Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKablosuz Modem Şifresini Öğrenmek - 14 Nisan 2017 Cuma

Tarih: 13-04-2017 23:45:56 + -


Eskiden olduğu gibi artık evlerde ve ofislerde kablolu internet pek kullanılmıyor. Çünkü bir çok evde artık ya diz üstü bilgisayarlar var, ya da masaüstü bilgisayarlara kablosuz erişim sağlayan kartlar takılarak internet kablosuz olarak kullanılmakta.


Kablosuz Modem Şifresini Öğrenmek - 14 Nisan 2017 Cuma

Eskiden olduğu gibi artık evlerde ve ofislerde kablolu internet pek kullanılmıyor. Çünkü bir çok evde artık ya diz üstü bilgisayarlar var, ya da masaüstü bilgisayarlara kablosuz erişim sağlayan kartlar takılarak internet kablosuz olarak kullanılmakta.

 

Kablosuz modemlerin kablo karmaşasını ortadan kaldırması en güzel özelliklerinden biridir. Tabi bunun yanında internet hızınızda da birazcık bir yavaşlama olur kablolu internetlere göre. Çünkü kablo doğrudan sizin bilgisayarınıza verileri gönderirken kablosuzda ise havada dolaşır ve bilgisayarları bulup veri aktarımı sağlar. Bu sırada da birazcık bir yavaşlama olabilir. Böyle bir dezavantajının olmasının yanında avantajları elbette çok fazladır. Örneğin internete bağlanmak isteyen her yeni bir bilgisayar için kablo çekmek zorunda kalmıyorsunuz. İstediğiniz kadar bilgisayar kablosuz bağlanabilir.

 

Bunun yanında kablosuz ağlarda şifreli kontrol vardır. Wireless modeminize mutlaka şifre koymalısınız. Çünkü iyi niyetli olmayan yan komşular da internetinizi kullanmaya başlar ve hızınız iyice düşer ya da limitli internet paketi kullanıyorsanız kabarık faturalarla karşılaşabilirsiniz.

 

Kablosuz ağlara bir kere şifre konulduktan sonra bilgisayarlara kaydedilir ve bir daha hatırlamayız. Örneğin bilgisayara format attığınızda, yanlışlıkla kablosuz şifresini sildiğinizde ya da bir arkadaşınızın girebilmesi için şifrenizi hatırlamanız gerekir. Eğer unutmadıysanız.

 

Peki unuttuysak kablosuz modem şifresini nasıl öğreniriz. Açıkçası bu o kadar da zor değil. Aşağıdaki adımları takip ederek kablosuz wireless modem şifrenizi öğrenebilirsiniz. Ya da en kötü ihtimalle yeni bir şifre tanımlayabilirsiniz.

 

1. Adım: Modem şifrenizi öğrenmek ya da değiştirmek için bir ağa bağlı olmanız gerekmektedir. Eğer zaten wriless şifresi yüzünden bir ağa bağlanamıyorsanız modeminizden bilgisayarınıza ethernet kablosuyla kablolu olarak bağlanmalısınız.

 

2. Adım: Kablosuz modem şifresini öğrenmek. Bunun öncelikle daha önce kablo ile bilgisayarınıza bağladığınız modeminize erişmeniz gerekmektedir. Eğer ip adresini bilmiyorsanız "Başlat-->Çalıştır" yolunu izleyerek "cmd" yazıp enter a basıyoruz. Açılan pencereden komut satırına "ipconfig" komutunu yazuyoruz ve entere basıyoruz. Karşımıza çıkan varsayılan ağ geçidi yazan ip adresi kablosuz modemimizin ip adresi oluyor. Bu ip adresini not almayı unutmayın.

 

3. Adım: Bu adımda daha önce not aldığınız ip adresinizi herhangi bir internet tarayıcısını açıp adres satırına yazıp entere basmanız gerekli. Örn: http://192.168.3.1 Daha sonra açılan sayfadan modeminizin fabrika çıkış şifresini soracaktır. Bu şifre modeminizin kitapçığında yazıyor olması gerekmektedir. Şifreyi bakmadan önce boş girerek tamam dediğinizde de bir çok modem giriş izni vermektedir.

 

4. Adım: Giriş yaptıktan sonra modeminizin yönetim panelinden güvenlik alanına geçmelisiniz. Buradan da wiraless sayfasına tıklayın karşınıza şifre bölümü çıkacaktır. oradan da ister şifrenizi görebilir, isterseniz değiştirebilirsiniz. Eğer hiç bir şekilde bir şifre göremediyseniz yeni bir şfre vererek eski şifreyi değiştirebilirsiniz.

 

Bu adımları uyguladıktan sonra kablosuz wireless şifrenizi nasıl değiştirildiğini öğrenmiş olmalısınız.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Bilim-Teknoloji Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI