Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınHibe Kredi Nedir, Nasıl Alınır? - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:23:48 Güncelleme: 14-03-2017 23:29:48 + -


Hibe kredi almak isteyen girişimcilerin ve girişimci adaylarının mutlaka devlet bankalarına yahut da KOSGEB ofislerine uğramaları gerekmektedir. Bu sayede; ancak hibe kredilerin nasıl alınabileceği, alınması için gerekli olan şartları vs. öğrenebilir ve dönemsel olan bu kredilere kolayca başvuruda bulunabilirsiniz.


Hibe Kredi Nedir, Nasıl Alınır? - 14 Mart 2017 Salı

Her girişimci işini geliştirmek her girişimci adayı ise kendi işini kurmak ister. Ancak bu serüvenin kolay olmadığını ve mutlaka finansal bir desteğin alınması gerektiğini kimse yok sayamaz. Bir girişimcinin mutlaka en az sermaye koyarak en yüksek düzeyde gelir elde etmek için çaba harcaması gerekir. Bu sayede; eşten dosttan borç almak, krediler çekme ve yüksek oranlı faizleri ödemeyi kabul etmek asla bir girişimcinin arzusu değildir. Ancak hibe krediler; yani alınan kredilerin yalnızca bir kısmının geri ödenmesinin gerekli olduğu ve geri ödenecek miktarların içerisinde faiz oranlarının yer almadığı kredi seçenekleri mutlaka her girişimcinin kullanması gereken finansal destekler arasında sayılabilir.

 

Hibe Krediler Nereden Alınabilir?

Hibe kredi almak isteyen girişimcilerin ve girişimci adaylarının mutlaka devlet bankalarına yahut da KOSGEB ofislerine uğramaları gerekmektedir. Bu sayede; ancak hibe kredilerin nasıl alınabileceği, alınması için gerekli olan şartları vs. öğrenebilir ve dönemsel olan bu kredilere kolayca başvuruda bulunabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Kredisi Alımı Nasıl Olur?

KOSGEB istemi üzerinden hibe kredilerine başvuruda bulunmak ve bu hibe kredilerinden yararlanmak için mutlaka bazı adımları tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bu bağlamda;

·         İlk olarak bulunduğunuz şehir içerisinde buluna herhangi bir KOSGEB ofisine gitmeniz yahut da KOSGEB web sitesi üzerinden gerekli başvuru formlarını doldurmanız gerekir.

·         Ardından KOSGEB size direk yapmak istediğiniz işin ne olduğunu, ne kadar bir hibe kredisine ihtiyacınızın olduğunu sormayacaktır.

·         İkinci adımınız KOSGEB girişimcilik derslerine katılmaktan geçer. bu derslerin verilmesinin sebebi ise, hibe kredisi alabilmek adına sizin için gerekli kılınmış olan proje yazımını öğrenmenizi ve girişimcilik ile alakalı olarak sertifika edinebilmenizi sağlar.

·         KOSGEB üzerinden alacağınız girişimcilik dersi toplamda 70 saat kadardır.

·         70 saatlik bir KOSGEB girişimcilik dersi ise; maksimum 15 gün kadar bir zamana denk gelir.

·         Sonrasında bir girişimcilik sınavına tabi tutulursunuz. Bu sınav sonucunuz eğer başarılı olur ise; sırada proje yazma aşamanız vardır.

KOSGEB Projesi Nasıl Yazılır?

KOSGEB projenizi yazar iken mutlaka yapmak istediğiniz işin tüm detaylarına yer vermeniz gerekir. Ancak baştan söylemiş olalım ki direkt sunmuş olduğunuz projenin kabulü söz konusu değildir. Mutlaka projenizin;

·         Akılcı,

·         Yenilikçi,

·         Gerçeğe uygun,

·         Getiri sunabilecek,

·         Geleceği parlak,

·         Anlamlı, olması gerekir.

Ve siz; projenizi sunduktan sonra eğer olumlu yanıt alır iseniz; artık yapmanız gereken tek şey gerekli evrakları sunmaktan başka bir şey değildir.

Projenizin mutlaka kredi alımı sonrasında birebir olarak gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. Yani;

·         Almış olduğunuz hibe programı için sunduğunuz projenin dışına çıkar iseniz mutlaka ödemeniz gereken bir tazminatın olduğunu,

·         Projeniz üzerine gerekçesiz ve izinsiz olarak yaptığınız değişimler dolayısı ile mutlaka almış olduğunuz krediyi geri ödemeniz gerektiğini ve aynı şekilde ödeme sonrasında faiz ödemesinin de zorunlu tutulabileceğini, bilmeniz gerekir.

Hibe Kredi Ödemesi Nasıl Olur?

Hibe kredisi ödemesi yapacak iseniz;

·         Anlaşmış olduğunuz hibe miktarını geri ödemeniz gereken anapara üzerinden düşmeniz gerekir. Yani 100.000 TL hibe kredisinde size verilen hibe oranı yüzde yirmi ise; 20.000 TL geri ödeme payından düşer ve yalnızca 80.000 TL tutarını geri ödemek durumunda olursunuz.

·         Geri ödemeniz gereken – hibe kredinin düşülmüş olduğu tutar sonrasında kalan kısım üzerine herhangi bir faiz eklemesi yapılmaz. Yani ödemeniz gereken tutar eğer en başta 80.000 TL ise; mutlaka yalnızca 80.000 TL ödeme yapmanız gerekir. Daha fazla ödeme yapmanız zaten KOSGEB kurallarına aykırı olur ve kimse sizde daha fazla miktarla ödemenizi talep etmez.

·         Hibe kredisi ödemeleri genel olarak birkaç yıl sonrasında başlar. Ancak unutmamalısınız ki sizin kredinizin başvurusu esnasında size ne söylendi ise; mutlaka o şekilde bir ödeme çizelgesi çıkarılır.

·         Bu sebep ile ödeme çizelgesi çıkarılır iken mutlaka tüm koşulları tekrar gözden geçirmeli ve ödeme miktarınızı mutlaka ona göre ayarlamalısınız.

 

Hangi Bankalar Hibe Kredisi Verir?

Sizin için hibe kredisi seçeneği sunabilecek bankalar genel itibari ile devlet tabanlı bankalar olacaktır. yani;

·         Ziraat bankası,

·         Halk bankası,

·         Vakıflar bankası, sizler için ancak hibe içeren kredi seçenekleri sunar.

Bu tarz kredi seçeneklerinin açılması ise dönemseldir. Yani, düzenli olarak hibe kredisi almak için başvuruda bulunamazsınız. Size sunulmuş olan zamanlara dikkat etmeli ve mutlaka yalnızca bu zamanlar için ayarlanmış olan başvuru tarihlerinde hibe kredisine başvuruda bulunmalısınız.

KOSGEB hibe kredisi alımı ise, yılın her döneminde resmi web sitelerinde yahut da KOSGEB ofislerinde duyurulmaktadır.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI