Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınFacebookun Güneş Enerjisi ile Çalışan İnsansız Hava Aracı Kaza Yaptı! - 5 Nisan 2017 Çarşamba

Tarih: 05-04-2017 19:22:10 + -


Facebook tarafından tasarlanan ve geliştirilen insansız hava aracının asıl amacı, internet bağlantısı olmayan bölgelerde bağlantıyı daha diri ve daha güçlü hale getirmektir. Radyo sinyallerinden yardım alarak bunu başarmayı hedefleyen Facebook, aracın havalanması ile birlikte projesini de hayata geçirmiş oldu. 90 dakika kadar havada kalan araç daha sonra düşüş gerçekleştirdi.


Facebookun Güneş Enerjisi ile Çalışan İnsansız Hava Aracı Kaza Yaptı! - 5 Nisan 2017 Çarşamba

Facebook tarafından tasarlanan ve geliştirilen insansız hava aracının asıl amacı, internet bağlantısı olmayan bölgelerde bağlantıyı daha diri ve daha güçlü hale getirmektir. Radyo sinyallerinden yardım alarak bunu başarmayı hedefleyen Facebook, aracın havalanması ile birlikte projesini de hayata geçirmiş oldu. 90 dakika kadar havada kalan araç daha sonra düşüş gerçekleştirdi. Kurul tarafından yapılan açıklamada bu düşüş ile birlikte aracın yüksek oranda zarar gördüğü belirtildi. Otopilot kontrolü henüz yeterli değil ve Facebook bunun üzerine çalışmalara başladı. Eğer bu sorun da giderilirse aracın kusursuz bir şekilde havalanabileceği ve ayakta kalabileceği söylendi. Kazanın nedeni ise sert rüzgar ve oto kontrolün tam sağlanamaması olarak açıklandı.

 

İlk etapta uçağın 30 dakika kadar havada kalması büyük bir başarı olarak belirtildi ancak bunu katlamak ve hava şartlarının uygun olduğu düşünülerek bu rakam 3 katına çıkartıldı ve 90 dakika kadar havada kaldı. An itibarıyla dışarıya bilgi sızdırılması yasaklandı ve henüz çalışmalar da devam ediyor. Sorunu çözebilmek için daha güçlü ve daha etkili bir iniş takımı için çalışmalar yapılıyor ve kulislerde konuşulan en önemli konulardan bir tanesi de budur. 90 dakikalık sürenin de hatalı bir tercih olduğu belirtiliyor ve ilk verilen sürenin yani 30 dakikanın bu uçuş için yeterli olabileceği kaydedildi.

Gelişen teknoloji bizlere muazzam ürünler sunuyor ve artık internet bağlantısının güvenli ve yeterli olmadığı adreslerde de bu uçak sayesinde bağlantı daha diri hale getirilebilecek ve çalışmalar da bu yönde devam ediyor.

 

İnternet bağlantısının zayıf olduğu çok sayıda bölge belirlenmiş ve gelen şikayetler doğrultusunda Facebook’un bu tür bir çalışmaya imza attığı söyleniyor. Biraz aceleci davranılmış ve sürenin arttırılması ile birlikte sonuç bir hüsrana dönüştü ancak çalışmalara ara verilmeden devam ediliyor ve yeni dönemde bir uçuş daha gerçekleştirilecek. Facebook bu konuda fazlasıyla temkinli davranıyor ve net bilgileri sızdırmak da istemiyor bu yüzden yeni bilgiler tam olarak elimizde ulaştığında bu adres üzerinden sizlere sunmaya çalışacağız.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Bilim-Teknoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI