Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın2017 Kistik Fibrozis Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Tarih: 10-04-2017 16:13:32 + -


Kalıtsal bir hastalık olan kistik fibrozis doğumdan itibaren birçok organın salgı bezlerini olumsuz bir şekilde etkileyerek onlarda fonksiyon bozukluklarına neden olur.


2017 Kistik Fibrozis Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Kalıtsal bir hastalık olan kistik fibrozis doğumdan itibaren birçok organın salgı bezlerini olumsuz bir şekilde etkileyerek onlarda fonksiyon bozukluklarına neden olur.

Hastalığın en çok etkili olduğu organlar akciğerler, pankreas, karaciğer, bağırsaklar, sinüsler ve üreme organlarıdır. Normal olarak dış salgı bezlerinin salgıları sudan daha zengin ve akışkandır. Bu özellik sayesinde organların sistemleri normal bir şekilde çalışır. Ancak kistik fibrozis hastalığına neden olan gendeki bozukluktan dolayı bu hastaların salgılarında su görülmez. Salgılarının rengi koyu, kıvamları artmış ve akıcı özellikleri ortadan kalkmıştır. Normal olmayan bu özellikte ki salgılar akciğerde havayollarında mikropların yerleşmesine neden olur. Kişide devamlı olarak tekrarlayan akciğer enfeksiyonları görülür. Hastalık ilerleyici akciğer hasarına sebep olur. Bunun yanında karaciğer ve pankreasın koyulaşan salgıları da organ kanallarının tıkanmasına sebep olarak hasara neden olurlar. Bu durum yüzünden salgılar bağırsak bölümüne akamadığı için yenilen yiyecekler sindirilip vücuda yararlı bir duruma getirilemez. Bu olayların sonucu olarak kişide bol, yağlı ve kötü bir kokusu olan ishal, karında gaz, şişkinlik, kilo alamama, vitamin eksiklikleri ve gelişme ile büyüme geriliği gibi önemli sorunlar ortaya çıkar. Bu hastalık ter bezlerini etkiler. Bu tür hastalığı olan kişilerin terleri daha tuzludur. Sıcak havalarda terle birlikte tuz ve su artar. Hastalar, susuzluk ve tuzsuzluk belirtileri göstermeye başlar.

Sebepleri

Her kişide farklı özelliklerden sorumlu çok sayıda gen bulunur. Özelliklerin belirlenmesinde hem anneden hem de babadan alınan genlerin önemli rolleri vardır. Kistik fibrozis hastalığı bir gendeki bozukluktan dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Hem annede hem de babada bu hastalık için bozuk bir gen vardır. Taşıyıcı anne ve babadan doğan her bir çocuk dörtte bir ihtimal ile bu hastalığı taşıyacaktır.

Belirtileri

Hastalığın belirtileri hastalıktan etkilenen organa göre değişiklik gösterecektir. Hastalıktan akciğerler etkilendiyse belirtiler arasında; sık ve uzun süreli ve balgamlı öksürük, tekrarlayan ve bir türlü iyileşmeyen zatürree, bronşit ve hırıltılı solunum ve nefes darlığı vardır. Sindirim sistemini etkileyen hastalığın belirtileri arasında; yeni doğan bebeğin ilk kakasının katı ve bağırsaklarına yapışık olmasından dolayı 24 saat içinde bir türlü yapamaması, aşırı miktar kötü kokulu ve yağlı ishal, karında şişlik ve gaz olması, iştahın yerinde olmasına rağmen kişinin kilo alamaması, büyüme ve gelişme geriliğinin olması, anüsün makattan dışarıya doğru çıkması ve bağırsakta tıkanıklık olmasıdır. Diğer organ sistemleri ile ilgili belirtiler arasında; aşırı tuzlu ter, özellikle yaz aylarında terle birlikte aşırı miktarda su ve tuzun kaybedilmesi vücutta kötü sonuçlar doğurabilir. Ciltte yaralar ve soyulmalar görülür. Ödem oluşur. Sık bir şekilde tekrarlayan ve düzelmeyen sinüzit ve burun eti, parmaklarda çomaklaşma olması, siroz hastalığı ve safra kesesinde taşlar, şeker hastalığı, özellikle erkeklerde kısırlık problemi, raşitizm ve osteoporoz görülür.

Teşhisi

Hastalığın teşhisinde ilk yapılması gereken test terde klor oranının ölçülmesidir. kistik fibrozis hastalarının terlerinde klor oranı yüksektir. Tanı için en az iki defa yüksek değer gösteren test sonuçlarına ihtiyaç duyulur. Diğer bir test ise bu hastaların burunlarına yerleştirilen bir elektro yardımıyla burun içi potansiyel ölçülür. Bu tür hastalarda bu değerler negatifidir. Teşhis konulan hastalardan kan alınarak gendeki bozukluğun türü saptanabilir. Yeni doğan bebeklerden de ilk hafta içinde topuktan kan ile testler yapılabilmektedir. Teşhisi doğrulamak için daha sonra bebeklere ter testide uygulanır.

Tedavisi

Kistik fibrozis hastalığında yaşam süresini ve kalitesini etkileyen akciğerlerdir. Bu durumda hastanın beslenmesi ayrı bir önem taşır. Tedavide amaç akciğer hasarını en aza indirerek beslenmeyi düzenlemek ve hastanın yaşam kalitesini yükselterek yaşamının uzamasını sağlamaktır. Hastalığın tedavisi ömür boyu sürer. Bu hastalığı olan kişiler hiçbir zaman sigara içmemeli ve sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır. Solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerden uzak tutulmalı ve el yıkanmasına önem verilmelidir. Bu hastalık hayat boyu süren kronik bir hastalıktır. Kontroller aksatılmadan düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI