Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınDOLAR VE KUR SAVAŞLARI DEVAM EDİYOR! - 15 Mart 2017 Çarşamba

Tarih: 15-03-2017 00:01:24 Güncelleme: 15-03-2017 00:03:24 + -


Dolar’ın rekor seviyeye geldiği ve 3.60 TL’yi test ettiği bu günlerde, Euro’da bu trende ayak uydurarak 3.80’e kadar dayanmıştı. Etkisi kısa ama güçlü hissedilen bu durum, sıkıntılı günlerin habercisi gibi görünüyor.


DOLAR VE KUR SAVAŞLARI DEVAM EDİYOR! - 15 Mart 2017 Çarşamba

Dolar’ın rekor seviyeye geldiği ve 3.60 TL’yi test ettiği bu günlerde, Euro’da bu trende ayak uydurarak 3.80’e kadar dayanmıştı. Etkisi kısa ama güçlü hissedilen bu durum, sıkıntılı günlerin habercisi gibi görünüyor. Cumhurbaşkanı’nın halka seslenmesi ve dövizlerini bozdurmasını talep etmesi, kısa vadede olumlu etki yaratıp 3.39’a kadar inmesini sağlasa da beklendiği gibi bu durum, kısa vadede satışları hızlandırdı ve dolar tekrar 3.50 paritesini yakaladı. Peki, bu durum daha ne kadar devam edecek? Türkiye’nin dolar kuru ve diğer kurlar için çözüm senaryoları nelerdir ve bu krizi hangi argümanlarla atlatabilir? Daha da önemlisi, Kur çatlağını derinleştiren başlıca nedenler nelerdir? Yazımızda tüm bu ve daha fazlasına değinecek, ileriye dönük tahminlerde bulunacağız.

Dolar, ABD’nin para birimi ve ABD Hazine Bakanlığı’nın tasarrufundadır. Arzu ettiği kadar dolar basma yetkisine sahip ABD Federal Reserve yani bizdeki karşılığı Amerikan Merkez Bankası, her gün tüm dünyaya milyarlarca dolar kağıt para basarak dağıtır. Bu paranın her biri, görünürde ABD hazinesinin borçlanması anlamı taşısa da, sistem o kadar muhteşem kurulmuş ki, ABD hiçbir zaman bu borcu ödemek durumunda kalmıyor. Zira, kabaca tarif edecek olursak, bir ülkede para basmak, o ülkenin piyasadaki bastığı para kadar borçlanması anlamına geliyor. Ve ülkeler paralarının değerini korumak ve güçlü devletlerle karşı karşıya kalmamak için bu borç dengesini sağlamak adına piyasaya fazla miktarda para tedarikinden kaçınırlar. Dolayısı ile ödemeyi gerçekçi gördüğü miktar kadar para basar ve dolayısı ile borçlanırlar. Ama ABD bir süper güç ve kimsenin direktiflerine ihtiyacı yoktur. Hiçbir ülke ya da güç de aksi durumu dayatamaz. Dünya’nın ağır abisi ABD, işine gelmezse borcumu ödemiyorum diyebilir mi, bunun cevabını size bırakıyorum.

İşte ABD, her anlamda sahip olduğu ve istediği gibi yönlendirebildiği bu para birimini, farklı para birimlerine karşı da koz olarak kullanabilir. Nitekim, ABD verileri Dünya piyasaları için çok değerlidir. Ve ABD’den gelecek haberlere göre piyasalar pozisyon alırlar. Bu pozisyonlar, ABD’nin istediği gibidir ve bu Ülke’nin istediği ölçüdedir. Aksi durumun dışında kalmak, hiçbir zaman optimum sonucu alamamak anlamına gelir. Zira, ABD’den olumlu sonuçlar gelmesi de kötü sonuçlar gelmesi de, çoğu zaman Doların ülke para birimimiz üzerinde üstünlük sağlamasına neden olabiliyor. Bu durum anlaşılması zor gibi görünse de, optimum noktanın yakalanamaması durumundan kaynaklanıyor. Peki nedir bu optimum nokta? Bunu hiçbir zaman bilmeyeceğiz sanırım. Çünkü bu da Coca-Cola’nın içeriğinin hiçbir zaman paylaşılmaması ile eş değerdir. Ancak, ABD ile iyi geçinmek ve sıkı para politikası uygulamakla bu sorunu, bir noktada küçük dalgalanmalara rağmen sabitleyebiliriz. Ülkemizin son politikalarına bakacak olursak ABD ile derin bir krizin içindeyiz. Dolayısı ile bize tek bir çözüm yolu kalıyor. Sıkı para politikasını uygulamak. 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI