Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın2017 Makyaj ! Makyaj nedir? - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Tarih: 10-04-2017 16:26:35 + -


Makyaj, kadınların vazgeçilmezi olup, yüzü renklendirme ve cildin değişik renkteki bölgelerini eşitlemek için yapılan bir uygulamadır. Makyaj genelde yüzde olmakla birlikte vücudun diğer bölgelerinde de uygulanan çeşitli ürünlerle yapılan kadınların güzelleşmek ve kusurları kapatmak amacıyla yaptıkları işlemdir.


2017 Makyaj ! Makyaj nedir? - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Makyaj, kadınların vazgeçilmezi olup, yüzü renklendirme ve cildin değişik renkteki bölgelerini eşitlemek için yapılan bir uygulamadır. Makyaj genelde yüzde olmakla birlikte vücudun diğer bölgelerinde de uygulanan çeşitli ürünlerle yapılan kadınların güzelleşmek ve kusurları kapatmak amacıyla yaptıkları işlemdir.

Çeşitli kozmetik ürünleriyle yapılan makyaj kadınların kurtarıcısıdır. Yüzdeki kusurlar cilt makyajı ile kapatılabilir. Dudakları renklendirmek için ruj, göz kapakları için çeşitli farlar, göz kalemleri kullanılabilir. Günümüzde en çok tercih edilen makyaj türü abartılı olmayan natural (doğal) makyajdır. Eski zamanlarda hayvan ve bitkilerden elde edilen boyalar ile günümüze kadar gelen makyaj uygulamaları, günden güne değişip gelişmektedir. Makyaj sadece yüzde kullanılmayıp vücüdun bir çok bölgesinde de kullanılabilir. Günlük makyaj, porselen makyaj, sahne makyajı, gece makyajı, kalıcı makyaj olmak üzere bir çok makyaj çeşidi vardır. Günlük makyajda genel tercih doğal, abartılı olmayan, bakımlı görünmeyi sağlayan makyajdır. Sahne ve gece makyajları ise oldukça renkli dikkat çekici ağır olan makyajlardır. Kalıcı makyaj ise, makyaj yapmaya zamanı olmayan bayanların tercih ettiği bir türdür. Cilt makyajının amacı; yüzdeki bazı bölgeleri belirginleştirip bazı bölgeleri geri planda tutmak, yüzdeki rengi eşitlemek ve sorunlu bölgeleri kapatmaktır. Cilt makyajı için genelde kullanılan ürünler: Fondötenler, transparan pudralar, kapatıcılar, highlighterlar, allıklar, bronzerlardır. Göz makyajında ise amaç; gözleri çekici kılmak ve dikkati gözlere yoğunlaştırmaktır. Göz makyajı için; göz farları, göz kalemleri, eyeliner, diplinerlar kullanılır. Kaşlarda ise kaş farları veya kaş kalemleri kullanılır. Seyrek kaşları olan bayanlar kaşlarını doldurup şekillendirmek için bu ürünlere ihtiyaç duyarlar. Dudaklarda makyajın vazgeçilmez bir parçasıdır. Dudakları dolgun göstermek ve rujun taşmaması için dudak kalemleri kullanılır. Renklendirmek için ise mat veya parlak rujlar tercih edilebilir. Yanaklarda ise hem renk vermek hemde doğal bir görünüm için çeşitli allıklar kullanılabilir.

Neden Makyaj Yapılır?

Yüzde veya diğer bölgelerdeki kusurları kapatmak için, yüzü renklendirmek, iyi hissetmek ve güzel görünmek amacıyla da yapılır. Makyajın bir çok çeşidi vardır. Gece makyajı, sahne makyajı, günlük makyaj vb.

Makyaj uygulamasında, doğru ürünlerin doğru bölgeye uygulanması çok önemlidir. Makyaj çoğu zaman kadınlar için kurtarıcı olsa da yanlış uygulandığında berbat bir sonuç elde edilebilir. Bu yüzden bilerek makyaj yapmak önemlidir. Makyaj ile yüz hatları ortaya çıkabilir veya kapatılmak istenen yerler kapatılabilir. Normal bir günde ağır bir makyaj hoş karşılanmayabilir. Makyaj amacına uygun şekilde yapılmalıdır.

Makyajda Kullanılan Kozmetik Ürünleri: Genelde bayanların vazgeçilmezi olan ürünler; Rimeller, rujlar, allıklar, fondötenler, pudralar, göz kalemleri ve göz farlarıdır.

Makyaj Uygulamasında Kullanılan Fırçalar: Makyajda kullanılan malzemeler çok önemlidir. Doğru malzeme mevcut değilse istenilen sonucun elde edilmesi zordur. Bu yüzden makyaj yapımında fırçaların önemi büyüktür.

Fondöten Fırçası: Fondöteni yüze sürüp dağıtarak uygulamak ve iyi bir sonuç elde etmek için fondöten fırçası kullanılmalıdır.

 Pudra fırçası: Makyajı sabitlemek için kullanılan transparan pudra bu fırça ile uygulanmalıdır. Yüzdeki makyajın kalıcılığını arttırır ve sabitler.

Allık Fırçası : Makyaj uygulamasında allık yanaklara uygulanırken bu fırça kullanılmalıdır. Allık fırçasının bir tarafı daha yassı olduğu için elmacık kemiklerine rahatça uygulanacaktır.

Eyeliner Fırçası : Yumuşak, sivri uçlu ve küçük olan bu fırça ile eyeliner rahat bir şekilde sürülebilir.

Far Fırçaları: Çok çeşitli far fırçaları bulunmaktadır. Bu fırçalarla makyajda, göz kapağı renklendirilebilir veya karıştırıcı fırçalarla renkler birbirine karıştırılabilir. Göz kapağı hassas olduğu için far fırçaları diğerlerine göre daha yumuşak bir yapıdadır.

Kaş Fırçası: Seyrek kaşlı bayanların makyajda vazgeçilmezi olan kaş fırçası ile kaş farı uygulanır. Bu uygulamada kaşa istenilen şekil ve dolgunluk verilebilir. Fırça yumuşak olmalı ve kaşa uygulanırken yavaş hareketlerle dağıtılmalıdır.

Ruj Fırçası: Diğerlerine göre sert yapılı bir fırçadır ve dudakları renklendirme de


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Magazin Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI