Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAlkolizm nedir tedavileri nelerdir?

Tarih: 22-01-2017 17:00:00 + -


Alkol bağımlılığı "tüketim kontrolünün kaybedilmesi ile karakterize olan alkol ile herhangi bir davranış" ile tanımlanır. Fransa'da yaklaşık 2 milyon kişiyi etkilemektedir.


Alkolizm nedir tedavileri nelerdir?

Alkol bağımlılığı "tüketim kontrolünün kaybedilmesi ile karakterize olan alkol ile herhangi bir davranış" ile tanımlanır. Fransa'da yaklaşık 2 milyon kişiyi etkilemektedir.

Alkolizm, yavaş yavaş artan tüketim ihtiyacı, maddenin alınmaması durumunda çekilme belirtileri ve bu doğadaki herhangi bir başka patoloji ile karakterizedir. Alkol bağımlılığı aslında fiziksel, zihinsel ve sosyal düzeylerde bir takım sorunların sebebidir, çünkü kişi izole edilir ve çoğunlukla kendisini toplumdan dışlar.

Belirtiler

Alkolizm, yeni veya eski olmasına ve yutulan alkol miktarına bağlı olarak farklı sorunlara neden olacaktır. Kısa vadede, alkol ülserler, gastroözofageal reflü hastalığı, hepatit, bulantı ve kusma gibi hastalıklara neden olabilir. Orta ve uzun vadede, alkol bağımlılığı nörolojik hastalıklara, şiddetli hepatit, alkolik siroz, pankreatit, kalp problemleri ve libido bozukluklarına neden olur. Buna ek olarak, alkol ölümcül yol kazaları riskini önemli ölçüde artırır.

Teşhis

Alkolizmin teşhisi sorgulamayla kolayca yapılabilir. Hasta, tüketiminin bir bağımlılık olduğunu ve karşılaştığı sorunların sebebini itiraf edecektir. Ancak bazı insanlar madde kötüye kullanımını sözlü olarak ifade etmemektedir; bu nedenle alkolizm teşhisi, alkol nedeniyle meydana gelen komplikasyonları gösteren bir dizi semptom veya muayene ile belirlenebilir.

Laboratuvar testleri, örneğin aşağıdakileri bulmayı mümkün kılmaktadır:

Makrositoz, yani kırmızı kan hücrelerinin hacminde bir artış;

GGT'de (gama-glutamil transpeptidaz ve gama-glutamil transferaz) bir artış;

Kan dolaşımında alkol varlığı, yeni alkol alımının belirtileri;

B1 vitamin eksiklikleri.

Tedavi

Alkolizm tedavisi, hastanın sorunu kabul etmesini ve yardım almak için yaptığı anlaşmayı gerektirir. Tedavi, tüketimin azaltılması için kilometre taşlarının oluşturulmasıyla birlikte düzenli izleme ile birlikte az ya da çok ilerleyen bir geri çekilme ile başlar. Hastaya Alkolikler Anonim gibi destek gruplarına katılarak bu zor aşamada yardımcı olabilir. Nüksetmeyi önlemek için psikoterapötik bir destek de yapılmalıdır. Burada da, hasta birliklerinin önemli bir rolü vardır. Son olarak, alkol tüketme isteğini azaltacak ilaçlar var. Son zamanlarda, baklofen (başlangıçta bir kas gevşetici) iyi sonuçlar sağladığı kanıtlandı ve alkol bırakmayı yenmek için bir yardımcı olarak alakasını doğrulamak için çalışmalar devam ediyor.

Önleme

Ebeveynler ve sağlık uzmanları, gençlerin aşırı alkol içmeye başladıkları zaman tepki verebilmek için gözlerini açık tutmalıdır. Aşırı alkol tüketiminin riskleri konusunda insanları bilgilendirmek için önleme kampanyaları yapılmaktadır.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI