Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Nedenleri -11.04.2017

Tarih: 11-04-2017 17:01:58 + -


Kalp krizi çağın en büyük sorunlarından biri haline gelmiş durumda. 30 yaşı geçen kişilerin kalp krizi riski yükselir ve tehdit altına girer. Öncelikle kalp krizi nedir? onun tanımından başlayalayım.


Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Nedenleri -11.04.2017

Kalp krizi çağın en büyük sorunlarından biri haline gelmiş durumda. 30 yaşı geçen kişilerin kalp krizi riski yükselir ve tehdit altına girer. Öncelikle kalp krizi nedir? onun tanımından başlayalayım.

Kalp Krizi Nedir?

Zamanın herhangi bir anında ortaya çıkabilen kalp krizi, koroner damarların birinde tıkanıklık sonucu meydana gelir. Dinlenirken veya hareket halindeyken oluşabilir. Kalp krizi esnasında kas yeterince oksijen alamaz ve o bölgede bulunan dokuların ölümü başlar. Bu süreç içinde kalp yeteri kadar kan pompalayamaz hale gelerek kişinin hayatı tehlike altına girmiş olur.

Kalp Krizi Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle 30 yaş üstü kişilerde risk her gün artıyor. 45 yaş üstü erkekler ve kadınlar da ise risk daha yüksek. Kalp krizi nedenleri olarak genelde risk faktörleri arasındaki en dikkat çekici nokta, daha önce aile de kalp krizi vakaları yaşanmışsa kronik olarak bireylerde de kalp krizi riskleri olabiliyor. Bununla birlikte sigara kullananlar, yüksek tansiyon bulunanlar, kötü kolestrole sahip olanlar ve şeker hastalığı (diyabet) olan kişilerde risk altındadır.

Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi belirtileri genellikle göğüs kafesi ortasında şiddetli bir ağrının başlaması ve sonrasında gelişen nefes darlığı yaşanıyorsa kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz. Bununla birlikte başlayan sol kol ağrısı, soğuk terlama, bulantı gibi faktörlerde işaret olabilir. Bu tip durumlarda kişi derhal en yakın hastahaneye götürülmelidir.

Kalp Krizi Anında Neler Yapılır?

Kalp krizi anında neler yapılır? sorusu hayati öneme sahiptir. Çünkü bu esnada yapılacak doğru uygulamalar kişinin hayatını kurtarabilir. Kalp krizi geçiren kişiye ilk etapta kesinlikle su içirilmemeli ve kolonya sürülmemelidir. Hemen acil servis aranmalı ve ambulans istenmeli. Bu sürede kişi düz yere yatırılmalı, üzerindeki rahatsız edici kıyafetler çıkartılmalıdır. Kalp krizinde ilk 1 saat hayati öneme sahiptir. Kişi ne kadar hızlı şekilde hastahaneye ulaştırılırsa kurtulma şansı o kadar yüksektir.

Kalp Krizi Tedavisi

Kalp krizi tedavisi, kişinin varsa sancılarının dindirilmesi için bir takım ilaçlar verilir. Sonrasında kalp ritminin düzenli hale getirilmesi işlemine geçilir. Yine devam eden tedavide nefes darlığının açılması, tansiyon yüksek ise düşürme ve kan pıhtılaşması sorununun ortadan kaldırmak için ilaç tedavisi devam eder. Tüm bu işlemlerin ardında Anjiografi adı verilen salona hasta alınır ve tıkalı olan damarın açılması için stent takılır. Stent ile birlikte kalp hücrelerinin ölmemesi sağlanır. Tedavi süresi hastaya bağlı olmakla birlikte 2 ile 7 gün arasında sürebilir.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI