Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın2017 LAZER EPİLASYON VE İĞNELİ EPİLASYON NEDİR? - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Tarih: 10-04-2017 16:20:23 + -


Çok uzun senelerden beri uygulanan İğneli Epilasyon kıl yok etme yöntemidir.


2017 LAZER EPİLASYON VE İĞNELİ EPİLASYON NEDİR? - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Çok uzun senelerden beri uygulanan İğneli Epilasyon kıl yok etme yöntemidir.

Lazer Epilasyonun yaygın olarak kullanılması ile azalsa da genelde Lazer Epilasyondan iyi bir sonuç alınamadığında her türlü kılda uygulanabilir. İnce, açık renkli ve beyaz kılları yok edebilen bir yöntemdir. İğneli Epilasyonda sonuçlar kalıcıdır. Çünkü kılın köküne yakın deri kök hücrelerine doğrudan yakıcı etkisi vardır.

İĞNELİ EPİLASYON YÖNTEMİ

İğneli Epilasyonda uygulamanın yöntemi önemlidir. Çünkü kılın köküne sterilize edilmiş ince bir iğne ile girilerek çok az voltajda elektrik akımı yapılır. Daha sonra uygulama başarılı olduysa eğer kıl çekildiği zaman hemen gelir. Yapılan uygulama alanlarında bazen kızarıklık, kabuklanma ve kabarıklık olur. Bunlar birkaç gün sonra kendiliğinden geçecektir.

*İğneli Epilasyon uzmanlık isteyen bir yöntemdir.

Çünkü bu yöntemde iğneyle kıl köküne girilerek düşük bir elektirik akımı yapılır. Bu elektriksel akım kıl köklerine zarar vererek kalıcı olarak kıl çıkmamasını sağlar. Tüylerin yapısı, rengi, çıkış zamanı ve çokluğuna göre seans uygulaması değişir.

İğneli Epilasyonda kullanılacak olan iğneler tek kullanımlık ve temiz (steril) olmalıdır. Kıl köküne sokulup akım verilirken iğne paralel tutulur. Akım kesildikten sonra iğne çıkarılır. Kıl kökü zarar görmüşse kıl çabuk çıkarılır. Kabarık ve kızarıklıklar ciltte görülebilir. Hafif kızarıklıklar olması normaldir.

% 100 sonuç almak için her kılın aktif üreme dönemi olması nedeniyle, aktif üreme dönemindeki kılların yok edilmesi daha kolaydır.

Hamilelere, varisli kişilere, şeker hastalarına, enfeksiyonu aktif olanlara, kalp pili kullananlara, kanserli olanlara, sedef hastalığı gibi deri hastalığı olanlara, bulaşıcı hastalığı olanlara (AIDS gibi ) İğneli Epilasyon uygulanamaz.

İĞNELİ EPİLASYON SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Epilasyon sonrası 24 saat içerisinde kozmetik ürünlerin (deodorant, parfüm gibi ) kullanılmaması gerekir. Cilde sıcak su ve kese ile zarar verilmemelidir. Ilık su ve sabunla yumuşak dokunuşlarla yıkanabilir. Enfeksiyon olmaması için antibiyotik içeren kremler sürülebilir.

LAZER EPİLASYON VE İĞNELİ EPİLASYON

İstenmeyen Tüylerden Kurtulma Yöntemlerinden Biri Olan Lazer Epilasyonu nedir?

Gelişen teknolojiyle beraber ağda bantları, sir ağda, değişik krem ve losyonlar gibi uygulamaların yerini yeni teknik ve yöntemler almıştır. Lazer bu tekniklerden bir tanesidir. Lazer epilasyon için seçilen lazer ışınının belli dalga boyu ısı ve ışık kaynağı ile tüylerden kurtulabiliriz. Lazer ışığı sadece kıl kökünü dikkate alarak ısıya dönüşür ve cilde zarar vermeden kılı ve kökünü yok eder.

Lazer yöntemi 40 yıldan fazla tıbbın tüm bölümlerinde kolaylıkla kullanılıyor ama tanınmışlığını epilasyonda sağlamıştır. Beyin cerrahisi, göz, diş, kulak burun boğaz gibi bölümlerde de kullanılıp yaygınlaşmaya başlamıştır.

Lazer epilasyonu; lazer ışınının belli dalga boyu ısı ve ışık kaynağı ile istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlayan, cilde zarar vermeyecek şekilde kıl köküne yoğunlaşarak deriye ve çevresindeki dokulara zarar vermeden kılın kökünü yok ederek kılın çıkmasını azaltan bir yöntemdir. Lazer epilasyon için seçilen dalga boyu belli lazer ışınının melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahip olması ve radyoaktif olmaması nedeniyle hiç bir yan etkisi yoktur. Ve sağlık açısından da en iyi yöntemlerden biri lazerdir.

Lazer Epilasyon Açıklama;

Lazer epilasyon için seçilen dalga boyu belli lazer ışınının melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahip olmasıdır. Soğutma yöntemi ile lazer ışını uygulanan cilde zarar vermeyerek sadece ısıya dönüşerek kıl kökünü yok eder.

Kimler Lazer Epilasyonu Yaptırabilir?

Koyu renk tüylere sahip ve en az 12 yaşındaki herkese yapılabilir. Ancak epilasyona başlamadan önce kıllanmanın herhangi bir hastalığa bağlı olup olmadığına yönelik araştırmalar ve tedavisi yapıldıktan sonra lazer epilasyon yapılmalıdır.

Lazer epilasyon nerelere uygulanabilir?

Özel gözlüklerle gözleri korumak koşulu ile kulak deliği ve göz çukuru haricinde vücudun her yerindeki tüylere yapılabilir.

Lazer epilasyonda kıl rengi ve ten rengi önemli midir?

Lazer epilasyonunda elde edilmek istenen yer kıla rengini veren melanin pigmentidir. Melanin fazla olduğu koyu renk ve kalın kıllarda bundan dolayı amaca ulaşma oranı daha yüksektir. Amaca ulaşmayı sağlayan bir diğer faktörde ten rengimizdir. Koyu tenli kişilerde cilt rengini sağlayan melanin pigmentinin ciltte fazla olması nedeniyle lazer ışınları vücuda dağıldığı için etkisi azalmakta ve yan etkisi çoğalmaktadır. Kısacası ten rengi açık ve kıl rengi ne kadar koyu olursa epilasyon o kadar başarılı sonuçlanır.

 

 

Lazer Epilasyon Öncesi Bilinmesi Gerekenler;

·         Sağlık Bakanlığının izni ve denetiminde  olan zağlık merkezlerinde doktor denetiminde  yaptırılmalıdır. Sağlık bakanlığı denetiminde olmayan  merkezlerde yaptırılması durumunda istenmeyen sağlık sorunları olabilir.

·         Lazer epilasyon öncesinde güneş banyosu yapmayın veya  bronzlaşmak için solaryuma girmeyin.

·         Lazer epilasyonu uygulanacak bölgelerde bulunan kıllara son 20 için de kökten alma işlemi yapılmamalıdır.

·         Lazer epilasyonu uygulanacak bölgedeki kıllarınızı boyamayın.

·         Lazer epilasyon uygulanacak bölgede peeling ürünleri kullanıyorsanız en az 15 gün önceden bu ürünü kullanmayı bırakmalısınız.

·         Lazer Epilasyon uygulanacak bölgede makyaj malzemesi ve kalıntısı bulunmamalıdır.

·         Akne tedavisi ile ilgili ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka lazer epilasyonu yapacak uzmana bilgi vermelisiniz.

·         Lazer epilasyon yapılacak bölgenin kılsız ve temiz olması gerektiği için seansa geleceğiniz zaman jilet ile kısaltınız.

Lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler;

·         Lazer epilasyon uygulamasından sonra ki 1 hafta solaryuma girmeyin yada güneşlenmeyin. Yüz bölgesi lazer epilasyonu sonrası yüz gölgesin de yüksek koruyuculuğa sahip güney kremi kullanmalısınız.

·         Lazer epilasyon sonrasında 1 hafta süreyle vücuda kese peeling gibi vücudu tahrip eden uygulamalarda bulunmayın. Sadece ılık su ile duş alabilirsiniz.

·         Lazer epilasyon sonrası uygulama bölgelerinde cildin hassasiyetine bağlı olarak kızarıklar oluşmaktadır. Bu kızarıklıklar 1 saat ile bir kaç gün süre ile vücut da kalmaktadır.

·         Bazı kişilerin vücudunda hafif kabarıklıklar ve sivilceler nadir de olsa görünmektedir. Bunlar herhangi bir tedaviye gerek duymadan kendiliğinden geçmektedir.

·         Lazer epilasyonda 3. seans sonunda belirgin olarak kıl yoğunluğunun azaldığını görebilirisiniz. (Her seans da %15-20 aralığın da azalma olmaktadır.

·         Seans sayısı yüz haricindeki bölgeler için ortalama altıdır. Yüz bölgesi için ise 6-12 seans olarak değişmektedir. Bu sayılar kişinin hormonal durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Lazer epilasyon kimlerde uygulanmaz?

·         Kılları beyaz renkte olanla kişilere uygulanmaz.

·         Hiper pigmantasyonu olanlar ya da hiper pigmantasyona eğilimi olan vücuda sahip ola kişilere yapılmaz.

·         Solaryuma girenlere ve güneşte bronzlaşmış kişilere ten rengi kendi rengine gelene kadar uygulanmaz.

·         Çok koyu renk tenine sahip kişilere uygulanmaz.

·         Başka nedenlerden ötürü kısa süre önce lazer tedavisi geçirmiş kişilere uygulanmaz

·         Çeşitli nedenlerle Tetrasiklin ,Retinoik asit,Roaccutane v.b.ilaç kullananlara, Herpes Zoster Enfeksiyonu geçiren kişilere uygulanmaz.

Cilt soyma ürünleri kullananlar bıraktıktan en az 15 gün sonra uygulama yap


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI