Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınİD, EGO ve SÜPEREGO NEDİR? - 15 Mart 2017 Çarşamba

Tarih: 15-03-2017 22:08:16 + -


İd; kişiliğin ilker yanıdır, doğuştan gelen cinsellik,saldırganlık gibi dürtüleri içerir vefa ilkesi ile hareket eder. İd, adana "birincil süreç" denen süre ile çalışır. Birincil süreç, " anında ve tam olarak istediği şeyi almayı istemek" demektir.


İD, EGO ve SÜPEREGO NEDİR? - 15 Mart 2017 Çarşamba

İd; kişiliğin ilker yanıdır, doğuştan gelen cinsellik,saldırganlık gibi dürtüleri içerir vefa ilkesi ile hareket eder. İd, adana "birincil süreç" denen süre ile çalışır. Birincil süreç, " anında ve tam olarak istediği şeyi almayı istemek" demektir. Adına "haz ilkesi" de denen bu süreç bir çocuğun hoşuna giden bir oyuncağı "ayıp, olmaz, sonra alırız" gibi uyarıları dikkate almadan hemen istemesi örneğindeki gibidir.

Ego kişiliğin gerçekçi yanıdır ve idin isteklerini nasıl doldurulacağını belirler. Ego "ikincil süreç"leri kullanarak çalışır. Ikinci süreç erteleme, plan yapma, düşünme, değerlendirme, gerçeğe uygun olma, karar verme gibi süreçleri ifade eder. Toplumsal beklentileri ve ahlaki değerleri de dikkate alır böylelikle kişilik yapısının üçüncü sistemi olan süperego ortaya çıkar.

Süperego kişiliğin toplumsal, ahlakî yanıdır ve idin  isteklerini toplumun beklentileri doğrultusunda ahlaki amaçlara yöneltmeye çalışır.

 SAVUNMA MEKANİZMALARI
Bastırma
Bireyin kendisini rahatsız eden istek düşünce ve yaşantılarını bilinçaltına unutmasıdır. Bastırma yoluyla birey kendisinde suçluluk, korku ve kaygı duygularına yol açan unsurlardan kurtularak rahatlar.

Yadsıma (İnkar)
Bireyin kabul edemediği veya tahammül edemediği gerçekleri yok sayması ve böyle bir şey yokmuş gibi düşünüp bu doğrultuda davranmasına yadsıma (inkar) denir.

Mantığa Bürünme (Bahane Bulma)
Bireyin kendisi ve çevresindekiler tarafından kabul edilmeyecek davranışlarını akla uygun, onaylanabilecek gerekçelerle açıklamaya çalışması durumu mantığa bürünme mekanizması ile açıklanır.

Yansıtma
Kişinin kabul edilemeyecek duygu, istek ve dürtülerini başkalarına mal etmesi şeklinde ortaya çıkan yansıtma, zaman zaman kişinin kendi eksikliklerini veya kendinden kaynaklı kayıplarının sorumluluğunu başkasına yüklemesi şeklinde de kendini gösterir.

Ödünleme (Telafi)
Kişinin kendini bir alanda yetersiz hissetmesi durumunda bu yetersizliği gidermek amacıyla başka bir alana yönelmesi, ödünleme savunma mekanizması ile açıklanır.

Yüceltme
Kişinin hoş karşılanmayacak dürtü ve isteklerini toplumun onaylayacağı şekilde ortaya koyması yüceltme olarak ifade edilir.

ANNE BABA TUTUMLARI
1)Demokratik Tutum
Çocuklarını bağımsız bir birey olarak gören ve çocuklarına gerçekten saygı duyan anne babaların sahip olduğu tutumdur. Bu tutuma sahip olan anne babalar aile içinde alınacak kararlarda çocuklarının fikirlerine de önem verirler. Bu tutumla yetişen çocuklar özgüveni yüksek, girişken, özerk ve sosyal bireyler olurlar.

2)Otoriter Tutum
Çocuklar üzerinde mutlak hakimiyet kurmaya çalışan, çocukların istekleri ve fikirlerini önemsemeyen ve kendi belirledikleri kuralları çocuklarının sorgusuzca benimseyip uygulanması gerektiğine inanan anne baba tutumumudur. Bu tutumun hüküm sürdüğü ailelerde yetişen çocuklar genellikle çekingen, pasif, içe kapanık bir kişiliğe sahip olurlar. Ancak zaman zaman saldırgan davranışlarda sergileyebilirler.

3)Mükemmeliyetçi Tutum
Çocuklarından genellikle üst düzey başarı bekleyen ve bu doğrultuda onlara yakın baskı uygulayan anne babaların sahip olduğu tutumdur. Bu tutum ile yetişen çocuklar başarılı olabilecekleri gibi kendine güvensiz bir yapıya da bürünebilirler.

4)Aşırı Koruyucu Tutum
Çocuklarını daima kontrol altında tutmak isteyen ve bu doğrultuda çaba harcayan, onlar adına herşeyi yapma eğiliminde olan ana babaların sahip olduğu tutumdur. Bu tutumla yetişen çocuklar genellikle başkalarına bağımlı bir kişilik yapısına sahip olurlar.

5)Aşırı Hoşgörülü Tutum
Çocukların davranışlarına herhangi bir sınırlandırma getirmeyen, onların isteklerini daima yerine getirme eğiliminde olan anne babaların sahip olduğu tutumdur. Bu tutumla yetişen çocuklar bencil, şımarık ve doyumsuz bir kişilik yapısına sahip olurlar.

6)İlgisiz (Reddedici) Tutum
Çocuklarını benimsemeyen ve onlara karşı düşmanca tavırlar sergileyen anne babaların sahip olduğu tutumdur. Bu tutumla yetişen çocuklar özgüveni düşük, saldırgan davranışlar sergileyen bir kişilik yapısına sahip olurlar.

ALICI DİL VE İFADE EDİCİ DİL
Çocuklar yaklaşık 1,5-2 yaşlarına kadar kendilerine söylenenleri büyük ölçüde anlar ancak duygu ve düşüncelerini tam olarak anlatamazlar. Bu yaşlardan itibarense yavaş yavaş duygu ve düşüncelerini sözcüklerle anlatabilir hale gelirler.

Işte gelişim psikologları çocukların kendilerine söylenenleri anlamaları durumuna alıcı dil, duygu ve düşüncelerini sözcüklerle anlatabilmelerine ise ifade edici dil derler.

Örneğin 1,5 yaşındaki bir çocuğa"Burnun nerede?", "Ağzın nerede?" gibi sorular sorulduğunda çocuk bu organlarını gösterir ancak "Ağzım burada.", "Burnum burada." gibi sözel ifadeler kullanamaz. Yani bu yaşlardaki bir çocuğun dili gelişmiştir. Bir süre sonra ise çocuk artık bu sorulara sözel olarak "Ağzım burada.", "Burnum burada." şeklinde yanıt verebilir. Yani ifade edici dili de gelişir.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI