Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altın2017 Tesettür neden gereklidir? Tesettür giyim ve islam - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Tarih: 10-04-2017 16:25:56 + -


Tesettür geçmişten bu güne kadar zaman akımına göre değişiklik göstermiş olsa da varlığını sürdüren bir kavramdır. İnsanların bedenlerini tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermesi durumunu engelleme amacıyla yıllar yılı giyinme eylemi varlığını korumaktadır.


2017 Tesettür neden gereklidir? Tesettür giyim ve islam - 10 Nisan 2017 Pazartesi

Tesettür geçmişten bu güne kadar zaman akımına göre değişiklik göstermiş olsa da varlığını sürdüren bir kavramdır. İnsanların bedenlerini tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermesi durumunu engelleme amacıyla yıllar yılı giyinme eylemi varlığını korumaktadır. Eski çağlarda dahi insanlar koşulların olumsuzluğunu göz ardı ederek kendilerince çeşitli alternatifler üretip belirli imkanlar yaratarak çıplaklıklarını örtmeye çalışmışlardır. Çıplaklığın neden olduğu çirkin hayat koşulları tesettür ile son bulmaktadır.

 

 

Tesettür Nedir?

Tesettür örtünmek anlamına gelir. Allah bayanlara saçlarını ve vücut hatlarını yabancı erkeklere karşı saklamalarını emretmiştir. Bu yüzden bayanlar tesettüre girer. Tesettürlü bayanlar başlarını örtmek için şal, eşarp veya başörtüsü kullanılır. Şal veya başörtüsünün içine bone takarak kullanılabilir. Tesettürlü bayanlar için günümüzde bir çok kıyafet imkanı bulunmaktadır. Tesettürlü bayanlarında şık olması mümkündür. Tesettürlü bayanlar başlarını değişik şekillerde kapatabilirler.

Tesettür – Eşarp bağlama Modelleri :

Sivri çeneye sahip bayanlar, eşarbın üst kısmını gevşek bırakarak yüz hatlarına uygun şekilde, güzel bir görüntü elde edebilirler.

Oval yüze sahip bayanlar, eşarbı  gevşek veya sıkıca sararak kullanabilirler. Oval yüze her model yakışacaktır.

Yuvarlak yüzde ise, eşarbı bol tutup yanaklara daha yakın hizada kullanabilirler. Böylelikle yüz daha zayıf ve küçük görünecektir.

Kare yüze sahip olan bayanlar, yuvarlak şekilde eşarbı gevşek bırakarak sarıp kullanabilirler. Böylelikle kare olan yüz biraz daha yumuşayıp yuvarlak bir görünüm sağlayacaktır.

Uzun yüze ve çeneye sahip olan bayanlar ise bone kullanarak yüzü küçültebilirler. Bol olan eşarplar tercih edilmelidir.

 

Tesettür

İslamiyet de  önemli bir konudur. Tesettür Allah’ın kadınlar için emrettiği, dikkat çekici yerleri örtme ve güzelliği helalinden başka kişilerden saklama amacıyla uygulanan terimdir.

Tesettür, setr etmek yani örtmek anlamına gelir. Tesettür, Kuran-ı Kerim’de açıkça kadınlar için bir emirdir. İslam da kadın vücut hatlarını ve saçlarını, onu güzel gösteren yerlerini örtüp gizlemelidir. Giyilen bir kıyafetin tesettüre uygun olması için avret yerlerini örtecek kapatacak kadar uzun olması gerekmektedir.

Tesettürün bazı şartları vardır. Dikkat çekecek derecede renkli ve süslü olmaması gerekir. Vücut hatlarını belli edecek şekilde dar olmaması gerekir. Yine vücut hatlarını belli edecek şekilde ince olmaması gerekmektedir. Tesettür yaradılış gereğidir. Kadının kendisini, güzelliğini yabancı erkeklerden koruması ve saklaması icap eder. Tesettür kadınların iffetini koruması ve diğer erkeklerin gözlerinden sakınılması için kadına emredilmiştir. Çünkü kadın, yaradılış gereği erkekten daha narin ve daha dikkat çekicidir. Kadınların el yüz ayak dışında tüm vücut bölümlerini kapatması gereklidir.

İnsanlar değerli ve önemli olan her şeyi saklamak isterler. Allah’ın kadına verdiği değer buradan anlaşılır. Kadının değerli olması sebebiyle dışarıdan saklanması gereklidir. Tesettür ile kadın hem kendini koruyup günahlardan korunur hem de dışardaki insanların ona haram gözle bakıp günaha girmelerini önlemiş olur.  Tesettür emrine uymayıp güzelliğini herkesin önüne seren kadınlar Allah’ın emrini yerine getirmemiş olup günaha girerek, ona bakan binlerce insanın da vebalini almış olurlar. Allah’ın emrini yerine getirmek için ise, sadece örtünmek yetmez. Ruhani açıdan da iffetli olup her türlü haramdan sakınmak gerekmektedir. Tesettürü kurallarına uygun olarak yerine getirmekte oldukça önemlidir. Açık bir bayanın giydiği kıyafetleri giyerek ve dikkat çekici olarak, sadece başı örtmek ile tesettür emri yerine getirilmiş olamaz. 

Tesettür bazı kesimden insanlar tarafından özgüvensizlik olarak nitelendirilse de özgüvenli bir ortam yaratmak için atılabilecek en güzel temeldir. Tüm çıplaklığıyla varlığını sürdüren toplumlar pis ve çirkin olan her şeyi özünde taşır. Böyle ortamlarda yetişen bireylerin gözlerinde sapkınlık kavramı doğal gibi terimlerle ifade edilebilir hale gelir ve sonuç fuhuş ve kötü olan her şeyi doğuracaktır.

İslam dini bay ve bayanlara iffetlerini korumayı emreder. İffeti korumak hem gözü hem bedeni tesettüre sokmaktan geçer. Tesettür kelimesinin özü bedeni örtmekten öte gözleri ve ruhu örtmeyi öngörür. Ruhu açık tesettüre girmiş bedenler sadece tesettürsüz olmanın getireceği günahtan arınır.

Kadınlar erkeklere göre daha naif ve zariftir. Bu sebeple kadının yaratılışı gereği erkeklerin hoşuna gidebilecek özellikleri mevcuttur. Her iki cinse de farz olan tesettür kavramı sadece bayanlara özel bir kavram olarak değerlendirilmektedir. Fakat belirtmiş olduğumuz gibi tesettür insanlık aleminin tümüne farz kılınmıştır. Bayanların erkeklere göre örtülmesi gereken uvuzlarının fazla olması kolaya kaçmak isteyen insanlar için bir çıkış kapısı olarak görünse de asıl olan Kuran-ı Kerimde belirtilmiştir.

Hanımlar İslam dinine göre ziynet eşyası olarak gösterilerek değerli birer varlık oldukları nitelendirilmiştir. Değerli eşya ve ya herhangi bir oluşum nasıl gizlenmeli ve korunmalı ise bayanlara da bu yaklaşımla tesettür farz kılınmıştır. Değerli ve özel varlıklar oldukları için bayanlar, dışarıya karşı sakınmalı ve güzelliklerini sadece helal daire içerisinde yaşamalılardır.

Günahın yaşanmasına sebebiyet veren de günaha girecektir buyuran Kuran-ı Kerim açıkça; tesettüre girmemiş bayanların hem Allah’ın buyruğuna uymamak hem de diğer insanları günaha sokmak adına kat ve kat günaha girecekleri açıkça belirtilmiştir.

Tesettür Giyim ve İslam

Kimilerine göre son zamanlarda tesettür giyim ve islam moda haline geldi, insanlar bu giysilere ve islami konulara özeniyorlar ve hatta insanlar baştakilere, yöneticilere yaranmak için bu tarz konulara ilgiliymiş gibi davranıyorlar. Kimileri bunu gerçekten çok önemli bir tespit gibi dile getirirken kimileri bu konuda tebessüm etmekle yetinmektedir.

Tebeessüm eden diğerlerine göre de tesettür giyim ve islam konusunda son zamanlarda bir özgürlük düşüncesi var. Eskilerin anlattığı gibi tek tip kıyafetler yerine, kendi içlerinde de tarzlar oluşturacak çeşitlikte tesettür giyim ürünleri mevcut. İnsanlar önceleri olduğu gibi belli bir islami düşünceye sahip olması sebebiyle sevmedikleri ve kendilerini kötü hissettiren kıyafetleri giymeye mahkum edilmiyorlar. Bu şekilde giyim dünyasında herkesi tatmin edecek çeşitlilik olması, aslında her çevreden insanı memnun edecek, olumlu bir durumdur.

Tesettür giyim ve islam son dönemlerde moda haline mi geldi?

Ürünlerinin bu kadar çok çeşitlenmesini son dönem modası olarak değerlendirmek yerine aslında bu konuda daha önce karşılanmamış ne kadar çok talep olduğunu anlamak kulağa daha mantıklı gelmektedir.

Tesettür giyim ve islam konularına ne zamandan beri ilgi duyulmakta?

Aslına bakarsanız bu sorunun da kesin bir cevabı yok. Türk milletinin islam geçmişini düşündüğümüzde belki de bu ilginin uzun yıllara dayandığını söylemek mümkün. Ancak son dönemlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim kadrosu ve politikasındaki değişiklik, piyasalarda da arz konusunda bir cesarete sebep olduğu söylenebilir. Her alanda arz sahibi firmaların alanına girsin girmesin tesettür giyim ve islam konularında üretim yapmaya koyuldular. Karşılık gördüğü de anlaşılınca ipin ucu iyice kaçtı ve çeşitlilikler aldı başını gidiyor.

Her yerde tesettür giyim ve islama uygun ürün veya hizmet bulmak mümkün mü?

Tabiki hayır. Maalesef ülke olarak bazı ideolojik fikirlerimiz hala hümanistik bakış açımızı daraltıyor. Her ne kadar çeşitlilikten bahsettiysek de bunun sebebi daha önce bu konuların yok denecek kadar az bulunmasıdır. Yoksa henüz hala çoğu alan, ürün ve hizmet tesettür giyim ve islama karşı bir duruş sergilemektedir ya da hala tesettür giyim ve islamı çalışma alanlarında barındırmamaktadır.

Tesettür sadece bedenen değil ruhen ve kalben uyulması gerek bütün ahlaki kurallar bütününü içine kapsar ve herkes için eşit seviyede tutar. Hakkı ile yaşayanlardan olmak duası ile..


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Güncel Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI