Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın2017 Cinsel ilişkiden sonra vajina nasıl temizlenmeli? - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Tarih: 10-04-2017 16:14:12 + -


Cinsel ilişkiden sonra vajina nasıl temizlenmeli? İşte detaylar...


2017 Cinsel ilişkiden sonra vajina nasıl temizlenmeli? - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Cinsel ilişkiden sonra vajina nasıl temizlenmeli?

 

Cinsel ilişkiden sonra vajinanın içinin temizlenmesi gerekmiyor. Çoğu kadın buna gerek duyuyor ama normal şartlarda ilişki esnasında sperm steril sıvıdır. Ve eğer cinsel yolla bulaşan hastalık riski yoksa (ki bunu her zaman bilemeyebiliriz) ve gebelikten korunma gibi bir durum söz konusu değilse vajinanın içinin temizlenmesi söz konusu değil. Cinsel ilişkide cinsel yollar bulaşan bir hastalık kapma riski ve korkusuysa ve gebelikten korunma söz konusu ise o zaman kadınlar için vajinanın içini temizlemek değil prezervatifle korunmak en iyisidir.

Vajinamızın temiz olduğunu nasıl anlarız?

Vajinada akıntı şikayeti yoksa veya olsa bile akıntılar berrak bir akıntıysa, kötü kokuya yol açmıyorsa,rengi de  fazla krem rengiyse fizyolojik bir akıntıdır ve vajinada herhangi bir hastalık söz konusu değildir. Bunlardan herhangi bir olursa, kötü kokulu bir akıntı varsa, beraberinde kaşıntı, idrar yaparken yanma söz konusu ise o zaman vajinada artık bir enfeksiyon vardır ve jinekolojik muayene gerekir.  Onun dışında dış genital bölge hep vajinayla bir tutulur ama orası apayrı bir bölgedir. Dış genital bölgenin temiz olup olmadığından emin olmak için herhangi bir şey yapmak gerekmez. O bölgenin klasik temizliği yapıldıktan sonra temiz olduğundan emin olunabilir.

Vajina sabunla yıkanabilir mi?

Normal şartlar altında vajina koruyucu mekanizması çok güçlü bir organdır. Bunun temek nedeni dış genital bölge ile sürekli olarak bir temas halinde olmasıdır. Hem dış genital bölge, hem de dışkılama sisteminden, bağırsakların son kısmından gelen bakterilerle sürekli savaşmak zorundadır. O yüzden buranın çok güçlü bir koruyucu tabakası vardır ve bunu da yine bakteriler oluşturur. Laktobasil adını verdiğimiz bakteriler o bölgenin savunmasını oluşturur. O yüzden de vajina, normal şartlarda koruyuculuğu yüksek bir tabaka ile kaplanmıştır.
Vajinanın içinin sabunla yıkanması için hiçbir neden yok. Ayrıca pH oranları çoğu zaman birbirine tutmayacağı için koruyucu  aktobasil adını verdiğimiz bakteri florasının da yok olmasına neden olabilir. Ayrıca tahriş ciddi şikayetlere neden olabilir. O yüzden vajinanın içinin sabunla yıkanması uygun değildir.

Vajinayı temizlemek gerekir mi?

 

Vajina denildiği zaman kavram kargaşası olmasın diye, vajina ile dış genital bölgeyi birbirinden ayırmak lazım. Vajina bir kanaldır, dış genital bölge ise cilt kısmıdır. Normal şartlar altında temizliği yapılması yapılması önerilen bölge dış genital bölgedir. Buna vulva adı verilir.

Vajinanın içinin normal şartlarda yıkanması ve temizlenmesi gerekmez. O bölgede sürekli bir akıntı ve bölgeyi koruyan bakteriyel bir duvar söz konusu olduğu için içinin yıkanması çok anlamlı değil. Dış genital bölgenin temizliği ise tuvaletten sonra önden arkaya doğru yalnızca su ve kağıt ile yapılabileceği gibi kadınlara özel kozmetik ürünlerle de  genital bölge temizliği yapılabilir. Ancak vajinanın içinin temizlenmesine gerek yoktur.

 

Vajina temizliğinde kozmetik ürün kullanmak doğru mu?

Vajina temizliği gerekiyorsa bir sorun vardır çünkü vajina zaten temizdir. Laktobasil denen bakteriyel tabaka vajinayı sürekli olarak zararlı bakterilerden korur ve az miktardaki akıntı normal olabilir. Ama kötü kokulu, bol miktarda ve tüy gibi bir akıntı söz konusuyla o bölgede enfeksiyon var demektir ve tedavi gerekir. Bu da ancak ve tamamen jinekolojik muayene sonrasında anlaşılabilir.

Vajina dendiğinde çoğu kişinin anladığı aslında dış genital bölge de sanki işin içine dahilmiş gibi. Dış genital bölge, apayrı bir bölgedir. Mukoza dediğimiz kısmı giriş bölümünü oluşturur, bir cilt yapısıdır. O yüzden  klasik temizleme yöntemleri ile temizlenebilir. Sabun yerine pH’ı sabundan daha uygun olan kozmetik ürünleri kullanabilir. Normal şartlarda gerek olmasa da ilişki sırasında eşinin herhangi bir koku duymamasını isteyen kadınlar kullanabilir.

 

VAJİNAL AKINTILAR

 

Hamilelik döneminde bir kadın vajinal akıntı’dan bahsediyorsa. Bu durumun incelenmesi lazımdır. En sık görülen vajinal akıntı türü fizyolojik akıntıdır. Şeffaf veya beyaz renkte ve sürekli olan ve hiçbir şikayeti olmayan bir akıntıysa doktor tarafından genelde “fizyolojik akıntı” tanısı konur.

 

İkinci en sık görülen akıntı anormal bir akıntı olan mantar akıntısıdır. Peynir kesiği gibi beyaz renkte bir akıntı ve beraberinde kaşıntı varsa dört dörtlük bir mantar akıntısıdır. Hamilelikte en sık görülen enfeksiyon türü budur.

 

Üçüncü tür akıntı nedeni, çok ciddidir. Bu da amnios sıvısı gelmesiyle olur. Mantar enfeksiyonu ile karıştırılabilir. O yüzden akıntısı olan bir kadın, özellikle hamileliğin yirminci haftasından sonra su gibi bir akıntıdan bahsediyorsa; bu akıntının amnios sıvısı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

 

Diğer akıntı türü bakterilere bağlı oluşan akıntılardır. Bunlar daha çok cinsel ilişki ile bulaştığından erkeğin dikkatli olmasında fayda vardır. Bu enfeksiyon erken doğuma neden olabileceği gibi normal doğumda bebeğe bulaşarak bebeği hasta edebilir.Bu yüzden gebelikte bu enfeksiyon türü ortaya çıkarsa tedavi edilmesi çok önemlidir. Mantar enfeksiyonu bebeğe bulaşmaz, bu yüzden korkmaya gerek yok. Ancak bakteri enfeksiyonları mutlaka tedavi edilmeli.

 

 

VAJİNAL AKINTININ RENGİ VE KOKUSUNDAN NE TÜR SORUNLAR ANLAŞILABİLİR?

 

Birkaç enfeksiyon vardır. Birincisi mantar enfeksiyonu. Mantar enfeksiyonunun tipik belirtisi peynir kesiği tarzında akıntı artı kaşıntı.

Bakteri enfeksiyonu var.Bunun da en sık görülen en sık görülen belirtisi kötü koku ve yeşil ya da kahverengi bir akıntı.

Bir de üçüncü bir enfeksiyon türü var ki, Gardnerella dediğimiz, bundan da yine aynı şekilde kötü kokulu bir akıntı ve beraberinde idrarını yaparken yanma ve kasık ağrısı olabilir. Aslında mantar enfeksiyonu ve diğer enfeksiyonlar diye ayırt etmek lazım. Diğer enfeksiyonlarda kötü kokulu bir akıntı ve idrar yolları şikayetleri olabilir. Ancak mantar enfeksiyonlarında en sık görülen şey,beyaz renkli bir akıntı ve kaşıntıdır.

 

 

BAKİRELERDE VAJİNAL AKINTI NEDENLERİ NELERDİR?

 

Cinsel yaşamı olmayan kadınlarda en sık görülen şey mantar enfeksiyonudur. Bakire yani cinsel yaşamı olmayan bayanlarda bu şikayetler olduğu zaman büyük bir kısmının altından mantar enfeksiyonu çıkıyor. Bakteriyel enfeksiyon pek olağan değil. O yüzden korkulacak bir şey yok. Cinsel yaşamı olmayan bir genç kız da çok rahat bir şekilde doktora gidebilir, gitmesi de lazım zaten. Bakire olsa dahi numune almak için ince çubuklarımız var.Bunlarla numune alıp mikroskobik inceleme yapabilir ve kültür yaparak tanı koyabiliriz.

 

 

HANGİ HASTALIKLAR VAJİNAL AKINTIYA NEDEN OLUR?

 

Mantar enfeksiyonu daha çok, mantar oluşan bölgedeki koruyucu bakteri topluluğunun hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı, antibiyotik kullanımı, onun dışında uzak bir etken olmasına rağmen kontrol edilmemiş şeker hastalığı gibi kolaylaştırıcı faktörlerin etkisi ile azalması sonucunda mantar enfeksiyonu ortaya çıkabilir.

 

Onun dışındaki bakteriyel enfeksiyonlar genellikle hijyen bozukluğundan kaynaklanır. Hijyen bozukluğundan kastımız şu: Çok eşli cinsel yaşamı olan bir kadın hijyen bozukluğu nedeniyle bu enfeksiyonlara yakalanabilir. Çünkü erkek korunmasız bir şekilde diğer kadınlarla birlikte olduğunda bakterileri alıp, kadına getirir.  Onun dışında ortak kullanılan iç çamaşırları, hijyeni bozuk bir ortamda yaşama, beslenme bozukluğu gibi etmenler o bölgede direnci azaltarak enfeksiyona neden olsa da en sık görülen neden genellikle erkek tarafından getirilen enfeksiyon oluyor.

 

VAJİNAL AKINTISI OLAN KADINLAR HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURMALI?

 

Önceden beri var olan bir akıntıysa ve bir şikayete neden olmuyorsa bu zaten fizyolojik akıntıdır. O tür durumlarda doktora başvurmaya gerek yok, olağan kontrollerine gidebilirler. Ama birden ortaya çıkmış, beraberinde kötü koku olan, kaşıntı ve de rengi garip olan (sarı, kahverengi ya da yeşil) akıntılar varsa ya da ilişki sonrası ortaya çıkmış kanamalar oluşmuşsa (bu da bir akıntıdır) bu tür durumlarda doktora başvurmak gerekiyor. Çünkü bu durumun sonucu olarak mantar enfeksiyonu oluşmuş olabilir, bakteriyel enfeksiyon rahim ağzında e bir oluşum çıkabilir. Bu durumlar söz konusu olacağı için doktora başvurmak gerekir. Doktorun yapacağı çok basit, bir smear testi ve gerekirse rahim kültürü alır tanı koyar.

 

HANGİ VAJİNAL AKINTILAR NORMAL KABUL EDİLİR?

 

Eğer beyaz renkli veya şeffaf ise ve günde bir kez sadece hijyenik ped kullanımı yani günlük ped kullanımından daha fazla bir şeye gerek duymuyorsa, ayrıca akıntı beraberinde kötü koku, idrar yaparken yanma hissi gibi rahatsızlıklar yoksa bu fizyolojik akıntı olarak kabul edilebilir. Ama doktor muayenesinden mutlaka geçmek kaydıyla. Çünkü bazen akıntıların altından tahminimizden çok daha ciddi sorunlar ve hastalıklar çıkabiliyor. Kendisinde hiçbir şikayet olmasa bile eğer bir akıntı söz konusuysa mutlaka bu durumu değerlendirmesi lazım. Ama bu akıntı şeffaf veya beyaz ise, kötü kokmuyorsa ve ayrıca uzun süreden beri devam ediyorsa o zaman bu akıntının fizyolojik akıntı olduğunu söyleyebiliriz. Fizyolojik akıntı neden var? O bölgenin sürekli olarak temizlenmesini sağlamak için. Kadınların bir çoğu bunu algılamaz. Bir kısmı ise algılar ve günlük ped kullanır. Günlük ped işte bu yüzden kullanılıyor. Çünkü kadınlarda illa ki o bölgede bir temizleyici akıntı var. Akıntılar, nasıl ki vücudun diğer bölgelerinde varsa vajinada da aynı şekilde vardır. Çünkü akıntı olan bölgenin sürekli temiz tutulması gerekir. Yani yenilenme süreci sonucunda oluşan akıntılara, biz fizyolojik akıntı diyoruz.

 

VAJİNAL AKINTISI OLAN KADINLAR GÜNLÜK BAKIMI NASIL YAPMALI?

 

Akıntısı yoğun olan ve doktor tarafından fizyolojik akıntı tanısı konmuş olan kadınların yapacağı şey günlük ped kullanmaktır. Ped kullanımı dışında bu akıntıları azaltacak başka bir şey yok. Belki vücutta hormonal değişiklikler oluşturmak için ve akıntıyı biraz daha azaltmak adına doğum kontrol hapları kullanılabilir. Ancak bunun haricinde maalesef yapılacak hiçbir şey yok. Yanlış bir uygulama, vajina içinde temizlemeye yönelik ürün kullanmak olabilir. Bu ürünler belki işe yarayabilir ama akıntı fizyolojik akıntı olduğu sürece doktor tarafından değerlendirilip bu tanı koyulduğu sürece ne yaparsa yapsın onlar geri dönecektir. Bazı kadınlar doğası gereği bazı akıntıyı hiçbir şekilde şikayet olarak algılamazken bazı kadınlar aynı miktardaki akıntıdan çok daha fazla şikayetçi olabiliyor. Burada tıbbi olarak yapılabilecek bir şey söz konusu değil. Yani akıntı olan bölgeye sürülecek/uygulanacak herhangi bir şey, ağızdan alınabilecek herhangi bir ilaç bu fizyolojik akıntıyı azaltamayabilir.

 

Vajinal Mantar

Vajinal mantar nasıl tedavi edilir?

 

Tedavi, hem tablet şeklinde ağızdan alınanlar hem vajinal bölgeye uygulan hem de dış genital bölgeye sürülenler olmak üzere üç şekilde yapılıyor. Başarı olasılığımız yüzde 90 ama yüzde 10’luk bir dilimde başarılı olamıyoruz ya da mantar yeniden nüksediyor. O tür durumlarda çok uzun süreli baskılayıcı tedavi uygulamak gerekiyor.

Biz mantar enfeksiyonunu kolaymış gibi anlatıyoruz ama bazı durumlarda, özelikle bu enfeksiyonun tedavisinde kullandığımız tek kullanımlık tabletlere direnç gelişiyor. O tür durumlarda günde iki kez olmak üzere 10 hatta 20 günü aşan tedaviler gerekebiliyor. .Ancak o zaman karaciğer fonksiyonlarının da test edilmesi gerekiyor. Kısacası mantar enfeksiyonları, yüzde 90 çok kolay tedavi edilirken yüzde 10 sorun çıkarabilmektedir.

 

Vajinal mantarın belirtileri nelerdir?

Vajinal mantar enfeksiyonunun hiçbir belirtisi olmayabilir. Yüzde elli kadında hiç belirti vermez. Belirti verdiğinde ise en sık görülen iki belirtisi, peynir kesiği şeklinde akıntı ve genital bölgede kaşıntıdır.

Bunun dışında eğer başka türlü bir akıntı varsa, Kahverengi veya yeşil, kötü kokulu bir akıntı varsa bu mantar enfeksiyonu olamaz. Mantar enfeksiyonunun en çok görülen tipik belirtisi dış genital bölgede peynir kesiği türünde akıntı ve bununla birlikte kaşıntıyla birlikte o bölgede kızarıklık, ayrıca dış genital bölgede ödemdir.

Ancak dediğim gibi vajinal mantar kadınların yüzde ellisinde hiçbir belirti vermediği ve şikayete neden olmadığı için sadece doktor tarafından tesadüfen fark edilebilir.

Vajinal mantar cinsel yolla bulaşır mı?

Vajinal mantar evet cinsel yolla pek tabii ki bulaşır. Daha doğrusu vajinal mantar cinsel yolla karşı tarafa geçer dersek daha doğru olur. Yani eğer erkek mantar taşıyor ise, bu mantar kadına da geçecektir. Ancak orada enfeksiyon oluşup oluşmaması durumu kadının genital bölgesinin iyi korunup korunmamasına bağlıdır. Kolaylaştırıcı bir faktör olmadığı sürece erkekteki mantar kadına geçse bile etki göstermeyebilir. Kolaylaştırıcı etkenler, kadının hamile olması, antibiyotik kullanması veya enfeksiyonlara çok sık rastlanan yaz dönemi gösterilebilir. O tür durumlarda erkekten kadına geçen mantarın enfeksiyon yapması pek kolay değil. Kadındaki mantar enfeksiyonu erkeğe geçerse bunun enfeksiyon yapması yine pek kolay olmaz. Bunun nedeni mantarın, vücuttaki doğal bakteri ortamı aracılığıyla kolaylıkla uzaklaştırılabilen bir mikroorganizma olmasıdır. Eğer bölgesel olarak o koruyucu etkenler uzaklaşmışsa, kadında laktobasil diye adlandırılan bu ortam bozulmuş ise o zaman mantar enfeksiyonu oluşabilir. Ama yine de sürekli mantar alışverişi olmasın diye ilk atakta değilse bile ikinci atakta hem kadını hem de erkeği beraberce tedavi etmeyi tercih ediyoruz.

Vajinal mantarın nedenleri nelerdir?

Vajinanın sürekli olarak korunmasını sağlayan, laktobasil denilen bir bakteri popülasyonu var. Bunlar da bir tür bakteridir aslında. Ama bun bakteriler asit üretme yöntemiyle, vajinanın bakterilerden ve mantarlardan korunmasını sağlar. Eğer herhangi bir nedenle bu bölgedeki laktobasil sayısı ve ortamı denge kaybına uğrar ise ve sayısı azalır ise bu sefer diğer bakteriler ve mantarlar çoğalır. Doğum kontrol hapı kullanımı, hijyen bozukluğu, sık sık havuza girmek, şeker hastalığı ve ıslak mayoyla dolaşmak gibi durumlar laktobasillerin azalıp mantarların üremesine neden olur. Genital bölgede zaten mantar vardır. Ancak bu mantarlar üreyemez. Çünkü laktobasil diye adlandırdığımız bakteri tipleri buna izin vermiyor. Yukarıdaki nedenler ve başka nedenlerle bu laktobasil popülasyonu azalırsa, ki antibiyotik kullanımı da bu nedenler arasındadır, o zaman mantar enfeksiyonları ortaya çıkabilir.

Vajinal mantar nasıl teşhis edilir?

Vajinal mantarın hiçbir belirtisi olmasa bile veya kadın tarafından kaşıntı veya akıntı şikayetiyle başvurulsa bile gözle sadece tipik akıntıyı ve kızarıklığı görerek, çok rahat bir şekilde tanı koyulabilir. Ekstra olarak hiçbir inceleme yapmaya gerek yok. Ancak ekstra incelemeler yapılması gerekirse vajinal kültür ve mikroskobik inceleme gibi çeşitli yöntemlere başvurabiliriz. Ancak söylediğimiz gibi tanı koyması çok kolay. Çok sık rastlanan bir enfeksiyon olduğu için hasta kadının bize söylediklerinden bile çok rahat tanı koyabiliriz.

Vajinal mantar sık görülen bir sorun mu?

On kadından dokuzu hayatlarının herhangi bir döneminde birden fazla kere bu enfeksiyonu geçirmiş oluyorlar. Bunun nedeni sıklıkla görülen genital enfeksiyon türü vajinal mantar olmasıdır. Tıpkı üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bu da sık ortaya çıkar. Ama kadınların çoğu doktora gitmediği için sanki oran daha azmış gibi gözüküyor. Bize yansıyan oran yüzde elli.

On kadından beşi mutlaka hayatlarının herhangi bir döneminde akıntı ve kaşıntı şikayetiyle bize başvuruyor ve mantar enfeksiyonu tanısı konuluyor. Burada kadınların en çok merak ettiği nokta; 'Acaba ben ne yaptım da, mantar enfeksiyonu oluştu? Acaba hijyenimle ilgili bir sorun mu var?' türü sorular. Vajinal mantarın hijyen bozukluğuyla hiçbir alakası yoktur,bunu bilmek lazım. Bakteri enfeksiyonları, yeşil ve kahve renkli olan, kötü kokulu olan, idrar yaparken yanmaya neden olan enfeksiyon çeşitleri hijyen eksikliğiyle alakalı olabilir. Ancak vajinal mantar enfeksiyonu hijyen eksikliği olmayan kadınlarda da çok rahat bir şekilde görülebilir.

Hamilelik döneminde vajinal mantarlara daha sık mı rastlanır?

Hamilelik döneminde en sık rastlanan şeydir mantar enfeksiyonu. Neden? Çünkü hamilelikte oluşan ortam vajinanın koruyucusu olan laktobasil bakterilerini azalttığı için vajinada sık sık mantar enfeksiyonları meydana gelir. Hiçbir nedeni olmasa bile sadece hamilelik bile bunun için kolaylaştırıcı bir durum arzedebilir. Hamilelikte oluşan hormonal değişiklikler bu vajinal mantarların ön plana geçerek o laktobasillerin azalması ve böylece mantarların ön plana geçmesini sağlayarak mantar enfeksiyonlarının oluşmasını sağlar. Zaten hamilelikte oluşan vajina enfeksiyonlarının yüzde sekseni mantarlar tarafından meydana getirilir.

 


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI