Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKonut Satışlarının Artış Göstermesinin Nedenleri - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:22:39 Güncelleme: 14-03-2017 23:26:39 + -


Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı araştırmalara göre bu yıl konut satışlarında ciddi artışlar olduğu gözlemlenmiştir. Konut satışlarında ki ciddi artışın en büyük nedeni olarak yabancı yatırımcılar gösterilirken iller bazında da artış olduğu görülmektedir.


Konut Satışlarının Artış Göstermesinin Nedenleri - 14 Mart 2017 Salı

Konut sahibi olmak artık neredeyse bir zorunluluk haline gelmiştir. Çünkü kira fiyatlarında önemli bir artış görülmektedir. Kira artışlarında son derece önemli nedenler bulunmaktadır. Bu nedenlerin en başında kentsel dönüşüm gelmektedir. Kentsel dönüşüm süreci ile birlikte eski evler dönüştürülerek yeni binalar yapılmaya başlanmıştır. Depreme karşı alınan en büyük tedbirlerden olan kentsel dönüşüm ile birlikte ev sahibi olan kişilerde kirayı tercih etmek zorunda kalmıştır. Kısa süre için de olsa kiralanan evde oturmak zorunda kalan ev sahipleri nedeniyle ev kira fiyatlarında artış gözlemlenmiştir. Bunun dışında doların fiyatının artması, enflasyon gibi nedenlerle de kira fiyatları artış göstermiştir. Ülkemizde hala ev sahibi olmayan birçok aile bulunmaktadır. Bunun için konut sahibi olmak için farklı alternatifler geliştirilmiştir.

Konut Almanın Yolları Nelerdir

Konut sahibi olabilmek için farklı yollar bulunmaktadır. Bu yolların en başında sermaye sahibi olarak peşin ev sahibi olmaktır. Evin fiyatını peşin ödeyerek satın almak en mantıklı olan yol olmasına rağmen pek kolay olan bir yöntem değildir. Çünkü nakit olarak para biriktirmek ve sermaye sahibi olmak günümüz şartları altında pek de mümkün olan bir yöntem değildir. Bu nedenle de konut almanın bir başka yolu olan kredi tercih edilmektedir. Konut almak için bankaların sunduğu konut kredileri farklı şartlar altında müşterilerine sunulmaktadır. Konut kredileri kimi zaman ipotek altında kimi zamanda peşinat ile birlikte bankalar tarafından verilmektedir. Konut kredileri belli vadeler ve faizler karşılığında verilmektedir. Krediler yine belirlenen şartlar altında taksitler halinde bankaya geri ödenerek borç kapatılmaktadır. Kredi ödendikten sonra kesin olarak kişi ev sahibi olacaktır.

Konut Satışları Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumunun yaptığı araştırmalara göre bu yıl konut satışlarında ciddi artışlar olduğu gözlemlenmiştir. Konut satışlarında ki ciddi artışın en büyük nedeni olarak yabancı yatırımcılar gösterilirken iller bazında da artış olduğu görülmektedir. Konut satışlarında en büyük paya sahip olan il olarak İstanbul gösterilmektedir. Sırasında da Ankara ve İzmir gelmektedir. Önceki yıla göre %22 artış gösteren konut satışlarında en büyük payı ipotekli satışlar almıştır. Ev satışlarında en çok payı alan ipotekli satışlarla da anlaşıldığı üzere banka kredilerine yoğun talep vardır. Banka kredilerine olan taleplerin en büyük nedeni olarak sürekli düşme eğilimi gösteren faiz oranlarıdır. Düşük faiz oranlarından faydalanmak isteyen bireyler de bankalara başvuru da bulunarak konut almak istemektedir. Düşük faiz oranları ile alınan konutların banka geri ödemeleri de daha sınırlı olmaktadır. Yani her ay ödenecek olan kredi taksitlerinde de önemli bir azalma söz konusu olacaktır.

Konut Satışlarında İpotek Nasıl Olur

Artan konut satışlarında en büyük payı ipotekli satışlar oluşturmaktadır. İpotekli satışlar bankaların verdiği %100 krediler ile gerçekleşmektedir. Yasal olarak bankaların evin bütününü içeren kredi vermesi mümkün değildir. Konut kredisi ancak evin ekspertiz fiyatının %75’i kadar olmaktadır. Ancak bu yasal düzenleme nakit parası olmayan kişilerin konut sahibi olmasının önüne geçerken bankalarında bazı gelirlerini engellemektedir. Bu nedenle de bankalar farklı düzenlemeler geliştirerek yasal sıkıntıyı aşmıştır. Bankaların yaptığı düzenlemelere göre %75’e kadar konut kredisi verilirken geri kalan %25’lik oran içinde alınana eve ipotek konulmaktadır. Yani hem yasal düzenlemeler çiğnenmemektedir hem de konut almak isteyenlerin ihtiyacına cevap verilmektedir.  İpotek konulan ev taksitleri garanti altına almak için de gereklidir. Bankanın konut kredisi taksitlerle geri ödendiği takdirde borcun bitmesiyle konut üzerinde ki ipotek kaldırılır. 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI