Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınDönem ArasıTatili İçin Anne - Babalara Önemli Uyarılar!

Tarih: 19-01-2017 10:33:28 Güncelleme: 20-01-2017 19:40:28 + -


15 günlük sömestr tatili için geri sayım başladı ve milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği yarıyıl tatili geldi, çattı. Çocuklar birçok şeyi yapabilme hayalini kurarken, ebeveynler ise bu 15 günlük tatili nasıl en verimli şekilde değerlendirebiliriz diye kara kara düşünmeye başladı.


Dönem ArasıTatili İçin Anne - Babalara Önemli Uyarılar!

15 günlük sömestr tatili için geri sayım başladı ve milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği yarıyıl tatili geldi, çattı. Çocuklar birçok şeyi yapabilme hayalini kurarken, ebeveynler ise bu 15 günlük tatili nasıl en verimli şekilde değerlendirebiliriz diye kara kara düşünmeye başladı.

Çocuklar 15 gün boyunca gidecekleri tatilin hayalini kurarken, tatilde yapılması gereken ödevlerin yetiştirilmesi ve kısıtlı bir zaman dilimi içinde yapılacakları planlamak velileri hayli zorluyor.

Uzman psikologlar, yoğun bir ders dönemi sonrası çocukların ödüllendirilmek istediklerini ve tatil kadar karne hediyelerinin de önemli olduğu konusuna dikkat çekiyorlar. Uzmanlar, abartıdan uzak ve sonraları büyük problemlere yol açmayacak hediyelerin seçilmesini öneriyor. Her ailenin kendi maddi durumuna göre, maddi değeri çok yüksek olmayan ama birlikteliği ve mutluluğu besleyen hediyelerin alınmasını tavsiye ediyor.

Yine Uzmanlar, tatillerin hem çocuklar hem de anane babalar için birlikte zaman geçirmenin güzel bir fırsat olduğunu, bu zamanı dikkatli ve kaliteli hale getirilerek kullanılmasını çocukların kişisel gelişimlerine yardımcı olacağını önemle vurgulamaktadır.

Yarıyıl tatilini verimli geçirmek için işte size birkaç ipucu:

-Eğer şehir dışına çıkamayacaksanız, bulunduğunuz şehirdeki müzeleri, tarihi yerleri gezebilir, sinema tiyatro ve sergi gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

-İster bulunduğunuz şehri ister farklı bir şehir olsun, gidilip gezilecek yerler ile ilgili araştırma yapmasını çocuğunuzdan isteyebilirsiniz.

-Çocuğunuza ilgisi olan spor dallarıyla tanıştırabilir, uygun bir spor merkezine kayıt yaptırabilirsiniz. Spor çocuğunuzun hem fiziksel hem de sosyal gelişimi için çok önemlidir.

-Çocuğunuzla birlikte sahafları dolaşıp, kendi istediği kitapları almasına izin verin ve evde birlikte okuyun.

- Tatil zamanı çocuklar bilgisayar ve televizyon başında fazla vakit geçirmek isterler. Bazı kuralları biraz esnetmekte çocuğunuzun kendisi baskı altından kurtulup rahatlamasını sağlar. -Ev ortamından biraz uzaklaşması için çocuğunuzun sevdiği okul arkadaşlarını davet edip, okul dışında da vakit geçirmelerine izin verin.

-Uzun zamandır görmediğiniz akrabalarınızı ziyaret ederek aile bağlarının önemli olduğunu çocuğunuza hissettirebilirsiniz. Akraba ziyaretlerine giderken, aile büyüklerine küçük hediyeler götürmekte çocuğunuz güzel bir örnek olması açısından önemlidir.

-En önemlisi de çocuğunuzun dinlenmesine ve eğlenceli vakit geçirmesi için çeşitli alternatifleri çocuğunuz sunun. Çocuğunuz hangi etkinlikte kendisini mutlu hissediyorsa onu yapmasına izin verin ve yasaklardan uzak durup ilişkileriniz kuvvetlendirmeye çalışın.

Unutmayın ki çocuğunuzun kişisel gelişimi ve ilerdeki hayatını şekillendirmesi sizin ona karşı takındığınız tavır ve gösterdiğiniz özveridir. Ruh sağlığı yerinde, başarılı ve özgüveni yüksek bireyler yetiştirmek doğru davranışları çocuklara kazandırmaktan geçer.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Güncel Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI