Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınBanka Kara Listesinden Kayıt Sildirmenin Kolay Yolu! - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:18:36 Güncelleme: 14-03-2017 23:28:36 + -


Banka kara listesinden kayıt sildirme de sandığınız kadar kolay bir süreç değildir. Çünkü listeden adınızın silinmesi için 5 yıl geçmesi gerekir ve 5 yıl boyunca tüm bankaları bilgilendirmeniz gerektiğinden iyi takip edilmesi gereken bir süreci işletmeniz gerekecektir.


Banka Kara Listesinden Kayıt Sildirmenin Kolay Yolu! - 14 Mart 2017 Salı

Bankalarla çalışmak, her çalışan insan için zorunludur. Çünkü herkes maaşını bir bankadan almak zorundadır.

Bankacılık işlemleri bir çok kişi için internet bankacılığı kullanarak yapılabiliyorken, bazı kişiler daha büyük krediler ve hesap işlemleri ile ilgilenerek kredili işlemleri kullanırlar. Bu nedenle kredi notu hususu için ödemelerin düzenli olarak yapılması, bankacılık işlemlerinin de aynı şekilde eksiksiz gerçekleştirilmesi önemlidir.

http://www.milatgazetesi.com/resim/detay/5/54908.jpg

Banka ile girilen para alışverişlerinde ödeme vadesi geldiğinde eksiksiz olarak ödeme yapılması, kanuni süreçlere girilmesini engeller. Kanuni süreçler de işlediği zaman uzun yıllar içinden çıkamayacağınız bir kara liste sorunu ile başa çıkmak zorunda kalırsınız.

Banka kara listesinden kayıt sildirme de sandığınız kadar kolay bir süreç değildir. Çünkü listeden adınızın silinmesi için 5 yıl geçmesi gerekir ve 5 yıl boyunca tüm bankaları bilgilendirmeniz gerektiğinden iyi takip edilmesi gereken bir süreci işletmeniz gerekecektir.

Kara Listeye Girme Süreci Nasıl İşler?

Bankaların kara listesine girmek herkesin  en büyük kabusudur. Elbette ki hiçbir insan borçlu olmak ve kredi sicilinin bozulmasını gerektirecek ölçüde borçlanmak istemez.

Zor durumda olan ve ödemelerini aksatmak zorunda kalan kişilerin 90 günlük idari takip süreci içinde de borçlarını ödeyememesi durumunda kanuni takip süreci başlar. Kanuni takip için de gerekli ödeme planına riayet edilmezse, icra dosyası açılır ve bu durumda artık bankanın kara listesine de eklenmiş olursunuz.

http://www.enkredi.net/wp-content/uploads/2016/04/Kredi-Notum.jpg

Bankaların kara listesi merkez bankasına bağlıdır ve siz borcunuzun tamamını ödeyip, kaydınızı sildirmeden de kara listeden çıkmanız mümkün değildir.

Borcumu Ödedikten Sonra Ne Yapmam Lazım?

Borcunuzu ödedikten sonra, mutlaka borcu yoktur yazısı için gerekli işlemleri vakit kaybetmeden yapın ve icra dosyalarını da kapattırın.

Bütün işlemleri resmi olarak belgelendirip, borcu yoktur yazısını aldıktan sonra, bankalarla görüşerek teyit edin. Daha sonraki süreçte 5 yıl bekleyeceğiniz için bu süre içinde yapmanız gereken başka işlemler olmayacaktır.

Kredi Borcunu Ödemek için Kredi Çekebilir Miyim?

Kredi borcunu kredi çekerek ödemek isteyen bir çok kişi vardır. Bu borçlu açısından tek çözümdür. Ancak bankalar ne yazık ki böyle düşünmediği için, borç kapatma kredisi vermeleri de söz konusu değildir.

Borç kapama ya da borç transfer kredisi gibi kredilerin verilmesi için de, kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Mevcut kredilerin varlığı yeni kredi çekmenize engeldir. Ancak özel durumlarda şube size kolaylık sağlayarak kredi verebilir.

 

Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır?

Bankaların kara listesinden çıkmak için, borcunuzu ödediğiniz tarihten itibaren 5 yıllık bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süre geçmeden ne yazık ki listeden çıkmanız mümkün değildir.

5 yılı tasarruf yaparak değerlendirirseniz, sonraki süreçteki kredili ürün talepleriniz daha kısa sürede değerlendirecektir.

Kara listeden çıkmak için 5 yıllık süre dolduktan sonra, kredi notunuzu yükseltmek için bankacılık işlemlerini kredili ürünler haricinde sürdürmelisiniz. Yani paranızın bir kısmını biriktirip, hesabınızı hareketli tutarsanız, kredi notunuz da yükselmeye başlayacaktır. Kredi notunu yükseltme yolları konusunda yazdığımız önceki yazılarımızı okuyarak, daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI