Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAdet Kanamaları - 16 Mart 2017 Perşembe

Tarih: 16-03-2017 22:11:39 + -


Normal adet kanaması ne kadar sürer?


Adet Kanamaları - 16 Mart 2017 Perşembe

Normal adet kanaması ne kadar sürer?

 

Kanama süresi ve miktarı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. İki-üç gün süren kanamaları normal olarak kabul edebileceğimiz gibi bir hafta süren kanamaları da normal olarak kabul edebiliriz. Ama kişi gelip de “Bir gün süren kanamalarım var.” veya “Bir haftayı geçen kanamalarım var.”  şeklinde şikayetlerde bulunuyor ise bu durumun mutlaka araştırılması gerekir. Genellikle kanamanın başladığı ilk gün kanama miktarı biraz daha azdır. İkinci ve üçüncü günde gittikçe yoğunlaşır ve yoğunluğunu artırarak bitmesi gerekir. Ama başlangıçtan itibaren aynı yoğunlukta gidiyorsa veya hiç durmaksızın azar azar geliyorsa bunu da normal olarak kabul edebiliriz. Kanama miktarını hastaya sorguladığımıza bunu genellikle ped miktarı ile sorgulamaya çalışırız. Ancak tabi ki ped değiştirme süreleri kişiden kişiye değişiklik göstediği için de bazı skalalarımız ve tablolarımız vardır, onları işaretlemelerini isteriz. Günde tek ped kirletmek normal olarak adlandırılabildiği gibi günde dört-beş ped kirletmek de bazen normal olarak adlandırılabilir. Ancak kişi bir gün içinde bir paket ped bitiriyorum ya da tampon yetiştiremiyorum gibi şikayetlerle gelirse bunu aşırı kanama olarak değerlendirebiliriz.

 

Az kanamalı veya kısa süren adet neden olur?

 

Kanama miktarının az olması, süresinin kısa olması, günlük bir-iki pedi geçmeyen veya iki günden daha kısa süren kanamaların olması hipomenore olarak adlandırılır. Hipomenore genelde menopoz dönemine yakın olan kadınlarda görünebilir ve bu normal olarak görülmelidir. Bunun yanında, eğer genç yaş grubunda hastada kanama miktarı çok azsa ve bu gebeliğe engel bir durum teşkil ediyorsa, rahim içerisinde her adet döneminde atılan katmanın mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Artı hormonal olarak da bu hastanın mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Herhangi bir, tiroit dediğimiz guatr probleminin olmadığına, kadınlık hormonlarının yeterli salgılandığından, kişinin östrojen miktarının normal olduğundan, rahim içerisinde bu katmanın yapışıklığına neden olabilecek herhangi bir patoloji, herhangi bir sorun olmadığına emin olmak gerekir. Her adet döneminde rahim içersinde bulunan ve döl yatağı olarak bilinen, bir adet döneminden diğer adet dönemine kadar geçen süre içerisinde vücutta mevcut olan hormonlarla birlikte kalınlaşan bir tabaka atılır. Bu atılan tabakanın çok ince olması durumunda kanama miktarı çok az olur. Bu noktada unutulmaması gereken bir şey de bu kanamanın dışarı atılımına engel olabilecek herhangi bir patolojinin olup olmadığının da değerlendirilmesidir. Yani bunların hepsi aslında beraber değerlendirilmeli, hem hormonal hem de ultrasonografik olarak anatomik(yapısal) bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır.

 

Aşırı kanamalı veya uzun süren adet neden olur?

 

Bir haftanın üzerinde süren âdet kanamalarının devam etmesi anormal olarak kabul edilebilir. Bu tür kanamayı yapıcı etkenler mutlaka araştırılmalıdır. Rahimle ilgili patolojiler, yani rahimde oluşan bir çeşit ur, (ki bunların bir çoğunu miyomlar oluşturur) rahim içerisinde veya rahimin ağzında var olan polip gibi et parçacıkları, bunun haricinde kistler ve bazı hormonal düzensizlikler yapabilecek durumlar kanama miktarını artırabilir. Bunun yanında gelen hastanın spiralinin var olması, enfeksiyonu olması, rahim içerisinde enfeksiyonu artırıcı bir nedenin bulunması, geçirilmiş bazı operasyonlar veya yapılan herhangi bir girişimsel olay, örneğin hastanın düşük yapması gibi birçok faktör mutlaka araştırılmalıdır. Eğer mevcut faktör araştırmaları içerisinde herhangi bir neden bulunamıyorsa bu noktada kanamayı azaltıcı ilaçlara başlanabilir. Ancak unutmamak gerekir ki, belirli yaş dönemlerinde kanama miktarını arttıran iyi huylu tümörler gibi kötü huylu tümörler de bulunabilir. Biz bu noktada hastalığın şiddetini, kanamanın miktarını ve artı hastanın durumunu, yaşını, doğumunu ve ultrasonunu değerlendirerek gerekirse biyopsi yapılmasını öneriyoruz. Yani rahim iç katmanının alınarak patolojik incelemesinin yapılmasını öneriyoruz.

 

Adet kanamalarındaki düzensizlikler nasıl tedavi edilir?

 

Kanama miktarınız fazlaysa, veya kanama süreniz bir  haftayı geçiyorsa mutlaka jinekoloğa başvurunuz. Yapılacak ultrasonla rahim iç tabakasının kalınlığı mutlaka değerlendirilir, bu kalınlığa komşu olabilecek bir tümörün var olup olmadığı değerlendirilir, bu kanamayı artıracak rahim kalınlaşmalarının üstesinden gelinebilir. Bunun dışında kanama miktarı yoğun değil ama devamlılık arz ediyorsa da hormonal olarak herhangi bir patoloji olup olmadığına bakılır.
Mevcut spiraliniz varsa bu değerlendirilip çıkarılır, enfeksiyon varsa enfeksiyon tedavisi uygulanır. Ancak kanamaya neden olan bir miyom gibi tömörel bir durumsa operasyonla bu durum düzeltilir. Herhangi bir patoloji saptanmadıysa veya kanamayı artırıcı ve yer kaplayıcı herhangi bir oluşum saptanmadıysa ve enfeksiyon yoksa bu noktada hastanın yaş grubuna göre tedavi düzenlenir. Eğer yaş grubu olarak otuzbeş yaşın üzerindeyse, ve kanama miktarı çok fazla, tedaviye de cevap verilmiyorsa bu noktada kanayan yerden bir örnek alınıp incelenir. Eğer hiperplazi gibi kansere neden olabilecek bir durum söz konusu değil, sadece düzensiz bir şekilde hormonal salınımdan mütevellit bir olay var ise bu durum çok basit hormonal preparatlarla bu kanama düzensizliği ve adet dönemindeki kanama fazlalığı düzeltilebilir. Eğer hastanın ağızdan hormon almasına engel bir durum söz konusuysa kanama miktarını azaltacak hormonlu spiraller takılabilir.

 

Kanamanın az olduğu adet düzensizliği nasıl tedavi edilir?

 

Kanama miktarının fazla olması kadar çok az olması da patolojiktir. Bu duruma da hipomenore adı verebiliriz. Eğer hasta genç yaş grubu dediğimiz yaş gurubundaysa yani yirmibeş-otuzbeş yaş grubunda ise ve mevcut başka bir patolojisi veya geçirilmiş herhangi bir enfeksiyonu yok ise rahim içerisinde yapışıklığa neden olabilecek bir operasyon veya bir girişimsel olay yoksa hormonal gerekir.

Adet Söktürücü İlaçlar

Geciken regli başlatmak için aspirin içilebilir mi?

 

Geciken regli başlatmak için aspirin kullanmak saçma bir yöntem çünkü asprin hormonal bir preparat değildir. Aspirin, ağrı kesici ve antienflamatuar özelliği olan asetil salsilik içeren, geniş spektrumlu bir ilaç  ama hormonal değildir. Kadının siklusu yani adet döngüsü ise tamamen hormonal bir dengedir. İlk dönem östrojen, ikinci dönem ise progestoeon dönemidir. Kadının adeti gecikiyorsa progesteron verilerek yani ‘çekilme kanaması’ yaparak adetini görmesi gerekiyor.  İstediğiniz kadar aspirin için, tek bir etki elde edebilirsiniz. O da şudur: Aspirin içildiği için kanama miktarı ve yoğunluğu fazla olacaktır. Ama adet aynı öne gelmez. O yüzden bu yöntemi hiçbir zaman tavsiye etmiyoruz.

 

Hamilelikten şüphelenenlerin adet söktürücü kullanması doğru mu?

Eğer düzenli adet gören bir kadın, adetini göremediyse hemen adet söktürücüye başvurması mantıksız ve zararlı olabilir. Çünkü çok  düzenli adet görüyorsa ve birden adeti gecikmişse, akla ilk gelen gebelik ihtimalidir. Gebelik ihtimalinin testle ya da bir hekime gidip kesinlikle ortadan kaldırılması gerekir. Eğer gebelik yok ise adet söktürücü kullanmasında sakınca yoktur zaten hekim de onu tavsiye edecektir. Şayet gebelik var ise adet söktürücü ilacın hiçbir faydası olmayacaktır. Ne kadar adet söktürücü ilaç kullanırsa kullansın gebe olan bir kadının adeti sökülmeyecektir.

Kriminal amaçlı yani ‘Gebeyim, gebeliğim düşsün, kanamamı başlatayım.’ amacıyla adet söktürücü kullanan kadınlar oluyor ama bunun hiç bir etkisi yoktur. Çünkü progesteron hormonu adeta hiçbir zaman başlatmıyor. Tam tersine oluşan fetüse yani bebeğe zarar verebilir, eğer istenen bir gebelikse istenmeyen durumlar olabilir. Bu yüzden, düzenli adet gören bir kadında gecikme varsa mutlaka hekime başvurmalıdır.

Adet söktürücü olarak bitkisel karışımlar kullanmak zararlı mı?

Günümüzde adet söktürücü olarak sadece progesteron kullanmaktayız. Bunun yani tıbbın ve bilimin dışında bazı yöntemlerle örneğin bitkisel olduğu söylenen bazı maddeler kullanılıyorsa, bu son derece yanlıştır. Çünkü hiçbir bilimsel kanıtı yoktur. Böyle bir yönteme başvurulacaksa hormonlardan yararlanmak zorundayız. Piyasada bitkisel karışım diye satılan ürünlerin içinde ne olduğunu bilinmemektedir, bu yüzden insan vücuduna ne kadar yararı ya da zararı olduğunu da bilemeyiz. Bu sebeple bitkisel karışımları tavsiye etmiyoruz.

Regl düzensizliği adet söktürücü ile düzeltilebilir mi?

Günümüzde doktorların ve kadınların hayatında progesteronlar çok geniş yer kaplıyor. Adet düzensizliği olan kadınlarda, adetini geciktirmek isteyenlerde, adet düzensizliği ile ilgili hormon testleri yaptırmak istediğimiz kadınlarda hep aynı ilaçlardan yani bu progesteron dediğimiz ilaçlardan faydalanıyoruz. Adet düzensizliğinin düzeyini veyahut ne olduğunu tespit edebilmek için belirli bir dozda, belirli bir süre progestoren veriyoruz ve bu ilaçların bitiminden sonra kan testi istiyoruz. O yüzden progesteronlar vazgeçilmez ilaçlar olarak yer kaplamaktadır.

Eğer kişinin strese bağlı ya da iklimsel sebeplerden dolayı adeti düzensizse ya da adet görememişse bunun altında ekarte edilmesi gereken ilk sebep hamileliktir. Eğer kişi hamile değilse, adet söktürücülerin mutlaka faydası olacaktır. Bir hafta adet söktürücü ilaç kullandıktan sonra mutlaka reglin başlaması gerekir. Ama adet söktürücü kullanıldığı halde hala kişinin regli başlamıyorsa mutlaka hekime başvurmak zorundadır.

Adet söktürücüler regl olmayı nasıl sağlıyor?

Adet söktürücüler sadece adet söktürücü olarak kullanılıyorsa genellikle progesteron içeren ilaçlardır. Adet düzensizliği için kullanılıyor ise o zaman östrojen ve progesteron içeren preparatlar vardır. Genellikle doğum kontrol hapları bu tip ilaç grubuna girmektedir. Ama tek başına geciken adet için kullanılan progesterondur. Progesteron eksikliğine bağlı olarak regl başlamıyordur. Dışarıdan alınan progesteron ile kalın olan endemetriumda, çekilme kanaması dediğimiz yöntemle regl başlar. Bu yöntemle kadının sikulusunu yrni baştan başlatıyoruz.

Adet söktürücülerin yan etkisi var mı?

Âdet söktürücülerin günlük hayatta uzun süre kullanımı söz konusu değildir. Mutlaka bir amaç için kullanılması gerekir. Bir kadın adet düzensizliği çekiyorsa hekime gidecektir. Hekim bunu araştırmak için veya düzensiz adetin anemnezini aldıktan sonra hormonal düzeyi tespit amaçlı test yaptırmak için bir hafta ya da on gün belirli bir sayıda ilaç kullanmasını isteyecektir. O sürenin sonunda kan alınarak, hormonal biyofizik profili çıkarılarak sonuç değerlendirilir.

 

Hiçbir zaman uzun süreli adet söktürücü ilaç kullanılmaz. Adet düzensizliği olan bir kadının tek başına progesteron kullanması zaten anlamsızdır. Artık günümüzde östrojen ve progesteron içeren kombine preparatlar vardır ve ancak bunlar uzun süre kullanılabilir. Adet söktürücüler ilaçları ancak -adı üstünde- belirli bir amaç için kullanmaktayız.

Regl tarihi hangi yöntemlerle öne alınabilir?

Adet tarihini öne almak tıpta pek uygulanan bir yöntem değildir. Zaten hormonal olarak da uygun bir yöntem değildir. Bir kadının hayatında hormonal olarak iki dönem vardır: Östrojen dönemi ve progesteron dönemi. Bir kadının siklusunu 28 gün kabul edersek –ki bu normal bir döngüdür- bunun ilk 14 günü östrojen dönemi, ikinci 14 günü progesteron dönemidir. Biz adet geciktirmeyi hep ikinci dönemde progestaronla sağlıyoruz. Eğer bir kadın ilk dönemde adetini öne almak isterse, kullanacağımız preparat yine aynı preparat olacaktır. Ama kadının rahim içi tabakası olan endometriuma etki etmesi yönünden anlamsız olacaktır. Bu sefer östrojen kırılma kanaması dediğimiz bir kanama olabilir. Adeti bir hafta ya da on gün öne gelen hasta kendisinin adetinin öne alındığını sanır ama adetinin normal gününde yine kırılma ya da çekilme kanaması başlayabilir. Genellikle bu yöntem tercih edilmez. Bunu hastalara ya da isteyen kişilere anlatmak gerekir. Eğer özel durumlar nedeniyle bir kadının adetiyle oynanacaksa mutlaka ileri almak daha mantıklıdır.

Düzensiz Adet Görüyorsanız

Adet düzensizliği hangi durumlarda normal kabul edilir?

 

Düzensiz adet görmeyle bize başvuran hastalarda ilk yaptığımız şey iyi bir hikaye almak olur. Kişinin yaşı, kişinin yaşadığı farklı hastalık ve stresler, mevcut süresi,bunun dışında adet düzensizliği olarak söylediği şeyin gerçekten adet düzensizliği olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Eğer kişi, ki bu sık olarak oluyor, ‘14- 16 yaşından beri adet görüyorum ama hiç düzenli olmadı.’ Diyorsa, bunun normal olduğu o kişiye mutlaka söylenmelidir. Ayrıca ilk adetten sonraki ilk iki yıl içinde adet düzensizliği olabilir. Ama iki yılı geçmişse, 16 yaşını geçen bir bayanda, hala adet düzensizliği varsa, üç dört ayda bir adet görülüyorsa bu bir patoloji olarak kabul edilmeli ve araştırılmalıdır. Keza menopoz dönemine yakın olan kadınlarda da adet düzensizliği görülebilir. Adetlerin arası açılabilir ve miktarı azalabilir.

 

 

Düzensiz adet görmenin nedenleri neler olabilir?

 

Âdet düzensizliğinin en sık rastlanan sebepleri yumurtalık kistleri, hormonal düzensizlikler, bazı tümörler, rahim içerisimde yer kaplayan bazı lezyonlar ve aşırı kilo alımı ya da aşırı kilo verimi, çok ağır egzersiz, kötü beslenme, aşırı stres, depresyon olarak özetlenebilir. Bunun haricinde adın dölyatağını ilgilendiren herhangi bir olay veya bu hormonları etkileyebilecek başka türlü tümörler de sayılabilir. Bu durum tekrarlayıcı bir durumsa ve âdet düzensizliğiyle birlikte başka bulgular da mevcut ise ve kişinin günlük hayatını olumsuz olarak etkiliyorsa, vücudunda farklı değişiklikler hissediyorsa, evet, bu durum mutlaka bir patoloji göstergesidir. Âdet düzeninden vücutta sorumlu olan hormonlarda herhangi bir sorun yoksa (bu, guatr ya da beyin sapında salgılana bazı hormonlar olarak da düşünülebilir) çok aşırı kilo alımında veya kilo veriminde veya mevcut stresin çok yoğun yaşanıldığı durumlarda âdet düzensizliğini normal olarak düşünmek gerekir. Ama dediğim gibi bunlar, adet düzensizliğine neden olabilecek başka bir patoloji saptanamamışsa geçerlidir.

 

 

Adet görmenin normal periyodu nedir?

 

Bir adetin başladığı ilk günle, diğer adetin başladığı ilk gün arasındaki süre bir siklus olarak adlandırılır. Bir kadının 23 ila 35 gün arasında adet görmesi normal olarak adlandırılabilir. Eğer bu siklus süresi 35 günün üzerine çıkıyorsa veya 23 ila 21 günün altına iniyorsa buna adet düzensizliği olarak bakılabilir. Adet görmenin başladığı dönemi menarş olarak adlandırırsak bu 11 ila 13 yaş arasında değişkenlik gösterir ve bu ilk iki sene içerisinde düzensiz bir periyoda sahiptir bu genç bayanlar. Gittikçe adet düzenleri 23 ila 35 gün arasında oturur. Adet düzesizliği yaşa da bağlıdır. İlk zamanlarda düzensizlikler olabilir. 3-4 ayda bir bile adet görülebilir ve menopoz dönemine doğru da bu aralıklar aynen bu şekilde giderek uzayabilir. Bunu normal olarak değerlendirmek gerekir. Aynı şekilde adet düzensizliği demek için birçok kriter gerekir. Unutulmamalıdır ki adet düzeninden birçok hormon sorumludur.
Stres, kilo alma veya verme durumu, bunun dışında girişimsel herhangi bir operasyon, kötü beslenme, uykusuzluk veya yaşanan kötü tecrübe/tecrübeler ve daha bir çok şey adet düzenini etkileyebilir.

 

 

 

 

 

Düzensiz adet görme nasıl tedavi edilir?

 

Adet düzensizliği olarak başvuran kişide ilk yapılacak olan ilk basamak adetin üçüncü, en geç beşinci gününde hormonal profile bakmaktır. Özellikle yumurtalıklardan ve beyin sapından salgılanan TSH, PSH,TH, prolaktin gibi hormonlara mutlaka bakılması gerekmektedir. Eğer bu durumla ilgili elinizde varolan bir patoloji yoksa, kişi hormonal anlamda normalse yaşam tarzına bakılmalıdır. Aşırı derecede kilo alımı veya kilo kaybı mevcutsa buna yönelik testler yapılmalı ve böyle bir merkeze yönlendirilmeli. Bunun haricinde aşırı stres veya depresyon durumu mevcut ise, hasta mutlaka zaman kaybetmeden bir psikiyatr/psikoloğa yönlendirilmelidir. Adet düzensizliği, arka planda bilinmeyen başka bir patoloji yok ise eğer, düzenleyici hormonal haplarla çok rahat düzene sokulabilir. Genellikle 21 draje içeren ve doğum kontrol hapı olarak bilinen, ama adet düzenleyici olarak da kullanılabilen bu haplar kişiden kişiye değişkenlik göstermesine karşın 6 ay ila 1 sene kullanılabilir. Ancak bu ilaçlar yüzde yüz çözüm olmayabilir. Eğer varolan patolojiyi düzeltmediyseniz bu tür ilaçları bırakır bırakmaz adetler tekrar düzensiz hale gelebilir. Ama mevcut patolojiyi düzeltirseniz bu ilaçlardan da destek alarak adetleri düzenleyebilirsiniz. Eğer bu adet düzensizliği kişide çocuk problemi oluşturuyorsa mutlaka yumurtlama ilaçlarının kullanılması gerekir. Ama bu durum tamamen jinekolog ile konuşulması gereken bir konudur. Mevcut patoloji düzeltilmezse doğum kontrol hapları sadece geçici bir çözüm sağlar.

 

Düzensiz adet görme ne tür sorunlara yol açabilir?

 

Düzensiz adet görme eğer kişinin çocuk sahibi olmasına engel bir durum oluşturuyor ise, kişinin psikolojisini ciddi düzeyde bozuyorsa, günlük hayatını olumsuz olarak etkiliyorsa, vücut yapısında değişikliklere neden oluyorsa mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Çok geniş bir kavramı olduğu için mevcut patolojinin ne olduğu ortaya çıkartılmalıdır. Eğer düzensiz bir hayat, çok fazla sigara ve alkol tüketimi, aşırı kilo alma ya da vermeye bağlıysa bunlar düzeltilerek adet düzeni tekrar geriye getirilebilir. Ama bunun haricinde özellikle kişide çocuk sahibi olamama sorunu oluşturuyorsa mutlaka mevcut patolojinin nereden kaynaklandığı ortaya çıkarılmalıdır.

 

Adet periyodu hangi durumlarda düzensiz sayılır?

 

21 ila 35 gün arasında adet görmek normal olarak kabul edilmelidir. Bir aya mahsus olarak bu sürenin uzaması veya kısalmasını hemen âdet düzensizliği olarak kavramamak gerekir. Üç-dört ay üst üste tekrarlayan nitelikte düzensiz kanamaların olması adet düzensizliği olarak adlandırılabilir. Tabii üç -dört ay adet görmezseniz başka bir patoloji olup olmadığından emin olmak için mutlaka jinekoloğunuza başvurmalısınız. Daha sonrasında tekrarlayıcı nitelik gösteriyorsa da mutlaka adet düzeninden sorumlu olan hormonlara bakılmalıdır. Çok sık adet görülme durumu kadar çok uzun süreli aralıklarla adet görülmesi de düzensiz olarak kabul edilmelidir. Bir aya mahsus olmak üzere daha öncesinde var olan siklus düzeninden farklı bir düzende adet görmek adet düzensizliği manasına gelmemektedir. Yaşanılacak, yaşanılan streslere bağlı olarak da düzen kısa bir süreli olarak bozulabilir. Ama tekrarlayıcı nitelik taşıyorsa, üç-dört ay süreyle bu düzensizlik halen devam ediyor ise, ara kanamalar başlamış ise ve bu düzensiz kanamalara çok az kanama veya çok fazla kanama da eşlik ediyorsa mutlaka jinekoloğa başvurulmalı, altta yatan başka bir patoloji olmadığından emin olmalıdır.

 

 

 

 

Adet görme ergenlik döneminde düzensiz olabilir mi?

 

Unutulmaması gereken, ergenlik döneminde âdetler düzensizleşebilir. İlk adet görüldüğü dönemden sonraki yıl içerisinde üç-dört aya varan periyotlar olabilir. Yani kız çocuğu üç dört ayda bir adet görebilir. Bunu hemen anormal olarak nitelemek, çocuğa bu durumu olumsuz yansıtmak ve bir olumsuz durum gibi yüklememek gerekir. Adet kanamaları genellikle 16 yaşından sonra belli bir düzene girer. Eğer 16 yaşını geçmiş olmasına karşın, kişi halen üç-dört ayda bir adet görüyor veya devamlı kanıyor veya siklusları 21 günün altındaysa, bu noktada mutlaka hekime başvurmak gerekir.

 

Hangi yaşa kadar adet görülmezse doktora başvurmak gerekir?

 

Menarş olarak adlandırdığımız dönem, 16 yaşına kadar kız çocuğunun adet görmesi gerekir. Eğer çocuğunuz 16 yaşına kadar adet görmediyse mutlaka bir jinekoloğa başvurun. Arka planda yatan ve bilinmeyen hormonal ve genetik nedenler veya anatomik nedenler, âdet kanının dışarıya atımını engelleyen patolojiler kesinlikle belirlenmelidir. Sorun ne kadar erken teşhis edilip, tanı konulur ise, bunun tedavisi o kadar kolay olacaktır.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI