Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   Altınİç Kanama Belirtileri ! Bilmeden Anlamayabilirsiniz ! - 11.04.2017

Tarih: 11-04-2017 20:01:24 + -


Hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık olan iç kanama, belirtilerini bilmediğimiz müddetçe farkına varamayız. Bu sebep ile iç kanama belirtileri ne demek nasıl olur bilmemiz ve buna göre kendimizi ayarlamamız gerekmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgiye haberimizde ulaşabilirsiniz.


İç Kanama Belirtileri ! Bilmeden Anlamayabilirsiniz ! - 11.04.2017

Hemen hemen herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlık olan iç kanama, belirtilerini bilmediğimiz müddetçe farkına varamayız. Bu sebep ile iç kanama belirtileri ne demek nasıl olur bilmemiz ve buna göre kendimizi ayarlamamız gerekmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgiye haberimizde ulaşabilirsiniz.

\r\n\r\n

İç kanama; tıp literatüründe ‘internal  kanama’ olarak bilinen, vücudun herhangi bir kısmında gözle görülememekle birlikte doku, organ ve vücut boşluğunda meydana gelen bir kanama çeşididir. Diğer kanama türleri kolay fark edilebilir olduğu için hemen müdahale edilebilir. Ancak iç kanama vücut kısımlarında detaylı bir inceleme olmadan özellikle de iç kanamanını oluştuğu ilk dönemde belirtilerinde belirgin bir şekilde oluşmamasından dolayı kolay fark edilemez. Ve vücutta bazı hayati kısımlar üzerinde önemli derecelerde etkileri mevcuttur. Öyle ki, bazı durumlarda hayati tehlikeler oluşturabilecek bir kanamadır. Tüm bu sebeplerle iç kanamayı acil tıbbi müdahalenin gereklilikten öte zorunluluk halini aldığı önemli bir komplikasyon olarak nitelendirebiliriz.

\r\n\r\n

İç kanama belirtilerine geçmeden önce sebeplerinden bahsedelim. İç kanamaya en sık sebep olan durumlar; hızlı bir suretle bir yere çarpma, trafik kazaları ve yüksekten düşme yaralanmaları ya da travmalardır. Bunların yanında kaser, yüksek tansiyon, mide rahatsızlıkları, dış gebelik, karaciğer sirozu, yumurtalık kistleri, düşükler, kolon popileri, damar bozuklukları, dvertikül, hemofili, otoimmün trombositopeni, kanama bozuklukları gibi rahatsızlık geçiren kişilerde de bir komplikasyon olarak iç kanamalar meydana gelebilir.

\r\n\r\n

İç kanama belirtilerine geldiğimizde ise öncelikle kanamanın miktarına ve sonrasında da komplikasyonun oluştuğu bölgeye göre belirtilerin değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. İç kanamanın oluştuğu bölgeye göre iç kanamanın belirtilerinden bahsedelim.

\r\n\r\n

İntrakrayinel kanama belirtileri; beyin kanaması olarak da adlandırabileceğimiz bu bölgedeki iç kanamada kişinin bilişsel veya zihinsel işlevleri etkilenebilir. En belirgin sebepleri anevrizma patlaması, beyin tümörleri, kafa travmaları ve yüksek tansiyondur. İntakraniyel kanama belirtileri; bulantı ve kusmalar, şiddetli ve ani baş ağrıları,
\r\nnöbetler, denge ve bilinç kaybı, kol ve bacaklarda güçsüzlük, görme kaybı, konuşma bozukluklarıdır.
\r\nKarın içi kanama; gastrointestinal kanama olarak da bilinen bu iç kanama karın içinde peritonda biriken ve kan kaybı oluşma sebebiyle şiddetli ağrılar en belirgin belirtisi olarak ortaya çıkar. Karın içi iç kanamada; zayıflık, nefes darlığı, baş dönmesi, kan basıncında düşüş, karında sertlik, kırmızı veya kahverengi kusma, siyah veya katran rengi dışkı, karın çevresinde morarama da betliler olarak görülmektedir. Kas ve eklem  iç kanama; bu bölgelerde meydana gelen iç kanama ciddi ağrılar olarak belirtiler meydana getirir. İç kanamanın meydana geldiği kas ve eklem bölgesinde his kaybı ve hareket güçlüğü de en belirgin belirtileri arasındadır.

\r\n\r\n

Üriner sistem İç kanama; idrar yolunda kanama olarak da bilinir. Mesane, böbrek gibi idrara yolu bölgesinde meydana gelir. En belirgin belirtisi ise tıp literatüründe hematüri olarak bilinen idrarda kandır. İleri seviyesinde şokta oluşabilir.
\r\nGenel itibariyle diğer iç kanama belirtileri; zayıf nabız, tende solukluk, soğuk ve nemli cilt, ağız, burun ve kulak kanamaları, kanlı tükürük ve kanlı öksürük, şok gibi durumlardır.

\r\n\r\n

İç kanamanın tanı ve tedavi süreci hayati bir önem taşır. Belirtiler ve detaylı incelemeler doğrultusunda doğru ve acil müdahalede bulunulması hayat kurtarır. Bu konuda bilgi sahibi olarak bilinçli hareket etmek gerekmektedir.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI