Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKredi Kartının Artı ve Eksileri - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:19:50 Güncelleme: 14-03-2017 23:28:50 + -


Kredi kartı kullananlar ve bir o kadar da borçlu olanlar için her ne kadar kredi kartı kullanımı pek avantajlı gibi görünmese de kredi kartı kullanımı konusunda iki yönlü durumdan bahsedilebilir.


 Kredi Kartının Artı ve Eksileri - 14 Mart 2017 Salı

Kredi kartı kullananlar ve bir o kadar da borçlu olanlar için her ne kadar kredi kartı kullanımı pek avantajlı gibi görünmese de kredi kartı kullanımı konusunda iki yönlü durumdan bahsedilebilir. Kullanım biçimine ve amacına göre kartlar bazen avantaj bazen de dezavantaj hallini alabilir. Ancak bilinçsiz kullanımın da çok yaygın olduğunun üzerinde durmakta yarar var. Çünkü özellikle Türkiye’de kart borcundan dolayı hacizlik durumda olanların sayısı epey fazla…


Kart Kullanınca Para Cebinizde Kalmaz, Çıkışı Ertelenir

 Kredi kartı kullandığınız zaman sadece o an için nakit ödememiş olursunuz ama bu sizin artıya geçmeniz demek değildir. Yani bunun geri ödemesini bilerek harcama yapmanız gerekir. Ancak bu şekilde kartı avantajlı yapabilirsiniz. Aksi halde binlerce lira harcar ve diğer ay deme yapamadan öylece kalırsınız. Kartı sadece nakit ödemenin ertelenmesi gibi görmeniz ve zamanı geldiğinde bu paranın ödeneceğini bilmeniz gerekir. Diğer ay sizi aşan bir harcamadan uzak durmanız gerekir.

Kart Nakit Temini Sağlamaz

 Belki çok acil durumlar ve geri ödemesi birkaç güne olabilecek durumlar için uygun olabilir ama bir ay gibi süre için kredi kartından nakit çektiğinizde ciddi bir faizle geri ödemesini yaparsınız. Katlanan borçlarla karşılaşmamak için sadece birkaç günlüğüne nakit ihtiyacınız olduğunda kullanmanız tavsiye edilir.

 

Kredi Kartı ve Taksit Durumu

Kartlar çoğu zaman taksit aracı olarak görülüyor ve istenen bir eşya veya hizmetin alınması için elbette tek seferde ödeme yapılmaması açısından avantaj sağlıyor. Birçok şirket de kredi kartı dışında taksitli satış yapmıyor. Bu açıdan düşününce avantajlı ancak taksitli alışveriş abartıldığında bu sefer farkında olmadan borçlar birikebiliyor. Daha fazla ve daha uzun vadede süren borcun anlamı da faizli ödeme demek. Bunun bilincinde olarak üst üste taksitli alışverişe girmemekte fayda var. Ama kısa sürede bir taksitli borcunuz kapanacak durumdaysa, onun bitmesine yakın yeni bir boca girmek mantıklı görünüyor. Aylık az görünen birden fazla ödeme miktarına dikkat etmek gerek.

 

Kartlar Size Puanla Beraber Daha Fazla Alışveriş Yaptırır

Kredi kartları siz alışveriş yaptığını ve borcunuzu ödediğiniz sürece size puan verir.  Hatırı sayılır bir puan kazanmak için zaten ciddi bir alışveriş yapmanız gerekir. Bunun sonunda alınan puanlar size hediye gibi görünse de yapılan alışverişten sonra limitiniz kalmadıysa muhtemelen borcunuzu ödeyene kadar o puanları kullanamazsınız. Bu açıdan da kartı değerlendirmek gereklidir. Ayrıca borcu ödemeyince ve yasal takip durumunda tüm puanlar iptal olur. Size sunulan mutluluk tablolarını değerlendirirken çift yönlü düşünmekte yarar var.

Kredi Notu Belirlenmesi İçin Avantajlıdır

Kredi kartı kullanmayı sevmiyorsanız ve ileride kredi çekme planınız varsa, bir adet düzenli ödeme ve disiplinli harcama yapacağınız edinmeniz önerilir. Çünkü bankayla düzgün bir geçmiş olması, ileride kredi çekmeyi kolaylaştıran bir etken olur. Hiç kart kullanmazsanız banka tarafından riskli bir durum gibi değerlendirilebilir.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI