Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın2017 SANAL İNTERNET ALEMİNDE BAYANLAR! - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Tarih: 10-04-2017 16:04:35 Güncelleme: 10-04-2017 16:13:35 + -


Evlere internetin girmesiyle birlikte insanlar gündelik tüm hayatını, sosyal medya hesapları ve uygulamaları üzerinden paylaşmaya başladı. Özellikle gençler tarafından daha çok kullanılan sanal alemde bulunan SANAL BAYANLAR ve erkekler yeni bir arkadaşlık, dostluk ve aşk için buralara başvurur oldu.


2017 SANAL İNTERNET ALEMİNDE BAYANLAR! - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Evlere internetin girmesiyle birlikte insanlar gündelik tüm hayatını, sosyal medya hesapları ve uygulamaları üzerinden paylaşmaya başladı. Özellikle gençler tarafından daha çok kullanılan sanal alemde bulunan SANAL BAYANLAR ve erkekler yeni bir arkadaşlık, dostluk ve aşk için buralara başvurur oldu.

SANAL İNTERNET ALEMİNDE BAYANA BAKIŞ 1:

Gerçek hayatlarında bulamadıkları mutluluğu ve huzuru sosyal medya üzerinde veya internet aracılığı ile sanal alemlerde arayan kişilerin uğrak bir adresi sanal alemler olmaya başladı. Bayanlarımızın erkeklere göre daha sıklıkla kullandığı bu uygulamalar, beraberinde hem mutluluğu hem de sorunları getirdi. Sanal ortamda birbirleri ile her şeyi paylaşan çiftlerin ortaya çıkmasıyla kadınlarımıza farklı tepkiler gelmeye başladı. Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya üzerinden kadınların gönderi ve fotoğraf paylaşımlarına çeşitli yorumlar ve tepkiler geldi. Kendi hür iradeleri ve düşünce özgürlüklerini paylaşan çoğu kadın aldığı tepkilerden ötürü, sosyal medya hesaplarını kapatıp, yeni hesaplar açmak zorunda kalmaya başladı. Hatta bazı yerlerde "sosyal medya kullanan kadından korkulur" gibi birçok ifade yer almaya başladı. Kadınların kendilerini eğitmelerinden bu kadar korkan bir toplumda yaşıyor olmaktan daha kötüsü, sosyal medya kullanan kadınlara verilen tepkiler olmaya başladı. Sosyal medyadaki erkekler iyi, bayanlar kötü mü?

"Sen Kadınsın Sus"

Kendi hür iradeleriyle ve düşünce özgürlükleri ile sanal alemde yer alan SANAL BAYANLAR erkekler tarafından hem tacize uğramaya hem de değişik yorumlar ile rahatsız edilmeye başladı. Fotoğrafların altına numaralarını bırakanlar, haddini bilmeden "of yavrum" şeklinde yorum yapanlardan tutun, "beni ekle lütfen" yazanlara kadar... Oysa orada sadece bir fotoğraf paylaşılmıştı. Türkiye'de bulunan çoğu erkek, kadınların sosyal medya kullanmasına veya interneti kullanmasına karşı. Çünkü bir ok kullanıcı amacı dışında interneti kullanmaya başladığından beri, sanal alem kadınlara zehir olmakta. Örneğin gecenin bir vakti Facebook'ta çevrim içi takılan bir kadın "aldatan" kadın olarak görülebilmekteydi. Belki uyuyamamıştı, canı sıkkındı, kafasını dağıtmaya ihtiyacı vardı. Aldatmıyordu ama aldatılmış gibi görülüyordu.

"Eğitim Her şeyden Önemli"

Sanal alemi kullanan SANAL BAYANLAR tarafından en çok şikayetçi olunan konu, erkeklerin yerli yersiz yaptığı sözlü tacizler olmaya başladı. Bazı kadınlar bu konuda hakkını arayarak savcılıklara şikayette bulundu. Günümüzde birçok örneğine maruz kaldığımız bu konunun tek sebebi bize kalırsa eğitim… Kadını bir cinsel obje gibi görmektense, kadın olarak görebilmeyi biraz olsun başarabilirsek toplum olarak, çok ilerleme kaydedeceğiz. Her birey sosyal medya veya sanal alem kullanmakta özgürdür. Dilediği fotoğrafı paylaşabilmekte ve yorum yapabilmektedir. Sosyal medya üzerinden fotoğrafını paylaşan bir kadın "aldatan kadın" değildir. Bu konuda tüm toplumun bilinçlendirilmesi gerekir.

Erkek egemen toplumların en büyük sorunu kadın-erkek eşitliğinin hiçe sayılmasından kaynaklanmaktadır. Erkek yapabilir ama kadın yapamaz mantığının bir an evvel geride bırakılması ve kadınlarında sanal alemde takılabileceğinin kabullenilmesi gerekmektedir...

 

SANAL İNTERNET ALEMİNDE BAYANA BAKIŞ 2:

Çağımızın getirdiği teknolojik yenilikler ile internet herkesin kullandığı bir iletişim aracı haline gelmiştir. Özellikle günümüz gençleri arasında tanışmalar çoğunlukla sosyal mecra aracılığıyla gerçekleşmektedir. Kadınların da interneti aktif bir şekilde kullanması ile SANAL BAYANLAR kavramı fazlasıyla kullanılır hale gelmiştir. Erkekler ve kadınlar arasındaki ilişkiler çoğu zaman sanal alem üzerinden başlamaktadır. Bu ilişki yeri geldiğinde arkadaşlıkla kalmakta, yeri geldiğinde ise arkadaşlıktan öteye gidebilmektedir. Aslında bu yadırganacak bir durum değildir. İnternetin her an elimizin altında bulunması sebebi ile insanlar çoğunlukla sosyal medyada vakit geçirmeye başladılar. İnternetin çok büyük bir kolaylık olduğunu söylesek de insanların hayatlarına zorluklar getirdiğini de söyleyebiliriz. İnsanların vakitlerinin çoğunu Facebook, Twitter ve Instagramda geçirmesi onların sosyal ilişkilerini zayıflatmış, asosyallik olarak tanımlayabileceğimiz bir problemi gündeme getirmiştir. İnsanlar bu zayıflayan sosyal ilişkilerini sosyal medya araçları ile sürdürmeye başlamıştır.

Kadınlar İçin Tehlikeli

Her ne kadar kadın erkek eşitliğinden söz etsek de insanlığın doğası gereği yüzyıllardır sürdürülen ataerkil yapı kadınlar için zorlu mücadeleleri de beraberinde getirir. Toplumda her konuda ezilmeye, bastırılmaya çalışılan kadınlar elbette ki sosyal medyada da bu mücadelelerini sürdürmektedirler. Sosyal medya kullanan SANAL BAYANLAR ise fazlasıyla yanlış anlaşılmaktadır. Sosyal medya kullanan ya da internet üzerinden başkasıyla konuşan, yazışan her kadın ahlaksız değildir ama özellikle yaşadığımız toplumda kadınların aktif bir şekilde sosyal medya kullanmaları onların ahlaksız olmakla ve yanlış hayatlar yaşamakla suçlanılmalarına neden olmaktadır. Bu yanlış anlaşılma ise kadınlar için büyük tehlikeler doğurabilmektedir. Erkeklerin karşı cinsle konuşmaları, yakınlaşmaları herhangi bir yanlış anlaşılma doğurmazken kadınların başka erkekler ile konuşması ve paylaşımlarda bulunması çoğunlukla yanlış anlaşılır. Halbuki kadınlar da erkekler gibi canları sıkkın olduğunda tanımadıkları insanlarla konuşup, dertleşebilir, yeni insanlar tanımak isteyebilir, hatta aşkı sanal ortamda arayabilirler. Bu insan doğasının en doğal ihtiyaçlarından biridir ve gayet normaldir.

Doğru Kişiler İle Tanışma Problemi

Sanal alemin en büyük sorunlarından biri tanışacağınız insanların gerçekliği ve güvenilirliğidir. Sanal alemde bulunan SANAL BAYANLAR konusunda da bazı sıkıntılar yaşanmaktadır. Özellikle toplumumuzda kadınların cinsel obje olarak görülmesini fırsata çevirmek isteyen bazı insanlar vardır. Bu kişiler çoğunlukla sahte hesaplar kullanırlar ve güzel kadın fotoğraflarını paylaştıkları hesaplar vasıtası ile erkeklerle konuşup, onlardan para koparmaya çalışırlar. Yalnız olan, konuşacak başka insanlar arayan ya da farklı insanlar ile tanışıp yakınlaşmak isteyen erkekleri tuzaklarına düşürerek, onları dolandıran bu sahte hesaplar sosyal medya kullanan kadınlara yanlış gözle bakılmasının sebeplerinden biridir. Fakat bu durumun sosyal medyadaki bütün kadınlara kötü gözle bakılmasına sebep olması oldukça gülünçtür çünkü hayatımızda, her yerde bulunan dolandırıcıların, sanal ortamı kötüye kullanması bir genelleme yapılmasına sebep olmamalıdır. Sosyal medya kullanan her kadın kötü değildir ve tıpkı erkekler gibi kadınların da sanal alemde aktif olarak bulunmaya hakkı vardır.  

 

SANAL İNTERNET ALEMİNDE BAYANA BAKIŞ 3:

İnternetin ülkemizde yoğun olarak kullanılmaya başlandığı 90’lardan bugüne süregelen zamanda, insanların interneti kullanış biçimi de sürekli olarak değişmiştir. İnternet özellikle 90’ların gençleri tarafından neredeyse sadece chat yapmak amacı ile kullanılmaktaydı. SANAL BAYANLAR ve sanal erkekler tanımı ise o yıllarda baş göstermiştir.  Şu anda eskisi kadar öyle olmasa da o zamanlar erkek ve bayanlar ilişki yapmak için internete sıkça başvurulardı. Bu da haliyle özellikle o yıllarda internet kullanan bayana bakışı değiştirmektedir. Sanal alem gün geçtikçe genişlemeye ve gün geçtikçe büyümeye devam etmiştir. İnternette çeşit çeşit sohbet siteleri, arkadaşlık siteleri ve evlilik sitelerinin oluşmasına sebep olmuştur. Bu sitelerde sanal bayan ve sanal erkekler birbirleri ile sürekli iletişim halindedir. Bu iletişimin iyi ve kötü yanları oluşmaktadır.

Sanal Alemde Arkadaşlık

İnsanlar sanal alemde güzel dostluklar, güzel arkadaşlıklar edinebilirler. Günümüzde bu durum artık çok normalleşmiştir. Eskiden bu tarz arkadaşlıklar ilk bakışta bir tuhaf gelirdi insanlara ama artık bu duruma bütün toplum alışmış durumda ve olabilir normal bir haldedir bu durum. SANAL BAYANLAR ve sanal erkekler arkadaşlıkları da gün geçtikçe artmaktadır. İnsanlar sanal alemde bir sohbet sitesinden edindiği bir arkadaşı ile gerçek hayatta konuşup görüşür hale gelmiştir. Bu sanal alemin iyi yanlarındandır. Bir insanın sana alemde tanıştığı biriyle görüşür konuşur hale gelmesi tabii ki de iyi bir şeydir. Sanal alemde tanışıp dostluklarını sürdüren birçok insan vardır. Özellikle erkeklerde sanal alemde bir oyun vasıtası ile tanışıp o oyun hakkında konuşup sonrasında ise görüşen birçok genç vardır. Aynı şekilde bu bayanlar da olabilmektedir. Özellikle 2010 ve sonrasında bu oldukça yaygınlaşmıştır.

Sanal Alemde İlişki Kurmak

İnsanlar sanal alemde güzel dostluklar, güzel arkadaşlıklar edilebildiği gibi güzel ilişkiler de kurabilirler. Bunun örnekleri günümüzde oldukça artmaya devam etmektedir. İnsanlar sanal alemde tanıştığı biri ile uzun yıllar sevgili olup evlenebilmişlerdir. SANAL BAYANLAR ve sanal erkeklerin ilişkileri her ne kadar nasıl sağlam olabilir diye düşünsek de bu ön yargılarımızı kıran örnekler oldukça sık olmaya başlamıştır. Bütün bunların iyi yönleri olabildiği gibi kötü yönleri de olabilmektedir. Sanal alemde tanıştığınız bir bayan veya erkek sizi kandırıyor da olabilir. Bayanım diyen biri sırf sizi kandırmak için sizinle yazışıyor olabilir. Bundan da zevk alan insanlar vardır elbette. Bu yüzden bu konuda dikkatli olmak, bunun önlemini almak da size kalmış. Belki de iş bu kadar basit olmayabilir. Sizi kandıran kişi psikolojisi bozuk bir seri katil de olabilir. Tabii bu da sanal alemin kötü yanlarından denilebilir. Sanal internet aleminde ister bir bayan veya erkek olsun kesinlikle konuştuğunuz kişinin o kişi olduğundan emin olamazsınız. Bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Hiç kimseye hiçbir konuda tam olarak güvenmemelisiniz. 

 

SANAL İNTERNET ALEMİNDE BAYANA BAKIŞ 4:

Teknolojinin gelişmesi ile sanal alemde kişilerin takılma oranı da artmış oldu. Dikkat çekici ve eğlenceli platformları sayesinde sanal alemler hem SANAL BAYANLAR hem de sanal erkekler tarafından oldukça kullanılmaya başlandı. Sanal alemde dostluk arayanlar, sevgi arayanlar ve normal olarak sosyal medya alemini kullanmak isteyenlerin uğrak ve kaçış noktası olmaya başladı.  Özellikle hayatlarına yeni birini arayanların kullandığı sanal alemler bayanlar için tehlike unsuru taşımaya başladı. Özellikle cinsel taciz olarak beliren bu unsur, bayanlarımızı tehlike altında bıraktı. İnternetten tanışıp evlenen kişilerin hikayeleri arttıkça insanlar bu siteleri kullanarak doğru insanı bulmaya çalışmaya başladılar. Fakat, sanal alemler kötü amaçlı insanlarında kullanmaya başlaması ile çeşitli sorunlar baş göstermeye başladı.

 

Sanal Alemdeki Tehlikeler

Sanal alemi kullanmaya başlayan SANAL BAYANLAR için tehlikeler, erkekler içinde geçerli olmaya başladı. Hayatlarına doğru kişiyi bulmak için giren kişilerin sıklıkla kullandığı Facebook, Chat odaları ve Twitter gibi uygulamalardan tanışıp, çift olan insanların yaşadığı olaylar arasında aldatma ve para isteyip geri ödemesinin yapılmaması gibi sorunlar ortaya çıkmaya başladı.

Bayanların güvendikleri insanlara paylaştığı fotoğraflar ile tehdit edilmeleri gibi birçok sorunun bulunduğu sanal alemlerde kişisel bilgilerinizi tanımadığınız insanlarla paylaşmamanız gerekmektedir. Hatta bazı kişiler telefon numaranızı bile diğer insanlara yayarak, adınızı kötü emeller doğrultusunda, kötüye bile çıkarabilmektedir. Sanal alemlerde insanlarla konuşmak sizi rahatlatabilir ama dikkatli olmakta fayda vardır. Bu yüzden sanal alemden sohbet ettiğiniz kişilerle, birçok kez görüşmeli ve güven duygusunu tam anlamıyla oturtmadan özel hayatınıza dair ve kişisel bilgilerinize dair bilgileri paylaşmamak gerekmektedir. Paylaştığınız takdirde, adınıza bankalardan kredi bile çekilebilmektedir. Ya güvenilir bir sanal alem uygulaması tercih etmeli ya da karşınızdaki insana güvenene kadar bilgilerinizi saklamayı tercih etmelisiniz.

Sanal Alemde Yer Alan Kadınlara Erkeklerin Bakışı

Sanal alemi kullanan SANAL BAYANLAR karşısında erkeklerin bakış açıları değişiklik göstermektedir. Çoğu erkek sosyal medyayı kullanan bayanlara güven problemi yaşamaktadır. Bunun sebebi, sosyal medyayı kullanan diğer bireylerin, kadınlara zarar verebilme veya kandırma olasılığının çok fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda kadınları kandırabilecek potansiyele sahip olma olasılığı erkeklere nazaran daha fazla olduğu için sanal alemi kullanan bayanlara karşı erkekler, sanal alemi kullanmamalarını istemektedirler.

Özellikle yeni bir ilişkiye başlayan erkekler, hanımların sosyal medya hesabında yer alan haddini bilmeden konuşan insanlara karşı korumak isterken bazı erkekler ise bu sosyal medya hesaplarını kullanmalarını ama sadece tanıdıkları insanlarla sohbet etmelerini istemektedir. Sosyal medyayı kullanan bayanlara "cinsel bir obje" gözüyle bakan erkeklerin sayısı fazla olduğundan, erkekler tarafından kadınlara bazı uyarılar yapılmaktadır. Çok fazla fotoğraf paylaşmamaları gerektiğini, çok fazla insanla konuşmamaları gerektiğini ve tanımadıkları insanlarla fotoğraf paylaşımı derecesine yakınlık kurmamaları gerektiği söylenmekte ve bilhassa uyarılmaktadır. 

 

SANAL İNTERNET ALEMİNDE BAYANA BAKIŞ 5:

Hayatımızın artık neredeyse her alanında hatta hayatımızın ta kendisi olur haline gelen internet, günümüzün artık olmazsa olması durumuna gelmiştir. Özellikle 2000’lerden sonra hızlı bir şekilde kullanımı yayılan sosyal medyalarla birlikte insanlar hayatının her anına interneti dahil etmişlerdir. Sanal alemin bu kadar sık kullanılması da SANAL BAYANLAR ve sanal erkekler kavramını ortaya çıkarmaktadır. Sanal bayan denildiğinde bir erkeğin aklına ilk gelen şey ne yazık ki sadece cinsel içeriklerdir. Maalesef günümüzde sanal bayan denildiğinde böyle bir algı oluşmuştur. Bu algının oluşmasındaki en büyük etken ise internette bulunan arkadaşlık siteleri, sohbet ve evlilik siteleridir. Bu siteler ne yazık ki bayana bakışı sadece cinsel içerikler olarak ele almıştır. Bunun böyle algılanmasının sebebi ise özellikle adı arkadaşlık sitesi olan ama arkadaşlığın sadece cinsel arkadaşlık olarak ele alındığı internet siteleridir. İlk başta arkadaşlık sitesi olarak görünen bu siteler içeriğe girdiğinizde ise konusu sadece bayanlar ile sohbet olan ve sitenin içeriğinde sadece neredeyse yarı çıplak bayan resimlerinin bulunduğu sitelerdir.

Arkadaşlık Siteleri

Bayanların internet aleminde sadece cinsel obje olarak görülmesine sebep olan bu siteler ne yazık ki halen internet ortamında yer almaktadırlar. Bu siteler içeriklerinde yarı çıplak bayan resimlerini barındırarak internet ortamındaki bayanların, internet kullanan bayanların sadece bu gözle ele alınmasına sebep olmuşlardır. SANAL BAYANLAR kavramını bu amaç ile kullanan siteler maalesef bu kavramın internet kullanan kişilerde böyle bir algı oluşturmasına sebep olmuşlardır. Günümüzde sadece bu kavramı kullanarak yola çıkan siteler genelde serüvenlerini hep bir şekilde son buldurmuşlardır. Konusu sadece bayan olan bir sitenin de sürekli olarak internet aleminde barınmasını tabii ki de istemeyiz. Özellikle çocuklarımızın bir şekilde bu sitelere ulaşma ihtimalini düşünecek olursak, eğer sürekli olarak barınsalardı bu korkunç bir şey olurdu. Neyse ki belirttiğimiz gibi bu siteler eğer sadece bayanlara hitap ediyorlar ise internet aleminde uzun süre barınamıyorlar. Bir süre sonra siteye giren kişi sayısı azalıyor ve haliyle sitenin gelir kapısı da yavaş yavaş tükeniyor.

Günümüzde Yavaş Yavaş Azalıyor

Artık teknolojinin git gide ileri gitmesi ve internet aleminin eskiye göre kat kat gelişmiş olması sebebiyle bu tarz sitelerin eskisi gibi rağbet görmediği kesin. Günümüzde artık bu tarz sitelerin kullanım oranları eskiye göre ciddi bir şekilde azalmış durumda. Buna sebep olan en büyük unsur ise sosyal medya siteleri. Facebook, Twitter ve Instagram’ın hayatımıza girmesi ile bu siteler eski önemini büyük ölçüde kaybetmiş durumda. SANAL BAYANLAR ve erkekler kavramını bu tarz sosyal medya hesapları biraz daha insanileştirmiş durumda. Tabii ki tamamen bitmeyecek bu algı ama en azından azalttı diyebiliyoruz. Hayatımızın her alanında kullandığımız bu uygulamalar sayesinde insanlar artık kimliklerini daha çok yansıttıkları için bu platformu eskisi gibi kötü amaçları için kullanamıyorlar. Bu algıyı yok etmek zor olsa da bunu azaltmayı da ancak eğitim ile başarabiliriz.

 

SANAL İNTERNET ALEMİNDE BAYANA BAKIŞ 6:

Sanal alemde yer alan SANAL BAYANLAR için internet hem eğlenceli hem de korkutucu bir hal almaya başladı. Günümüzde hayatlarındaki gerçek aşkı ve dostluğu bulamayan, dertleşecek birini arayan ve iş amaçlı olarak sanal alemi kullanan bayanların sayısı artmakta. Yapılan araştırmalara göre interneti kullanan erkeklerin sayısı %53, bayanların sayısı ise %47’lik bir rakamı almakta. Erkeklerin sosyal alemi kullanmasının bu kadar fazla olmasının birçok sebebi bulunmakta. Çoğunlukla çalıştıkları firma için kullanan beyler aynı zamanda kendilerine duydukları bazı özgüvensizlikler yüzünden aradıkları aşkın sanal alemlerde olabileceğine inanmakta ve sanal alemlerde daha fazla takılmaktadırlar.

Sanal alemde yer alan bayanların birçoğu, tehlikelerin farkında değiller. Bayanlarımızın saf ve temiz duygularını kandırmak amacıyla sosyal internet uygulamalarını kullanan kişiler tarafından kandırılan kadınların yapılan araştırmalara göre değeri %22’lik bir rakamı bulmakta ve internet alemi kadınlarımız için büyük riskler taşımaktadır.

 

Sanal Alemdeki Tehlikeler

Aradıkları aşkın sanal alemlerde olabileceğini düşünen SANAL BAYANLAR, interneti kullanırken dikkatli olmalıdır. Facebook, Twitter ve Instagram gibi uygulamaları kullanırken paylaştığınız gönderilerin sadece arkadaşlarınız tarafından görüldüğüne emin olmalısınız. Paylaştığınız fotoğrafların başka bir hesap ya da kişi tarafından çalınma oranı çok yüksektir. Kişisel bilgilerinizi ve kişisel fotoğraflarınızı tanımadığınız insanlarla paylaşmamalısınız. Özellikle kadını cinsel obje gibi gören erkeklerle temas kurmamalı ve iletişiminizi kesmelisiniz. Cinsel tacize uğramamak adına, paylaştığınız fotoğraflara dikkat etmelisiniz.

Cinsel tacize uğramaları sebebiyle, savcılığa başvuran kadınların sayısı günden güne artmakta. Özellikle "evlenme vaadi" ile kandırıldıklarını belirten kadınlarımız için sosyal medya oldukça tehlikeli olmaya başladı. Kadınlarımızın duygularını kullanarak onlara, duymak istediği cümleleri söyleyen kişiler tarafından kandırılan kadınlarımızın daha güvenilir sanal alem uygulamalarında chat yapmalarını önermekteyiz.

 

Sanal Alem Kullanan Bayanlara Karşı Tepkiler

Erkeklerin sanal alem kullanan bayanlara karşı tepkileri genellikle kötü yönde oluyor. Sanal alem kullanan SANAL BAYANLAR erkeklerin gözünde "cinsel obje" olarak görülebiliyor ve sosyal medya kullanan bayanlara kötü kelimelerle tepki verilebiliyor. "Senin annen baban yok mu? Bu nasıl fotoğraf?" şeklinde tepkileri özellikle geldiği açıkça görülmektedir.

Erkekler, sanal alemde hem hayatlarının aşkını aramakta hem de sanal alem kullanan kadınlara tepki göstermektedir. Bu yüzden aradıkları ilişkiyi bulduktan sonra genelde erkekler, kadınların sosyal medyayı ya da sanal alemi kullanmasına izin vermemektedirler. Bunun sebebi eşlerine duyulan güvensizlikten değildir. Sosyal medyayı ya da sanal alemi kullanan kişilerin arasında maalesef ki kötü emelleri olan insanlarında bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Sanal alem kullanan bayanlara bir diğer tepki ise namus yargısıdır. Sanal alemde bulunan bayanların namuslu olmadığı ya da saf olmadığı düşünülmektedir. Aslında her bayan, bir erkek gibi canı sıkıldığında, eğlenmek istediğinde, uyuyamadığında girip takılmak için kullandığı bir ortamdır sadece. Kadınlarında en az beyler kadar eğlenmeye ve takılmaya ihtiyacı vardır...

 

SANAL İNTERNET ALEMİNDE BAYANA BAKIŞ 7:

Sanal alemde kendilerine yeni bir eş ya da dost arayan SANAL BAYANLAR her eve internet girmesiyle, artış göstermeye başladı. Sanal alemde sohbet odalarında veya sosyal medya uygulamalarından olan Facebook, Twitter ve Instagram gibi uygulamalarda hayatlarındaki her anı paylaşan kadınların sayısı günümüzde %42’yi bulmakta. Erkeklerin sayısı ise kadınlara nazaran %53’lük bir rakamla karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre sanal alemde takılan insanların büyük bir çoğunluğu; iş ve aşk hayatları için takılıyor. Özellikle aşk hayatlarında umduklarını bulamayan insanlar için bir çözüm yolu olan sanal alem ve arkadaşlık siteleri, insanların bir umudu oluyor.

Günümüzde internetten tanışıp evlenen çiftlerin sayısı giderek artıyor. Kimi evlilikler severek gerçekleşse de internetten tanışılıp evlenilen ilişkilerin temeli zayıf oluyor. Güven probleminin çok sık rastlandığı bu ilişkilerde erkek tarafı, kadınla internet üzerinden tanıştığı için kadına olan bakışlarını değiştiriyor ve cinsel bir obje gibi bakabiliyor. Bu gibi durumlara düşmemek için birçok kadın ilişki yaptıktan ya da evlendikten sonra sanal alemde bulunan tüm hesaplarını kapatıyor.

Sohbet Odalarındaki Bayanlar

Sohbet odalarında bulunan SANAL BAYANLAR genellikle kötü amaçlı kişiler oluyor. Hatta bayan gibi görünüp içlerinden erkek çıkanları bile günümüzde mevcut. Kendisini çok namuslu, saf ve temiz olarak tanıtan bu kişiler, sizlerin kişisel bilgilerini istedikten sonra adınıza birçok işlem gerçekleştirebiliyor. Haberlerde bile karşılaşmış olduğumuz bazı örnekler arasında, "evleneceğiz dedi 20 bin TL alıp kaçtı gitti" haberleri bile bulunmakta. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için, tanımadığınız kişilerle özel hayatınızı, fotoğraflarınızı ve kişisel bilgilerinizi paylaşmamanız gerekmektedir. Erkeklerin bu gibi tuzaklara daha çok düştüğü yapılan araştırmalara göre belirlenmiştir. Bu sebebiyetle tanıştığınız insanlara hemen güvenmemelisiniz.

Sohbet odalarında bulunan bayanlara genelde "cinsellik" yönünden bakılmaktadır. Erkekler sohbet odalarında bulunan bayanlarla, cinsellik konuşmayı daha çok seviyor ve istiyorlarmış. Bu gibi konuşmaları aynı bayanla bir daha tekrarlamıyor ve sürekli olarak başka bir bayanla sanal alem üzerinden ilişki yaşamak istiyorlarmış. Bu gibi erkekler konusunda, bayanlarımızın daha dikkatli ve özenli olması gerekiyor.

Erkeklerin Sanal Alemde Takılan Bayanlara Bakışı

Sanal alemde takılan SANAL BAYANLAR erkeklerin gözünde çok farklı olabiliyor. Sanal alemde takılan bayanlara daha az değer vermekte olan erkekler bu kadınları, sadece arkadaşlık edecekleri biri olarak görüyor. Hatta bazı erkekler, cinsel ihtiyaçlarını karşılamak adına sanal alemde takılan bayanları, sadece cinsel ihtiyaçlarını gidermek amacıyla sohbet edecek biri olarak görüyor ve sohbetlerini bu şekilde ilerletiyorlar.

Çoğu erkek sanal alemde takılan diğer erkeklerin yaptıklarını ve düşünüş biçimlerini bildiği için, hayatlarında bulunan kadınların sosyal medya hesabı kullanmasına veya sanal alemde takılmasına, sohbet etmesine izin vermemektedir. İçgüdüsel olarak korumak için bu hareketi yapan erkeklere güvenmeniz gerekmektedir. Ama erkeklerinizin de sosyal dünyadan uzak kalması gerektiğini unutmayın :)

 

Sanal İnternet Aleminde Bayana Bakış 8:

Sanal internet aleminde bayana bakış konusunun iki farklı boyutu var. Birincisi Türkiye açısından diğeri ise Avrupa ülkelerinin bakış açısından olmak üzere iki farklı durum ile karşılaşılmaktadır. Türkiye’de SANAL BAYANLAR olarak nitelendirilen internet aleminde bulunan bayanlar, Avrupa ülkelerinde ayrım olmaksızın sanal internet alemindeki insanlar arasında görülmektedir. Dinimiz yani Müslümanlık gereği bayanların, erkekler tarafından saygı duyulması gereken ve değer verilmesi gereken anneleri ya da anne adayları olmasına rağmen son zamanlarda bu konuda bazı değer yargılarımızı yitirdiğimiz görülüyor. Real hayatta da olduğu gibi tüm insanların birbirine saygı, sevgi ve hoşgörü hususundaki titizliğinin azalması sanal ortamda da gün yüzüne çıkmaktadır. Sanal ortamdaki durumun elverişli olmasından dolayı bu tür tatsız ve sıkıcı olaylar ile biraz daha fazla karşılaşmaktayız. Çünkü…

Sanal Ortam Sohbetlerinin Real Ortamdakilerden Farkları

Sanal ortamda sohbet ederken insanlar kişiliklerini ve kimliklerini saklamakta çok daha fazla imkana sahipler. Günümüzde artan kişilik bozukluğu ile ilgili rahatsızlıkların temel nedenlerinden bir tanesi de internet ortamındaki sohbetlerin aldatıcılığıdır. İnsanlar sanal internet aleminde sohbetlerini sürdürürken özellikle bayanlara karşı SANAL BAYAN gözüyle bakılarak yalanlar söylemektedir. Elbette ki bu durum sadece erkeklerde değil bayanlarda da görülmektedir. Yani olmadığı bir kişiliği ve karakteri oynamaktan zevk alan insanlar maalesef ki vardır. Ancak bu insanların bilmediği büyük bir gerçek vardır. Bu gerçekte karşısındaki insanı kandırmak isteyenlerin aslında en çok kendini kandırıyor olmalarıdır. Kişilik ve ruhsal yapımıza dahil olan bu yalanlar sonucunda psikolojik ve ruhsal problemler yaşayan insanların da sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Ancak hiçbir zaman erkeklerin bakış açısında olduğu gibi, sanal ortam sadece bayanlar için uygun değildir düşüncesi doğru değildir. Sanal ortam sohbetlerinin real ortamdan çok daha tatlı görünmesine rağmen yalanlar ve aldatmacalar ile sürdürülmesi sonucu hiç de tatlı olmamaktadır. Bu sonuç erkek veya bayan olmayı etkilememek ile birlikte tüm bireylerde aynı şekildedir.

Erkeklere Göre Sanal Ortamdaki Bayanlar

Erkeklerin sanal ortamdaki bayanlara karşı duygu ve düşünceleri incelenirken, istisna olan düşünceleri ayırarak genel bir kanıya varmamız mümkündür. Birçoğu aradıkları gerçek hayat arkadaşını internet üzerinden bulana kadar tüm internet ortamında bulunan bayanlara SANAL BAYANLAR gözüyle bakmakta ve gerekli saygıyı göstermemektedir. Aradıkları mutluluğu onlara verebilecek olan bayanları internet ortamında bulanlar ise sonucunda bu düşüncesinin gerçek olmadığını anlamaktadırlar. Ama henüz bulamamış olanlar hala daha yanlış fikirlerini sürdürmekte ve çevresiyle bu yanlış fikirleri paylaşmaktadır. Bahsetmiş olduğumuz yanlış ve aynı zamanda bayanları rencide eden bu düşünceye sahip olanların sayısı umarız gün geçtikçe azalır. Aksi halde her sanal internet aleminde bulunan bayanın kötü olduğu görüşüyle ne erkekler aradıkları huzuru bulabilecek ne de bayanlar hak etmedikleri bu durumdan kurtulma şansı bulabileceklerdir. 

 

Sanal İnternet Aleminde Bayana Bakış 9:

Teknolojinin ilerlemesinde görülen en büyük adım kesinlikle internetin buluşudur. Bir de internetin her yerden kolayca ulaşılabilirliği imkanlarımız arasına eklenince her bilgiye, her aradığımıza anında ulaşım sağlamak mümkün oldu. Ancak her güzelliğin içerisine bir kötülük katmasını bilen insanoğlu bu konuda da bizlerin özellikle de bayanların rahatsızlığına sebep olacak gözlükleri takarak bakıyorlar bu duruma. İnternet kullanımının yaygınlaşmasından sonra SANAL BAYANLAR kelimesini muhakkak sizler de duymuşsunuzdur. Ülkemizde her şeyde olduğu gibi internet ortamında da cinsiyet ayrımı girdi işi içine. Sanki sanal ortamdaki bayanlar ile erkekler farklılar. Eğer bir farklılık varsa bu kesinlikle bakış açısındandır. Çünkü sanal ortamdaki erkekler iyi ama kadınlar hep kötü şeyler yapıyor düşüncesi maalesef ki ülkemizin yıkamadığı bir tabulardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Sanal İnternette Sanal Bayanlar

Dışarıda, evlerimizde, otobüs bekleme anlarımızda, can sıkıntılarımızda ellerimizden eksik etmediğimiz akıllı telefonlarımız internet dahilinde birçok sosyal paylaşım sitelerine ve sohbet sitelerine erişim olanağı sağlamaktadır. Bu erişim hakkı tüm insanlar adına hayatımızı kolaylaştırmakta ve aynı zamanda insanlar ile paylaşım içinde bulunamayacak kadar yoğun olan hayatımızda bir nefes almamızı sağlamaktadır. Sanal internette SANAL BAYANLAR da tüm bu amaçlar için interneti kullanmaktadır. Ancak her nedense internet içeresinde bir bayan ile görüşen erkeğin aklındaki ilk düşünce şu oluyor: ’Madem bu bayan burada benimle ve herkesle yazışıyor ve sohbet ediyor, kesin bana göre biri değil ama yine de iki sohbet edeyim biraz takılayım’. Bu zihniyet ile internet alemine girip hayatındaki gerçek aşkı bulan erkek sayısı da az değildir. Çünkü bu düşünce tamimiyle yanlıştır. Kendi yanlışlarını kendileri bizzat yaşayıp deneyimleyerek, şahit olarak görmektedirler.

Sosyal Hesaplar İçerisinde Bayan Olmak

Sosyal hesaplar içerisinde bayan olmak konusu dünya genelinde ele alındığında erkekler açısından olduğu kadar doğal bir durum olarak değerlendirilebilir. Ancak bakış açısı Türkiye’ye çevrildiğinde sosyal hesaplar içerisinde bayan ile erkek olmak arasında dağlar kadar far vardır. Ve maalesef ki SANAL BAYANLAR her zaman erkek kullanıcılara nazaran hep yanlış yolda olan insanlardır. Sadece arada iki çift laf edilebilir, hatta bazen sohbetlerde onu rencide edebilecek cinsellik içerikli konulara girilebilir çünkü eğer bir bayan orada bulunuyorsa kesinlikle basit bir kadındır. İşte Türkiye açısından sosyal hesaplar içerisinde bayan olmak bu kadar zor bir durum. Siz istediğiniz kadar kendinizi anlatın. Bir iki insanla hoş sohbet edebilmek, belki de hayatınızdaki doğru insanı bulabilmek umuduyla yer aldığınız bir ortamda basit kadın gözüyle görülmek ve o şekilde yaklaşılmak gibi kötü bir durumda olan yine Türk kadınlarıdır. Aslında dinimiz gereği el üstünde tutulması gereken bayanlar neden her yaptıkları güzel davranışlarda bile suçlanmaktadır? Aslında bu konu hakkında düşünülmesi gereken soru budur. Ve her ne olursa olsun bir bayan sadece internet ortamında diye basit bir insan olmadığı bilincine varılmalıdır. 

 

Sanal İnternet Aleminde Bayana Bakış 10:

Sanal internet alemi hem erkekler hem de bayanlar arasında birçok yönü sebebiyle tercih edilmektedir. Ancak maalesef ki bizim toplumumuzda bay ve bayan ayrımı burada da var. Sanal internet aleminde bulunan SANAL BAYANLAR ile ilgili kötü düşüncelere sahip olan erkeklerin sayısı hiç de azımsanacak kadar az değil. Türkiye’deki chat veya sohbet odalarında bu cinsiyet ayrımını çok rahat fark edebiliyoruz.  Nedense sohbet odasında sohbet eden erkek normal, bayanlar ise ‘anormal ve aile kızı değil’ sıfatlarını alıyorlar. Oysa sohbet eden, internet ortamında başka insanlar ile tanışmak isteyen kişiler, bayan da olsa erkek de olsa bu onun karakterinin basit olacağı anlamına gelmez. Her ne kadar realite sınırları içerisinde bu düşünce gerçek ve doğru olsa da iş Türkiye’deki uygulamaya yani işin pratiğine gelince böyle olmuyor. Sanal internet ortamında bir kız gören erkek her zaman onu av kendisini ise avcı olarak görüp hedefine kitleniyor.

İnternetten İyi Kız Çıkmaz Düşüncesi

‘İnternetten iyi kız çıkmaz’ düşüncesi hangi mantık ele alınarak ortaya çıkmaktadır ya da kime göre bir insanın iyi ya da kötü olduğuna karar verilir sorularının cevaplarını aradığımızda bu düşünce yapısının ne kadar da bozuk ve saçma olduğu rahatça görülür. Genel olarak SANAL BAYANLAR hakkında düşünülen ilk şey ‘internetten erkek arayan kız iyi değildir’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Madem internetten karşı cins ile görüşmek, yazışmak, yeni insanlar ile görüşmek bu kadar kötü ve utanılması gereken bir şey, neden bunları düşünen erkekler hala ortamda bulunuyor? Böyle bir yanlış var ise bu cinsiyet ayrımı yapılacak bir konu olamamalı ve bu zihniyeti sahip olan insanlar da o uygunsuz buldukları ortam içerisinde olarak kötü davranış sergilememelidirler. Yok madem normalse ve kendileri de o ortam içerisindeyse diğer insanları sadece cinsiyetleri bayan diye yargılamamalıdırlar.

Sanal Sohbet Herkesin Hakkı

Sanal alem denildiğinde bayanların en uygunsuz bulundukları ortam sohbet odalarıdır. Nedendir bilinmez ama sohbet odasında bulunan bir bayana hemen SANAL BAYAN etiketi takılır. Eğer sanal bayan etiketi varsa fevkalade sanal erkek etiketi de vardır. Ve yine eğer başına sanal etiketi alan bir insan kötü ise cinsiyet ayrılmadan kötüdür. Yok istisnalar çıkabilir ama geneli kötüdür deniliyorsa yine her iki cinsiyet içinde aynı durum söz konusudur. Ama gerçek olan aslında şudur ki sanal alem içerisinde bir bulunan bay ya da bayan sadece o ortamda bulunduğu için bir etiket almamalı. Orası sanal ortam da olsa sergilediği hareketler, sarf ettiği cümleler ele alınarak, her insan farklı ve özel olarak ele düşünülerek bir karara varılmalıdır. Ne bayanların orada bulunmaları uygunsuz ne de erkeklerin o ortamda bulunmaları son derece uygun yargısını benimsemek doğrudur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Güncel Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI