Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınHisse Senedi Ve Borsa İşlemleri ! Borsada İşlem Nasıl Yapılır? - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:18:05 Güncelleme: 14-03-2017 23:29:05 + -


Hisse senedi işlemlerinin gerçekleştirilmesi ilk olarak ticari işlemler doğrultusunda olmuştur. Borsa içerisinde yer alan tüm piyasaların mutlaka hisse senedi alım satımlarına konu olmak istediği bilinir. Sebebi ise; hisse senetlerinin yüksek likidite oranlarını içeriyor oluşu ve bununla birlikte hisse senedi alım satımlarının piyasa yatırımcı canlılığını yüksek seviyelere ulaştırmasıdır.


Hisse Senedi Ve Borsa İşlemleri ! Borsada İşlem Nasıl Yapılır? - 14 Mart 2017 Salı

Borsa; döviz işlemleri, emtia işlemleri, hisse senedi alım satımları, tahvil işlemleri vb. şekilde birden fazla piyasadan oluşmuştur. Spot yatırımlar; bir spot piyasayı ifade etmektedir. Bu bağlamda yatırımcıların her biri için işlemler aktiftir ve genel itibari ile işlemler kısa vadelidirler. Ancak bazı işlemler ise; vadeli işlem opsiyonu altında açıktır. Bu tarz işlemlerin gerçekleştirilmesi için mutlaka uzun vadeli işlemleri beklemek ve tercih etmek gerekmektedir. Emtia piyasaları vadeli opsiyon işlemleri gibidir tüm yatırımcıların tercih etmiş olduğu bir platform değil de daha çok uzun vadeli yatırım analizlerini tercih etmekte olan kimselerin yer alabileceği bir borsa alanını ifade etmektedir. Borsa içerisinde yer almak isteyen yatırımcıların mutlaka risk seviyor olmaları ve uzun vadeli düşünce yeteneklerini geliştirmiş olmaları gerekir. Aynı zamanda riskin var olduğu yerde kazancın da en yüksek seviyelerde seyredeceğini bilmeli ve mutlaka işlemlerin gerçekleştirilmesi aşamasında ciddi bilgi seviyelerine ulaşması gerekir.

Hisse Senedi Ve Borsa İşlemleri

Hisse senedi işlemlerinin gerçekleştirilmesi ilk olarak ticari işlemler doğrultusunda olmuştur. Borsa içerisinde yer alan tüm piyasaların mutlaka hisse senedi alım satımlarına konu olmak istediği bilinir. Sebebi ise; hisse senetlerinin yüksek likidite oranlarını içeriyor oluşu ve bununla birlikte hisse senedi alım satımlarının piyasa yatırımcı canlılığını yüksek seviyelere ulaştırmasıdır. Borsa hisse senetlerinin bir kısmı yüksek oranda risk içeriyor iken bir kısmının herhangi bir risk hali söz konusu değildir. Bu kapsamda yatırımcıların farklı pozisyon denemeleri ve bilgi faktörleri gereklilikleri ön plana çıkar. En genel hali ile ifade edelim ki;

·         Yüksek oranda riski içerisinde barındırmakta olan hisse senetlerinin; her risk artışı faktör gelirlerini de arttırır, finansal istatistiği gereğince çok daha fazla getir sunacağını aktarmakta fayda vardır. Ve buna ek olarak gelecek olan gelir miktarının artacağı yönündeki bekleyiş çerçevesinde mutlaka yatırımcıların rastgele işlem hareketliliği durumlarına son vermeleri gerekmektedir. Bunun için farklı piyasa DEMO hesaplarından faydalanılabilir ve işlemlerin tamamı için verilen tepkilerin ne tarz sonuçlar oluşturacağı ve nihayetinde işlemlerin ne kadar kısa ne kadar uzun vadeli olmaları gerektiği hususunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Bazı hisse senetleri der vardır ki risk oranları pek düşüktür. Bu tarz hisse senetlerine sahip olan yatırımcıların hareketlilik kapsamında çok fazla etkileri olmaz. Yani alınan yahut da satılan hisse senedinin getirisi aşağı yukarı bellidir ve bu oranı yükseltmek yada düşürmek pek de söz konusu değildir. Ancak bu tarz hisse işlemlerinin risk oranlarının az oluşu ve getirilerinin sabit oluşu mutlaka çok düşük getiri anlamını taşımayabilir. Yani tıpkı tahvil çıkarmalarında olduğu gibi sabit – bilindik ancak yüksek faiz ve aracı kanallı getiri miktarları da sizleri bekliyor olabilir. Bu nedenle işlemlerinizi gerçekleştirir iken mutlaka bilgi ve tecrübeniz kapsamında hareket etmeli ve emir durdurma işlemlerini hayatınıza geçirmelisiniz. 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI