Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın2017 Kepek Oluşmasının Sebepleri Nelerdir? - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Tarih: 10-04-2017 16:12:44 + -


Saç derisi arasında pul pul olmuş ölü derilerin görünmesi kepeğin varlığını gösterir. Genel olarak kepek ciddi bir sorunu işaret etmez ve bulaşıcı değildir.


2017 Kepek Oluşmasının Sebepleri Nelerdir? - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Saç derisi arasında pul pul olmuş ölü derilerin görünmesi kepeğin varlığını gösterir. Genel olarak kepek ciddi bir sorunu işaret etmez ve bulaşıcı değildir.

Kepek, kafa derisinde kaşıntıya neden olur. Kepeği ortadan kaldırmak için en etkili yöntem olarak kepek şampuanı kullanmak gelmektedir. Cilt kendini yenileme sırasında bir yandan yeni hücreler oluştururken diğer yandan ölü deri hücrelerini dışarı atar. Bu süreç normal bir süreçtir. Biz banyoda duş alırken ölü derilerin gittiğini görmeyiz. Cildin bu kendisini yenileme işlemi olması gerekenden daha hızlı bir şekilde gerçekleştiği zaman ölü deri kafa derisinde birikmeye başlar ve bu kepek olarak saçlarda yerini alır. Kepek sorunu ortaya çıktığı zaman kafa derisi üzerinde ölmüş deri yamaları oluşur ve bunlar pul pul saçlara karışır. Cildin yenilenme sürecinin hızlanmasına neden olan etkenler her zaman temizlik ile ilgili değildir. Temizliğin dışında da bazı etkenler saçın kepek yapmasına neden olabilir.

Sebepleri

Egzamanın bir türü olan seboreik dermatit yağlı ve kabuklu cilt problemine sebep olan bir cilt hastalığıdır. Bu rahatsızlığın sebebi tam olarak bilinmemektedir. Bir çeşit mantarın neden olduğu düşünülmektedir. Bu tür hastalıktan muzdarip olan kişilerin kafa derileri dışında göz kapaklarında, burun kenarlarında, kulak arkasında ve koltuk altında deri kabuklanmaları görülür. Ciltte yağlanma ve kızarıklık olur, kabuklanma ve beyaz veya sarı renginde pul pul dökülmeler görülür. Böyle bir durum bebeklerde ve yaşlılarda görülebilir. Malasezya mantarı normal olarak ciltte yaşayan ve zararsız olan bir mantar çeşididir. Yalnız bu mantar kontrolsüz olarak çoğalmaya başlayınca cildin yenileme sürecini hızlandırıp kepek oluşumuna neden olur. Ciltte bulunan mantar bağışıklık sistemini harekete geçirdiğinden tepki olarak cilt yağlanarak cevap vermektedir. Bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyonlara karşı korumak amacıyla bu tür bir savunma tepkisi verebilmektedir. Yalnız ciltte yağlanma olması mantarın daha da büyüyüp ilerlemesine neden olacağından bu durum bize kepek olarak geri dönecektir.

Saçların az yıkanması ve yağlanması kepek oluşumuna neden olur. Diğer yandan saçları sık bir şekilde şampuanlamak kafa derisini tahriş ettiğinden kepeğe neden olabilmektedir. Saçları şampuanlarken saç derisine masaj yapılmalı ve bol su ile şampuan kalmayacak şekilde durulanması gerekir. Saç jöleleri, saç spreyi ve saçları şekillendirmek için kullanılan köpük benzeri ürünlerin kepeğe yol açtığı bilinmektedir. İçinde kimyasal maddeler bulunan bu ürünlere saç derisine alerjik reaksiyon verebilir. Ayrıca çok sık aralıklarla jöle kullanılması da saç derisinde tahrişe neden olabilir. Cildin kuru olması da kepek oluşumunda etkili olmaktadır. Havaların soğuk olması, nemsiz ortamlar ve sıcaklığı fazla olan odalar cildin olumsuz etkilenmesine ve kurumasına neden olur. Bu durum saçın kepeklenmesine ya da var olan kepek probleminin daha da kötüleşmesine neden olur. Cildin kurumasından dolayı oluşan kepek diğer kepek çeşitlerine göre daha küçük ve yağsız bir görünümdedir. Sedef hastalığı kişide parlak ve kalın bir deri pullanmasına sebep olur. Hastalık daha çok dizlerde, dirseklerde ve gövde de olmasına rağmen saç derisinde de görülebilir. Az miktarda su içmekte cildin kurumasına neden olabilir. Stres ve kaygı durumları da cilt sorunlarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Doğal Çözümler

Kullandığınız şampuanınıza birkaç çay kaşığı elma sirkesi ya da limon suyu eklerseniz kepeğe karşı etkili bir karışım elde edersiniz. Elma sirkesini biraz su ile karıştırıp saçınızı fırçalayabilirsiniz. Beslenmenize çok dikkat edin ve işlenmiş gıdalardan uzak durun. Bol miktarda sebze ve meyve tüketin. Saçlarınıza saf Hindistan cevizi yağı ile masaj yapın. Bunun yerine zeytinyağı veya çay ağacıda kullanabilirsiniz. Saçınızı yıkamadan önce saç derinize tuz ile masaj yapın. Arkasından saçlarınızı normal şekilde şampuanlayınız.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI