Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKısırlığın Nedenleri ve Tedavisi - 16 Mart 2017 Perşembe

Tarih: 16-03-2017 19:52:49 Güncelleme: 16-03-2017 21:56:49 + -


Bütün yıl boyunca aktif ve düzenli bir cinsel hayatın olmasına rağmen hamileliğin oluşmaması durumuna kısırlık denilmektedir.


Kısırlığın Nedenleri ve Tedavisi - 16 Mart 2017 Perşembe

Bütün yıl boyunca aktif ve düzenli bir cinsel hayatın olmasına rağmen hamileliğin oluşmaması durumuna kısırlık denilmektedir. Bu sorundan dolayı doktora başvuran çiftlerin sayısı oldukça fazladır. Nedeni bu konuda oldukça fazla aşama kaydedilmesi ve tedavi seçeneklerinin çoğalmasıdır. Uygulanan uygun tedavi sonucunda çiftler kısırlık sorununu atlatmakta ve çocuk sahibi olabilmektedirler. Yalnız uygun bir tedavinin uygulanması için kısırlığın sebebi bulunmalıdır. Kısırlık probleminin kadından mı yoksa erkekten mi kaynaklandığı bir netliğe kavuşturulmalıdır. Bazı durumlarda kısırlık problemi her iki taraftan da kaynaklanabilir. Sebebi olmayan kısırlıkta ise hem kadında hem de erkekte kısırlığa neden olan hiçbir etkene rastlanılmamaktadır. Bu durumu doktorlar sebebi açıklanamayan kısırlık olarak tanımlamaktadır.

Erkekte meydana gelen kısırlık genel olarak sperm sayısından ve kalitesinden oluşmaktadır. Erkeğin sperm kanalında görülen tıkanıklıklar kısırlık nedeni olarak gösterilir. Spermin zayıflamasında birçok faktör etkili olabilir. Spermin üretiminde meydana gelen bozukluklar da kısırlığın sebepleri arasında görülür. Sperm sayısı en az 20 milyon olmalıdır ki hamilelik durumu oluşsun. Meslek, rutin alışkanlıklar, aşırı stresli durumlar, hormon bozuklukları, geçirilen bazı enfeksiyonlar, ilaçlar, sperm sayısında düşmeye neden olarak kısırlığın oluşması için zemin hazırlar. Spermin zayıflamasına neden olacak nedenler arasında; sürekli olarak oturmak, aşırı sıcak bir ortamda çalışmak, sigara ve alkol kullanmak, kimyasal maddelere maruz kalmak, aşırı stres ve aşırı kiloluk durumlarını sayabiliriz. Erkek sperm üretiminin normal olması durumunda da kısırlık oluşabilir. Normal olarak sperm üretilir, ama yumurtalıktan çıkmasında sorun olursa bu durumda yine kısırlık oluşabilir. Kadınlarda meydana gelen kısırlık olayının nedenleri arasında; yaş, yumurtalıkların durumu ve adet düzensizlikleri başta gelmektedir. Rahim içini kaplayan dokunun rahmin dışında gelişmesinden dolayı ve kanalların tıkanıklık durumları kısırlığın sebepleri arasındadır. Rahim ağzında meydana gelen sorunlar ile alerjik reaksiyonlar kadının hamile kalmasını engelleyebilir. Tüplerde herhangi bir hasar veya tıkanıklık var ise hamilelik meydana gelmez. Çünkü erkeğin spermleri ile kadının yumurtalarında bir birleşme olmaz. Böyle bir durumun en önemli nedeni ise cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır.

Tedavi

Kısırlık tedavisinin yapılabilmesi için kısırlık nedenlerinin bilinmesi gerekir. Tedaviye başlayabilmek için ilk olarak erkekten sperm örneği alınır. Kadında ise tüplerinin tıkalı olup olmadığa ve rahim ile ilgili herhangi bir sorunun olup olmadığı incelenir. Sorunların tespiti için rahim filmi çekilir. Regl kanamasının 3. gününde hormonsal denge ve yumurtalık kapasitesini ölçmek için hormon testi uygulanır. Kısırlık nedeni araştırması bittikten sonra tedavi aşamasına geçilir. Kısırlık sorunlarından dolayı doktora başvuran kadınların %20 kadar bir bölümü hormonsal nedenlerden dolayı yumurtlama problemi yaşamaktadır. Yumurtlama problemlerinin tedavisi için hormonsal ilaçlar kullanılır. Sebebi olmayan kısırlıklarda, rahim ağzına bağlı olarak gelişen sorunlarda ve sperm kalitesinde oluşan problemlerde ilk olarak hamileliği sağlamak için aşılama yöntemi tedavisi kullanılır. Aşılama tedavisinde; erkekten alınan sperm sıvısında bulunan sperm hücreleri diğer sıvılardan ayrıldıktan sonra direkt olan kadının rahmine enjekte edilir.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI