacağınızı soracaktır. Bu aşamada krediyi almaktan vazgeçtiğinizi sebepleri ile birlikte beyan etmeniz durumunda kredinizi iptal olacaktır. Bazı bankalar krediyi neden iptal ettiğinize dair form doldurtacaktır. Ayrıca bazı bankalarda sözleşme gereği kredinin iptal edilmesi nedeni ile belirli bir komisyon kesintisi isteyecektir.

Çekilen kredinin iptali nasıl gerçekleşir?

Kredi iptali nasıl gerçekleşir şeklinde merak edenlerin dikkat etmesi gereken başka bir nokta ise çekilen kredinin iptali olacaktır. Eğer ki herhangi bir bankadan kredi başvurusunda bulundunuz ve krediniz onaylandı. Gerekli işlemleri yaptınız ve krediyi çektiniz. Fakat faiz oranının yüksekliği nedeni ile ya da başka bir nedenle çekilen krediyi iptal etmek istiyorsunuz. Bu durumda da kredi hesabınıza geçse dahi sözleşmeyi imzalamamışsanız krediyi iptal ettirebilirsiniz. Gerekli formları imzalayarak hesabınızdan paranın geri alınmasını talep edebilirsiniz. Herhangi bir sözleşme imzalamadan ve hesaba yatan krediden hiç bir suretle para çekmeden kredi iptalinde bulunmuşsanız bankalar sizden herhangi bir kesinti yapmayacaktır.

Sözleşme imzalanması durumunda kredinin iptali:

Krediniz onaylandı ve sizler bankanız ile sözleşme imzaladınız. Fakat kredi almaktan vazgeçtiniz. Bu durumda da krediyi iptal etme hakkına sahipsiniz. Bazı bankalar herhangi bir kesinti yapmazken bazı bankalar bu durumda sözleşmeye uyulmadığından dolayı sizden ekstradan ceza ödemenizi isteyecektir. Sözleşmeyi imzaladığınız süre sonrasında 14 gün içerisinde krediyi hiç bir şekilde kullanmamışsanız herhangi bir ceza ödemeyeceksiniz. Fakat bankalar sizlere kredi verirken yaptırdıkları sigorta ödemesini alacaktırlar. Sigorta ödemesinin fazla olduğunu düşünüyorsanız Sigorta dekontlarını tüketici hakem heyetine başvurarak fazla ödediğiniz kısmı geri alabilirsiniz.

 

Kredi Kartı Koruma Sigortası

 

Yaşamın çoğu zaman bizleri ne gibi sürprizler ile karşılaştıracağı belli olmaz. Ve bu sürprizler maalesef her zaman tatlı sürprizler olmaz. Çalışanlar aniden işsiz kalması ya da bir rahatsızlık nedeniyle bir süre çalışamayacak olması gibi durumlarda hali hazırda var olan borçlarını ödeme konusunda problem yaşayabilmektedir. Günümüzde hemen herkesin kredi kartı kullandığını düşünürsek bu borçların içerisinde kredi kartı borçları da yer alır.  Bankaların sunduğu kredi kartı koruma sigortası ile sizler de zor durumda kaldığınız zamanlar için borcunuzu güven altına alabilirsiniz.

Kredi kartı koruma sigortası ile kredi kartınızdan her ay sizin belirlediğiniz bir miktar hesabınızdan teminat olarak çekilir ve bu miktar birikir. Herhangi bir durumda borcunuzu ödeyemeyecek olduğunuzda ise bankanızda biriken teminatınızdan kredi kartı borcunuz aksamadan ödenmeye devam eder.  Bu sistem ile kredi kartı borcunuz her zaman güvende olur ve gelecekte karşılaşacağınız maddi zorluklar da bir de biriken kart borçlarınızı düşünmek zorunda kalmazsınız.  Türkiye’deki hemen her bankanın müşterilerine sunduğu bu hizmetten ise 18 ile 64 yaş arası herkes yararlanabilmektedir.

 

Nasıl Yararlanılır?

 

Kredi kartı koruma sigortası sisteminden yararlanabilmek için, kişilerin en az 6 aydır düzenli bir iş yerinde çalışıyor olmaları ve sigortalarının ödeniyor olması gerekir.  Ayrıca kişilerin işlerinden kendi istekleri dışında, mucbir bir sebep ile ayrılmış olmaları gerekmektedir. Benzer sebeplerden dolayı sistemden tekrar yararlanmak isteyenler için bir önceki kullanım üzerinden 6 ay geçmiş olması gerekmektedir.  Bankaların bu sistem için verdikleri üst teminat bedeli ise bankaya göre değişmektedir. Kişiler çalıştıkları bankaların müşteri temsilcisi ile görüşerek bankalarının ne kadar teminat verdiklerini ve şartlarının neler olduğunu öğrenebilirler.  Sistemden bordrolu çalışanlar istem dışı işsizlik gibi durumlarda, serbest meslek ve devlet memuru çalışanları geçici iş görmezlik durumunda, öğrenciler, ev hanımları ve emekliler ise geçirdikleri bir rahatsızlık durumunda 7 gün ya da daha fazla süre ile hastanede yattıkları durumlarda yararlanabilmektedir.  Bu sistem ile kredi kartı kullanıcıları ani aksilik durumlarında kart borçlarının ödemesini yapmaya devam ederek, kartlarını da kullanmaya devam edebilirler.

 

 

Kredi Kartı Limitini Hangi Faktörler Etkiler?

●Günümüzde birçok kişi kredi kartı kullanmaktadır. Maddi ihtiyaçların artması ve kartının avantajları ile birçok ürün taksitli şekilde kolayca alınabilmektedir. Özellikle ülkemizde askeri ücretle çalışanların sayısı düşünüldüğü takdirde kredi kartı ile geçimini sağlayan birçok kullanıcı olduğu görülecektir. Peki, bankaların değişik kampanyalar adı altında müşterilere sunmuş olduğu kredi kartlarının limitini hangi faktörler etkilemektedir?

Aylık geliriniz:

●Herhangi bir banka şubesine kredi kartı başvurusunda bulunduğunuz zaman bankanın bakacağı etmenlerden birisi de aylık geliriniz olacaktır. Belirli ve sabit bir geliriniz varsa bankaların sizlere kredi kartı vermesi durumu daha kolay olacaktır. Kredi kartı limitiniz ise ilk yıl için aylık gelirinizin 2 katı kadar olacaktır. Bankalar vermiş oldukları kredi kartlarının geri ödemesini alabilmek için müşterinin gelir seviyesine göre limit belirleyecektir. Düzenli ödeme yapmanız durumunda da ikinci yıl kart limitinizi aylık gelirinizin 4-5 katına kadar çıkartabilirsiniz.

Kredi notunuz:

Kredi kartı limitini hangi faktörler etkiliyor diye merak edenlerin dikkat etmesi gereken başka bir nokta ise kredi notu olacaktır. Bankalara kredi kartı başvurusunda bulunmanız ve daha sonra kredi kartı limitini belirlerken bankaların inceleyeceği ilk nokta kredi notunuz olacaktır. Geçmiş dönemdeki ödemelerinizi, otomatik ödeme talimatınızı ve kullanmışsanız kredi vade ödemeleriniz hakkında bilgi toplayacaklardır.

Ek gelirleriniz:

●Bankalardan almış olduğunuz kredi kartlarının limitlerini belirlerken varsa ek gelirlerinizde kart limitini etkileyecektir. Eğer ki kira geliri gibi resmi bir geliriniz varsa kart limitinizi bir miktar daha artırabilirsiniz.

Kullanılan kredi kartı sayısı:

Kredi kartı limitini hangi faktörler etkiler şeklinde merak edenlerin incelemesi gereken başka bir nokta ise kullanmış oldukları kredi kartı sayısı olacaktır. Eğer ki bir den fazla kredi kartı kullanıyorsanız bankalar ikinci bir kredi kartı verirken diğer kredi kartının limitini de öğrenmek isteyecektir. Aylık geliriniz yüksek olsa bile ilk kartın limitini öğrenerek ikinci kartın limitini belirlemek isteyeceklerdir.

Borç durumunuz:

●Herhangi bir bankadan kredi çekmişseniz ya da aylık resmi olarak ödeme yapıyorsanız bankalar kredi kartı limitinizi belirlerken bu hususu dikkate alacaktır.aylık belirli bir ödemeniz olacak ve net gelirinizi hesaplamak isteyeceklerdir.

 

 

Kredi notu öğrenme

 

Bankalar gerek kredi gerekse kredi kartı başvurularında ilk olarak kredi notunu esas alırlar. 0 ve 1900 değeri arasında sayılarla değer kazanan bu not, çok riskli, az riskli, orta riskli, iyi ve çok iyi olmak üzere birkaç gruba ayrılmıştır. Kredi notu öğrenme işlemini tamamladıktan sonra, puanınızın yanında bu gruplardan hangisi içerisinde yer alıyorsanız onu da görürsünüz. Başvuru yapmadan evvel bu notu öğrenmeniz, başvurunuzun neticesi hakkında genelgeçer bir bilgiye ulaşmanızı sağlayacaktır. Çünkü pek çok banka, risk altında değerlendirilen kredi-kredi kartı taleplilerinin başvurularına olumlu yönde yaklaşmamakta, onları reddetmektedir. Kredi notu düşük olan ve herhangi bir kefili olmayan insanlar kredi çekmekte zorlanmaktadırlar. Bu yüzden bu nota ehemmiyet vermek mühim bir konuyu teşkil eder.

 

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

 

Kredi notu öğrenme için pek çok yöntem bulunmaktadır. Fakat bu yöntemler arasında en yaygın kullanılanı Findeks kredi notu sorgulaması yapmaktır. Bu yöntemi kullanmak istemiyorsanız, herhagi bir bankaya şahsen müracaat etmeniz gerekir. Uzun bir sürece tekabül ettiğinden insanlar bu yöntemi zorunda kalmadıkça kullanmaktan kaçınıyorlar. Findeks aracılığıyla kredi notunu öğrenmek isteyenler, öncelikle Findeks resmi web adresine üye olmalıdır. Bu işlem tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.  Findeks'e T.C kimlik numaranızı girdikten sonra karşınıza bir not çıkacaktır. Bu sizin kredi notunuzdur ve günceldir. Doğruluğunu teyit etmeye ihtiyaç yoktur.

 

Kredi Notum Neden Düşük?

 

Kredi notunuzun düşük olma sebepleri arasında ödenmemiş ya da geç ödemiş kredi kartı veya kredi borçlarınız başı çekmektedir. Aldığınız kredinin ödeme takviminin bir gün bile dışına çıkarsanız, bu durum olumsuz olarak kredi notunuza yansıyacaktır. Bunun yanı sıra, borcunuzun sadece asgari ücretini ödemeniz de onun katlanmasına yol açtığından olumsuz bir durum olarak değerlendirilmektedir. Görüldüğü üzere kredi notu öğrenme çok mühim bir konudur. İleride kredi çekmek istediğinizde olumsuz bir neticeyle karşılaşmamak için notunuzu öğrenmeniz sizin adınıza faydalı olacaktır. Son zamanlarda elektirik, doğalgaz, su ve gsm faturaları da kredi notuna tesir eden faktörler arasında yer aldığından ödemelerinizin tamamını düzenli olarak yapmanız kredi notunuzu yükseltmeniz noktasında size yardımcı olacaktır.

 

 

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi kullanabilmek için gerekli olan ilk şart iyi bir kredi notuna sahip olmaktır. Kredi notu, tüm bankalar üzerinden yapılan işlemlerin incelenmesi sonucu ile oluşan bir puandır. Kişinin sahip olduğu kredi notu, bankalardaki en önemli referans kaynağıdır. Bu yüzden bankalardan yapılacak tüm işlemlerde kredi notu oldukça önemli ve kritiktir. Banka, kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunan kişiler için kredi notu sorgulama işlemi yapmakta ve bu puana göre olumlu veya olumsuz bir karar vermektedir. Kişinin kredi notunu sürekli yüksek tutması, bankalarda yapacağı işlemlerin çok hızlı ve kolay bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Banka Şubelerinden Kredi Notu Sorgulama

Bankalar ile olan ilişkilerin artması, kredi notunun daha da önemli bir hale gelmesine neden olmaktadır. Bankalardan sürekli kredi ve kredi kartı kullanmak zorunda olan kişiler, belirli bir kredi notunun üzerinde olmak zorundadır. Bu nedenle kredi notu sorgulama işlemini sıklıkla yapan ve takip eden kişi sayısı bir hayli fazladır. Kredi notunu kolay ve ücretsiz bir şeklide öğrenmek mümkündür. Bunun için üzerinde T.C. kimlik numarasının yer aldığı bir belge ile herhangi bir banka şubesine giderek, kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Banka yetkilileri yapacakları sorgulama işlemi sonrasında size kredi notunuzu söyleyecektir. Bu işlem için bankaya herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

İnternet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

Hayatın her alanına giren internet teknolojisi, bankacılık işlemlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Günümüzde bankacılık işlemlerinin büyük çoğunluğunu internet ortamından gerçekleştirmek mümkündür. Bu işlemlerden bir tanesi de kredi notu sorgulama işlemidir. İnternet üzerinden birkaç dakika içerisinde kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür. Bunun için arama motorlarına kredi puanı sorgulama ya da öğrenme yazmanız yeterlidir. Karşınıza bu hizmeti veren birçok internet sitesi çıkacaktır. Bu internet sitelerinin herhangi biri üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlem için küçük tutarda ücretler talep edilebilmektedir. Ancak kredi notunuzu öğrenmek için banka şubesine gitmek istemiyorsanız, internet üzerinden bu tutarı ödeyerek kolay ve hızlı bir şekilde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

 

 

Kredi Risk Raporu Ne İşe yarar?

 

Herhangi bir finans kuruluşundan kredi almak için başvuru yaptığınızda bu arzunuzun müspet ya da menfi neticelenmesi tamamen kredi risk raporu ve kredi notunuza bağlıdır. Kredi risk raporu her dönem KKB, yani Kredi Kayıt Bürosu tarafınca belirlenmektedir. Bu raporda, kurumların ve kişilerin mali geçmişinin kaydı yer alır. Kredi kartı ve kredi taksitlerinin ödeme takvimi bu noktada önem kazanır. 2013 senesinden bu yana, fatura ödemeleri de bu bağlamda kayıt altına alınmaktadır. Risk Merkezinin oluşturduğu bu rapora göre kişilerin puanı artar ya da azalır. Kişi, ödemelerini düzenli bir şekilde yaptıysa puanı artırılır, tersi durumdaysa azaltma yoluna gidilir. Bu noktada akıllara, ''birinin borcunu dün ödemesi, yarın da ödeyeceği anlamına gelir mi?'' sorusu gelebilir, ancak bu raporun bir alışkanlığın ispatı olarak değerlendirildiği unutulmamalıdır.

 

Bankaların İşini Bir Hayli Kolaylaştırıyor

 

Risk raporu sayesinde finans kurum ve kuruluşları yaptığı işlemlerde riski en aza indirir. Aynı durum şahıslar için de geçerlidir. Misal, farz edelim ki, sahibi olduğunuz bir dükkân var ve bunu kiraya verebiliyorsunuz. Birkaç talibi çıktı. Ancak kararsız kaldınız. Hangisini tercih etmenin doğru bir karar olacağını kestiremiyorsunuz. İşte bu sırada, o kişiye ait kredi risk raporu dokümanına ulaşarak, eleme yapabilirsiniz. 2016 yılı itibariyle, Kredi Kayıt Bürosuna kayıtlı takribi 30 milyondan fazla kredi risk raporu bulunuyor. Son yıllarda bu rapora ATM hareketleri, Internet verileri, doğalgaz, elektrik ve su faturaları da eklendiğinden raporun kapsamı giderek genişliyor. Bu nedenle bazı işverenler iş başvurularında bu raporu göz önünde bulundurarak tercih yapmayı daha akla yatkın buluyorlar.

 

Risk Raporumu Nereden Alabilirim?

 

Şahsınıza ait risk raporunu bu hizmeti veren bankaların şubelerinden veya Internet bankacılığından belli bir ücret karşılığında alma şansınız var. Ama bu iş bir hayli uzun sürdüğünden bazı bankalar işi yokuşa sürebiliyor. Bu nedenle tanıdığa ihtiyaç duyma olasılığınız yüksek. Bu durumu önlemek isteyen Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde çıkan haberlere göre bir Internet adresi aracılığıyla rapor hakkında bilgilendirme yapmaya hazırlanıyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda kredi risk raporu kullanımının önümüzdeki yıllarda artacağı tahmin ediliyor.

 


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI