Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın2017 SALON DEKORASYONU VE SALONDA EŞYA KULLANIMI - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Tarih: 10-04-2017 16:13:11 + -


Salon bir evin en önemli yaşama alanıdır. Akşam eve geldiğimiz zaman zamanımızın çoğunu koltuklarımız da oturarak televizyon karşısında geçiririz. Misafirimiz geldiği zaman onları salonda karşılarız ve ikramlarımızı da salonda yaparız. Kısacası bir evin dekore edilirken en çok özen gösterilmesi alan salonlardır.


2017 SALON DEKORASYONU VE SALONDA EŞYA KULLANIMI - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Salon bir evin en önemli yaşama alanıdır. Akşam eve geldiğimiz zaman zamanımızın çoğunu koltuklarımız da oturarak televizyon karşısında geçiririz. Misafirimiz geldiği zaman onları salonda karşılarız ve ikramlarımızı da salonda yaparız. Kısacası bir evin dekore edilirken en çok özen gösterilmesi alan salonlardır. 

 

Salon dekorasyonun da güzel sonuçlar elde edebilmek için uyulması gereken bazı püf noktalar vardır. Elbette herkesin eşya zevki, renk zevki ve dekor zevki farklıdır fakat tüm bunlar gelişigüzel yapılırsa ortaya pek de hoş görüntüler çıkmaz. Doğru ve şık dekorasyonlar ile insanlara zevkinizi ve tarzınızı yansıtabilirsiniz. Salon dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kullanacağınız mobilyaların birbirine uyum göstermesidir. Renk uyumunu gerçekleştirmek istiyorsanız yere sereceğiniz halının, duvara asacağınız perdenin, kullanacağınız büyük ya da küçük aksesuarların mobilyalarınızın rengiyle tamamlanması gerekmektedir. Fakat herkes evinde halı kullanmaz. Halı kullanmayacaksanız yere uyguladığınız döşemelerin rengi ile eşyalarınızın renginin uyum göstermesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Salona dekorasyonu için kullanmak isteyeceğiniz mobilyaların rengi koyu ise halılarınızı ve perdenizi açık renkte seçebilirsiniz. Özellikle koyu mobilyalara beyaz, krem rengi ve şampanya rengi çok yakışacaktır. Eğer mobilyalarınızı açık renkte tercih ediyorsanız yine mobilyalarınıza uygun açık renk yastıklar ve açık renkte hoş aksesuarlar ile tamamlayabilirsiniz. Çiçekleriniz ve abajurlarınız da rengârenk salonunuza çok yakışacaktır. Salon dekorasyonu yapılırken iki ana yol vardır. Bunlar klasik salon dekorasyonları ve modern salon dekorasyonlarıdır. Modern salon dekorasyonları klasik salon dekorasyonlarına göre daha çok tercih edilmektedir. Şehirlerde çalışan insanlar evlerin dekorasyonu konusu ile çok fazla ilgilenemediklerinden modern salon dekorasyonuna yönelmektedir. Eğer modern salon dekorasyonuna sahip olmak istiyorsanız karşınıza birden çok mobilya çıkacak demektir. Renkli ayrıntıları seviyor olabilirsiniz fakat salon dekorasyonunda daha çok kahve’nin açık ve koyu tonları, bej ve gri renkler tercih edebilirsiniz.  Modern görünümlü salonların başköşelerinde köşe koltukları ile karşılaşabilirsiniz. Desen ve çizgiler haricindeki detaylar bu koltukların görünümünü bozabilmektedir. Modern salonlarda farklı dokunuşları ancak kullanacağınız aydınlatmalar ile sağlayabilirsiniz. Klasik salon dekorasyonu tercih edecekseniz renk ve şekillerin karışması tam da size göre. Önemli olan sizin zevklerinizi ve tarzınızı dekorasyonda da konuşturmanızdır.

 

SALONDA EŞYA KULLANIMI

İnsanların en çok vakit geçirdiği yaşam alanı evleridir. Eskiden salon dekoru hakkında pek bir alternatif yoktu. Salonlar klasik belli bir şekilde düzenlenirdi. Salon sadece misafirlerin ağırlandığı annelerimizin haftada bir sadece temizlik için girdiği evin bir köşesi olarak bilinirdi. Hatırlarımda misafir geldiğinde kapıda karşılar o güzel selamlamadan sonra salona giremez sadece kapı ucundan bakardık.21. yüzyılı geride bırakırken teknolojinin de ilerlemesiyle aile halkının rahatlığı için kullanılan evin en çok sevilen bölümü oldu. Günümüzde salonumuzu dekor etmek için o kadar çok alternatif var ki salon dizmek hem kolay oldu bir o kadar da bizleri kararsızlığa sürükleyebiliyor. Çeşitlilik renklerin canlılığı, süsleme, perdeler, boya daha birçok güzellik. Eskiden hatırlayan vardır salonlar çok büyük olurdu ve bir o kadar da dolu dolu döşenirdi. Bu görüntü hem bakarken gözleri yoruyor hem de ev sahibine bitmek bilmeyen temizliğiyle eziyet oluyordu. Şimdi ise salonlar daha dar alanlara sahip olduğu için küçük dokunuşlarla avantajlı hale geliyor.   

                Dekor etmenin asıl amacı evimizin içinde kendimizi rahat ve huzurlu hissetmemizdir. Salonu kulanım alanına göre eşya alarak işe başlayabiliriz. Aynı zamanda ihtiyacımız olmadığı halde salonda duran eşyaları çıkarmalıyız ki odaya koyacağımız yeni eşyamız için yer açmış oluruz. Küçük salonlara çok amaçlı eşyalar satın alarak daha geniş kullanım alanları yaratabiliriz. Salonun şekli ve duvarlar elverişliyse gömme dolaplardan faydalanabiliriz. Daha kalıcı ve şık bir görünümde olurlar. Mobilyalar kadar önemli olan diğer unsurda renklerdir. Renkler sayesinde salonumuzu daha geniş ve ferah gösterebiliriz. Açık renklere tezat renkler kullanarak salonumuzu hareketlendirebiliriz. Bu hareketlilik salonumuza hem hava katar hem de daha geniş gösterir. Aydınlatmanın da salon dekorunda büyük önemi vardır. Abajurlar ve büyük şık avizeler salona ferah ve şık bir hava katacaktır. Aydınlatmanın yanında salonu dekoratif duvar aynalarıyla süslersek çok daha şık bir görünüm elde etmiş oluruz. Açık renkli dekoratif mumlar, biblolar da salona ayrı bir hava katar. Mobilyayı tamamlayan şık açık renk perdeler salonu tamamlanacaktı. Küçük bir kaç hileyle salonu kullanışlı ferah ve büyük göstermek küçük bir bütçeyle kolay olacaktır.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Güncel Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI