Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKredilerin Verilme Şekilleri - 15 Mart 2017 Çarşamba

Tarih: 15-03-2017 22:02:22 + -


Bankalar ihtiyaç sahiplerine değişik isimler ile kredi imkânı sunmaktadırlar. Bu krediler genel olarak nakit para olarak bilinse de aslında birçok türü vardır.


Kredilerin Verilme Şekilleri - 15 Mart 2017 Çarşamba

Bankalar ihtiyaç sahiplerine değişik isimler ile kredi imkânı sunmaktadırlar. Bu krediler genel olarak nakit para olarak bilinse de aslında birçok türü vardır. Bankalar kredilerin verilme şekillerini iki türlü sınıflandırmaktadırlar. Bunlar nakit krediler ve gayri nakdi krediler olmaktadır. Nakit krediler günlük hayatta en fazla kullanılan ve kredi deyince akla gelen kredilerdir. İhtiyaç kredisi, ev kredisi gibi krediler nakit krediler arasında yer alır. Gayri nakdi krediler de ise müşteriye direk para verilme durumu söz konusu değildir. Bankaların ticari anlaşmalarda vereceği teminat mektupları, bankaların işletmelere sunmuş olduğu alışveriş limitleri gayri nakli krediler içerisinde incelenebilirler.

Kredi verilme şekilleri incelendiğinde gayri nakdi kredi türleri daha fazla olduğu görülmektedir. Bunun sebebi ise gayri nakdi kredilerin ticari ağırlıklı olması ve ticarette kolaylık sağlanması için değişik avantajlar içeren paketler halinde olması durumudur. Kredi verilme şekillerini daha yakınmak inceleyecek olursak:

Nakit olarak verilen krediler

Bankalardan çekilen krediler içerinde günlük hayatta en fazla kullanılan kredilerdir. Bu krediler genel olarak konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve ev kredisi gibi isimler adı altına müşterilere sunulmaktadır. Belirli bir zaman diliminde belirli faiz oranları ile ödeme söz konusudur. Günlük hayatta kredi deyince akla ilk gelen kredi türleridir.

Teminat mektubu kredisi

İşletmelerin kendilerini büyütmek istemeleri ya da tanınmadıkları bir yerden alışveriş yapmaları için bankaları tarafından verilen mektuplardır. Kredi verilme şekilleri içerisinde gayri nakdi olarak sınıflandıracağımız mektupların içeriğinde banka müşterisine kefil olmaktadır. Bu kefalet sonrasında da herhangi bir sorun karşılaşılırsa banka tarafından ödemeler gerçekleşmekte ve karşı taraf alacağını alabilmektedir. Banka da müşterisi ile aralarında konuşarak sorunu çözmektedir.

Kontgaranti kredisi

Yurt dışından alışveriş yapmak isteyen yatırımcılara verilen kredilerdir. Burada işletme sahipleri kendi bankaları aracılığı ile yurt dışında alışveriş yapacağı şirketin bulunduğu yerdeki bir banka ile anlaşmakta ve ona teminat mektubu göndermektedir. Eğer ki alınan üründe herhangi bir sorun yoksa müşterinin bankası yurt dışındaki bankaya ödemeyi gerçekleştirmekte ve hem alıcı hem de satıcı için güven ortamı oluşmaktadır.

Akreditif kredi

Akreditif kredi kullanabilmek için yurt dışı ticaretinde bulunmak gerekecektir. Alışveriş sırasında ticari güveni sağlayabilmek için alıcı ve satıcı bankaların devreye girmesi ve bir güven ortamı yaratması şeklinde olur. Müşterinin bankası satıcının bankasına teminat vermesi sonucunda oluşan bir kredi türüdür.


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI