Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKadınlarda Baş Dönmesinin Nedenleri? -11.04.2017

Tarih: 11-04-2017 17:03:48 + -


Genel olarak kadınların en sık şikayet ettikleri bir konu baş dönmeleridir. Her yaşta görülebilir ve bazı hususlara bağlı olarak ortaya çıkan baş dönmesinin nedenleri nelerdir?


Kadınlarda Baş Dönmesinin Nedenleri? -11.04.2017

Genel olarak kadınların en sık şikayet ettikleri bir konu baş dönmeleridir. Her yaşta görülebilir ve bazı hususlara bağlı olarak ortaya çıkan baş dönmesinin nedenleri nelerdir?

Kadınlar genel yaşamları boyunca baş dönmesi sorununu yaşayabilir. Baş dönmesinin nedenleri çoğunlukla önemsiz gibi görünebilir ve bir takım ilaçlarla tedavi edilebilir. Fakat bazen ciddi bir sorununda habercisi olabilir. Ani gelişen baş dönmesi vakaları yaşanıyorsa mutlaka doktora görünmekte yarar vardır. Hamilelik dönemlerinde yaşanan baş dönmeleri normal karşınalabilir fakar eğer hamile değil ve baş dönmesi sorunundan müzdaripseniz önemli bir konu haline gelecektir.

Genellikle nedeni vücudun kan hacmi, kalp ritminin bozulması ve tansiyonla alakalı olabilir. Bu belirtiler baş dönmesine yol açabildiği gibi eğer hamilelik varsa hızla ayağa kalktığınız anda da baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

Kadınlarda baş dönmesinin nedenleri şöyle sıralanabilir ;

1. Hamileyken kanda demir oranı düşer. Düşmesine neden olacak diğer faktörler sıcaklamak ve sırt üstü yatmakta neden olabilir. Kan düşmesi sonucu baş dönmesi yaşanabilir.

2. Menopoz başlangıcında östrojen hormonu seviyesi aşırı düşer. Bazı ilaçlarla veya bazı terapilerle hormon seviyeleri düzeltilene kadar baş dönmeleri yaşanabilir.

3. Menopoz sırasında baş dönmeleri çok nadir olmakla birlikte kalp hastalıklarının habercisi olabilir. Ayrıca sıcak basması, endişelenme, migren ve iç kulak iltihaplanmaları da menopoz dönemlerinde baş dönmesi şikayetlerinin artmasına sebeptir.

4. Adet dönemlerinde ortaya çıkan premenstrual sendromu, östrojen ve progesteron hormonlarında dengesizlik yaratabilir. Bu dengesizlik ise merkezi sinir sistemine etki ederek, bazı kimyasallar değişimlere yol açabilir. Bunun sonucunda oluşacak dengesizlikler ise baş dönmesi yapacaktır.

5. Vertigo adlı bir hastalık da kadınlarda baş dönmesi şikayetlerinin arttıran durumdur. Meniere hastalığı olarak da bilinen iç kulak rahatsızlıkları ve migreni tetikleyebilir. Bu yüzden baş dönmesi sorunu meydana gelebilir.

6. Bazen dolaşım sorunlarıda baş dönmesine yol açar. Arterlerin tıkanıklığı, kalp hastalıkları, beyne giden kanın azalması ve yüksek tansiyon bulunur. Dolaşım sistemindeki bozukluk iç kulağa giden kan akışının azaltabilir ve anatomik olarak baş dönmesine sebep olur. İç kulak problemlerine genelde bakteriler veya virüsler neden olabilir.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI