Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKazanç Sağlayan Para Alışkanlıkları 20.12.2016

Tarih: 20-12-2016 12:18:44 Güncelleme: 20-12-2016 12:27:44 + -


Gelecekte iyi bir finansal durum istiyorsanız, birtakım harcama ve yatırım alışkanlıklarını da dikkate almanız gerekir. Küçük görünen ama uzun vadede size ciddi anlamda katkı sağlayan bu alışkanlıklar size uzun vadede önemli kazanç sağlayabilir.


Kazanç Sağlayan Para Alışkanlıkları 20.12.2016

Gelecekte iyi bir finansal durum istiyorsanız, birtakım harcama ve yatırım alışkanlıklarını da dikkate almanız gerekir. Küçük görünen ama uzun vadede size ciddi anlamda katkı sağlayan bu alışkanlıklar size uzun vadede önemli kazanç sağlayabilir.

Gereksiz Harcamaları Kontrol Etme

Farkında olmadan yapılan gereksiz harcamalar, sizin için ciddi bir para kaybı anlamına gelebilir. Gereksiz harcamalardan kasıt, sizin ihtiyacınız olmayan ve uzun vadede işinize yaramayacak ürün veya hizmetleri satın almanızdır. Bir nevi plansızca yapılan harcamalardır. Tasarruf olarak da değerlendirebileceğiniz bu uygulama sayesinde önemli kazançlar sağlayabilirsiniz. Çünkü herkesin az ya da çok geliri bulunur ve eğer bu gelire göre alışveriş yapılmazsa ekonomik kriz de kapıda bekler. Harcamaların kontrol edilmesi için alışverişlerinizi planlı hale getirebilirsiniz. Örneğin ihtiyacınız olan gıda ya da kıyafet listesi gibi. Bu listeye bağlı kalmak ve ekonomik açıdan nasıl artı sağlanabileceği üzerine kafa yorabilirsiniz.

Duygularınızı Kontrol Edin

İçinde bulunduğumuz dönem satma ve alma üzerine kurulu bir dönem maalesef. Satışın da daha fazla olabilmesi için sizin hoşunuza gidebilecek her türlü ürün ve hizmetin piyasada dolaştığını hatırlatmaya gerek yok. Lüks tatiller, rengârenk elbiseler, havalı otomobiller vs. sizi reklam bombardımanı altında bırakır.  Ancak durum şu ki her beğendiğinizi ve istediğinizi alma çalışmak pek de akla yatkın bir tutum değil. Elbette geliri üst düzey olan aileleri bunun dışına alırsak. Ortalama üzerinden devam edersek, bu koşullarda duygularınıza yenilerek ihtiyacınız olmadığı halde beğendiğiniz ürünleri almaya da meyilinizin olduğunu söylemek mümkün olacaktır.  Ancak duygularınıza yenik düşmeden bunu atlatmak da sizin elinizde… Yani ihtiyacınız olmadığı halede sade beğendiğiniz için internetten alışveriş yapma durumunu önlemeniz gerek. Duygular ve para iç içer geçerse birikimleriniz çoğu zaman başka zamana ertelenecektir.

 

Yeni Tasarruf Yöntemleri Bulun

Giderleri azaltmak size önemli bir tasarruf etme yolu sağlar. Ancak birikimlerinizi daha da fazla yapmak istiyorsanız, yenileri için araştırmaya başlayabilirisiniz. Nereden ve nasıl tasarruf sağlayacağınız size bağlıdır. Örneğin benzine çok para gittiğini düşünüyorsanız, toplu taşıma kullanabilirsiniz. Stresten de kurtulmuş olursunuz. Kullanmadığınız halde televizyon veya bilgisayar açıksa bunu kapatabilir ve elektrikten tasarruf sağlayabilirsiniz. Sürekli dışarıdan yemek yiyorsanız bunu ayda bir defaya indirebilirsiniz. Bunun yerine düzenli ev yemeği tüketebilirsiniz. Bu ve bunun gibi daha birçok tasarruf etme yöntemini bulabilirsiniz.

Birikimleriniz Çoğalırken Yatırım Yapın

Yaptığınız tasarruf planları işlediyse ve paranızda belirgin bir artış görülüyorsa, bunu akıllıca bir yatırım yaparak daha da çoğaltabilirsiniz.  Ancak yatırımda önce risk değerlendirmesi yapmayı, bildiğiniz bir alana yatırım yapmayı unutmayın. Hakkında fikrinizin olmadığı bir ürün veya hizmete yatırım yapmak sizi zarara uğratabilir. Ayrıca yatırımınızın uzun vadede mi yoksa kısa vadede mi size katkı sağlamasını istediğinizi de belirleyin.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Güncel Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI