Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKaradenizin Sıralı İncisi Kaçkar - 13 Mart 2017 Pazartesi

Tarih: 13-03-2017 18:30:54 Güncelleme: 13-03-2017 18:41:54 + -


Karadeniz bölgesinin doğu kısmında Rize ve Artvin sınırında bulunan Kaçkar sıra dağları, ülkemizin sınırsız sayıda ki doğal güzelliklerinden en geniş alan sahip olanlarından birisidir. Kaçkar dağlarının Rize/Çamlıhemşin ilçesinde yer alan büyük bir bölümü 1994 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık 50 bin hektarlık alanı kapsayan dağların zirvesi, fırtına vadisi, Hemşin deresi, yayla kültürünü yansıtan yerleşkeleri ile köyleri, yürüyüş-trekking yolları ve yeşilin her tonunu barındıran uçsuz görünen yaylaları ile doğa turizmi için seçilebilecek en ideal yerlerden birisidir.


Karadenizin Sıralı İncisi Kaçkar - 13 Mart 2017 Pazartesi

Karadeniz bölgesinin doğu kısmında Rize ve Artvin sınırında bulunan Kaçkar sıra dağları, ülkemizin sınırsız sayıda ki doğal güzelliklerinden en geniş alan sahip olanlarından birisidir. Kaçkar dağlarının Rize/Çamlıhemşin ilçesinde yer alan büyük bir bölümü 1994 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık 50 bin hektarlık alanı kapsayan dağların zirvesi, fırtına vadisi, Hemşin deresi, yayla kültürünü yansıtan yerleşkeleri ile köyleri, yürüyüş-trekking yolları ve yeşilin her tonunu barındıran uçsuz görünen yaylaları ile doğa turizmi için seçilebilecek en ideal yerlerden birisidir.

 Nüfus bakımından yükselti gereği sayıca az olan bölge halkı da oldukça misafirperverdir, öyle ki zorda kalındığında Karadeniz'e has ahşap evlerde konaklama fırsatı bile yakalanabilir. Türkiye'nin yükseklik bakımından zengin bir bölgesi olduğundan ara ara buzul göllerine rastlamakta mümkün. Hatta tırmanış hobisine ve kamp kültürüne sahip yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini de çekmektedir. Akarsulardaki debi sayesinde rafting turlarına da katılmakta listenize eklemek isteyeceğiz hoş bir aktivitedir. Bu kadar geniş bir alana dağılan milli parkta ve ormanlık alanın fazlalığı da düşünülürse yaban hayatın çeşitliliği de görülmeden geçilmeyecekler arasında. Doğal güzelliğin yanı sıra tarihi dokusu ile de Karadeniz’in gözbebeği Kaçkar milli parkı içerisinde ki en önemli tarihi doku Fırtına deresi köprüsüdür.

Tarihte pek çok aşka ve acıya şahitlik etmiş köprünün öyküsü film ve dizilere bile aktarılmıştır. Yüreğine sor isimli Türk yapımı filmde hem tarihi hem aşkları yansıtılmıştır, din farkı yüzünden kavuşamayan aşıklar çareyi ölümde bulur. Sevdalı kadın kendini Fırtına deresi köprüsünde yakarak dağların sisleri atar yanan bedenini, sislerle sarar sevdiğini. Bunu gibi pek çok aşka ve ölüme ev sahipliği yapmış tarihi dokulara rastlamak insanı derin düşüncelere yönlendirse de Kaçkar milli parkının güzelliğini katlar. Bunca harikayı bünyesinde barındıran Karadeniz’in sıralı incisi Kaçkar dağlarını ziyaret etmek istediklerinizin listesinin en başına yazabilirsiniz, hani insanın ölmeden önce görmesi gereken yerler vardır ya işte burası tamda orası.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Kültür-Sanat Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI