Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınÇiftçiler İçin Devlet Destekli Hibe Kredileri ve Gerekli Şartlar ! - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:17:21 Güncelleme: 14-03-2017 23:24:21 + -


Genç çiftçiler için açılmış olan yeni kredi paketi içerisinde yer alabilmek için sağlanması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartların sağlanıyor olduğu halde; genç çiftçilere verilen destek 30 TL’ye kadar ulaşabilmektedir.


Çiftçiler İçin Devlet Destekli Hibe Kredileri ve Gerekli Şartlar ! - 14 Mart 2017 Salı

Genç çiftçiler için açılmış olan yeni kredi paketi içerisinde yer alabilmek için sağlanması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartların sağlanıyor olduğu halde; genç çiftçilere verilen destek 30 TL’ye kadar ulaşabilmektedir.

Genç Çiftçi Sayılabilmek İçin Gerekli Şartlar

Genç çiftçi paketi kapsamında yer alabilmek için sağlanması gereken şartlar; genç çiftçi paketinin ek kısmında ayrıntılı olarak belirtilmektedir. Bizler en özet hali ile belirtelim ki;

·         Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk ve resmi şarttır.

·         Genç çiftçi adaylarının mutlaka okur yazar olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda üreten kimselerin aynı zamanda geniş ve kültürel birikime sahip olması gerekliliğine vurgu yapılmaktadır.

·         Genç çiftçi paketine yapılacak başvuru tarihi itibari ile genç çiftçilerin mutlaka; 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.

·         On sekiz yaş doldurmuş olma bir alt limittir. Aynı zamanda bir üst limitte vardır ki, bu kimselerin mutlaka 41 yaşından da gün almamış olmaları şartı aranmaktadır.

·         Genç çiftçi projesi içerisinde yer almak isteyen çiftçilerin aynı zamanda herhangi bir özel yahut da kamusal sektörde kayıtlı olarak, vergi mükellefi olarak istihdam edilmiyor olması gerekir. Yani; başvuru tarihi itibari ile herhangi bir yerde resmi olarak – yarım gün olarak – geçici olarak çalışmıyor olmak da bir gereklilik şeklinde sunulmuştur.

·         Genç çiftçiler için istenilmekte olan son şart ise; aynı bakanlık tarafından sunulmuş olan eş değer konulu fakat farklı kredi programlarından mutlak suret ile yararlanmamış olmak gerekmektedir.

·         Aynı konulu kredi seçeneğinden yararlanılmamış olunması şartının sebebi; sürekli aynı kişilerin destek almalarını önlemek ve daha önce herhangi bir konu dahilinde destek alamamış olan kimselere fırsat verilmesini sağlamaktır.

Hangi Tarzda Üretim Yapıyor Olmanız Gerekir?

Genç çiftçi projesi kapsamında yer alabilmek ve 30 TL tutarındaki kredi seçeneğinden yararlanabilmek için kişisel olarak kriterleri sağlamanız tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda girişimcilerin mevcut olarak yapmış oldukları tarımsal işlerin, girişimci adaylarının ise hayallerinde yer alan tarımsal işlerin mutlaka proje kapsamında yer almakta olan konular dahilinde olması gerekmektedir. Bu bağlamda proje kapsamında kabul edilen ve mutlaka yapılması beklenen girişimcilik konuları;

·         Meyve bahçesi tesisi projeleri,

·         Süs bitkilerin yetiştiriciliği projeleri,

·         Örtü altı yetiştiricilikler ve mutlaka bu tarz yetiştiriciliklerin kontrollü olması gerekliliği; şartı,

·         Büyük ve küçük baş hayvancılık, yetiştiricilik ve çeşitli çiftlik kapsamlı projeler,

·         Kültür mantarı yetiştiriciliği,

·         Arı ürünleri ve aynı zamanda kontrollü arı yetiştiriciliği projeleri,

·         Yöresel kanatlı hayvan yetiştiriciliği projesi,

·         İpek böceği yetiştiriciliği projesi,

·         Aromatik ve tıbbi bitki yetiştiriciliği projeleri,

·         Aromatik ve tıbbi bitkilerin yetiştiriciliğinden ziyade bu tarz yetiştiriciliklerin depolaması, korunması ve paketlenmesi projeleri,

·         Organik ve aynı zamanda iyi tarım yetiştiricilikleri ile alakalı olan tüm hayvansal ve tarımsal projeler ve tüm genel kapsamları,

·         Coğrafi alanları tanıtan ve coğrafi alanların kontrollü olarak reklamını sağlayan – üretim aşamaları sebebi ile coğrafi alan içerisinde canlılık kazandırıcı projeler, yetiştiricilikler, şeklinde sayılabilir.

Genç Çiftçi Desteğine Başvuru Nasıl Yapılır?

En başta saymış olduğumuz şartları taşıyan ve aynı zamanda proje kapsamında değerlendirilebilecek konular ile meşgul olan yahut da meşgul olabilmeyi arzulaya girişimcilerin ve girişimci adaylarının genç çiftçi desteğine nasıl başvuruda bulunabileceklerini de ayrıntılı olarak anlatılım.

·         Tüm genç çiftçi projesi kapsamına katılmak isteyen bireylerin bulunmuş oldukları Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

·         Eğer kendileri bizzat başvuru öncesinde giderler ve konu ile alakalı olarak çok daha detaylı bilgiler edinirler ise; elbette ki çok daha kolay bir biçimde destekten faydalanabildikleri görülecektir.

Genç çiftçi desteğinden faydalanacak olan tüm girişimcilerin ve girişimci adaylarının mutlaka kendilerine en yakın proje konularını seçmelerini ve kendilerine göre maksimum seviyelerde ilerletebilecekleri konular ile ilgilenmeleri gerektiklerini de belirtmiş olalım.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI