Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKulak Ağrısı Neden Olur ve Tedavisi - 16 Mart 2017 Perşembe

Tarih: 16-03-2017 19:49:28 Güncelleme: 16-03-2017 21:56:28 + -


Kulak ağrısının en sık çocuklarda olduğu düşünülür ama yetişkin insanlarda da en çok rastlanılan şikâyetlerin başında gelmektedir.


Kulak Ağrısı Neden Olur ve Tedavisi - 16 Mart 2017 Perşembe

Kulak ağrısının en sık çocuklarda olduğu düşünülür ama yetişkin insanlarda da en çok rastlanılan şikâyetlerin başında gelmektedir. Kulak ağrısı çekmiş olanlar bu ağrının aniden ortaya çıkıp ve ne kadar şiddetli olabileceğini oldukça iyi bilirler. Kulak ağrıları nedenlerine bağlı olarak ya tek kulakta ya da her iki kulakta da ortaya çıkabilir. Kulakta oluşan ağrıların birden fazla sebebi olacağından uzman bir KBB doktoruna başvurmak gerekir. Kulakta oluşan ağrı ciddi bir hastalığın haberci olabileceği için kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Kulakta meydana gelen ağrı kulağın kendisinden kaynaklanabileceği gibi baş ve boyun bölgesinde oluşan bir başka sorunlardan da kaynaklanabilir. Kulakta tıkanıklık ve az duyma gibi durumlar kulak ağrısına eşlik eden sık şikâyetler arasında bulunur. Kulakta oluşan ağrı kulağın kendi hastalıklarından kaynaklanıyorsa bu ağrılara birincil kulak ağrıları, diğer organların hastalıklarından dolayı ortaya çıkan kulak ağrılarına ise ikincil veya yansıyan kulak ağrıları denir.

Sebepleri

Orta kulakta ve dış kulakta oluşan enfeksiyonlar kulakta oluşan ağrının en yaygın sebepleri arasında bulunmaktadır. Orta kulak iltihabı, kulak zarının hemen arkasında bulunan ve orta kulağı geniz bölgesine bağlayan östaki borusunun tıkanması sonucu ortaya çıkar. Sigaranın dumanı, sinüzit, soğuk algınlığı, alerjik durumlar ve genetik faktörler tıkanıklığa neden sebeplerdir. Orta kulak enfeksiyonu çocuklarda daha sık görülmektedir. Bunun sebebi ise çocuklarda östaki borusu daha kısa ve yataydır. Yüzücü kulağı diğer bir adıyla dış kulak enfeksiyonu sırasında kulak kanalı iltihaplanır. Dış kulakta enfeksiyon çoğunluk olarak kirli sularda yüzmekten meydana gelir. Kulağın çizilmesi veya kulağa yabancı bir cismin kaçması da bu tür enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir. Genel olarak kulak enfeksiyonu birkaç gün içinde kendiliğinden geçer ama uzun sürerse bir doktora başvurmakta fayda vardır. Enfeksiyonların belirtileri arasında; şişme, kızarıklık, ateş, hassasiyet, kaşıntı, baş dönmesi, işitme kaybının olması ve akıntı gibi durumlar vardır.

Kulağın dışında oluşan sinüs, diş ve boğaz ağrıları da kulağa vurarak ağrıya neden olabilir. Vücut herhangi bir şeye tepki gösterdiği zaman bunun en baş belirtisi sinüs boşluğundaki aşırı mukus üretiminin olmasıdır. Sümüksü bir yapıya sahip olan mukus kulak zarına baskı yaparak ağrıya sebep olur. Saman nezlesi, toz, polen ve hayvan alerjileri kulakta ağrıya neden olabilir. Yiyecek ve böceklere karşı gösterilen alerjilerde kulak ağrısına pek rastlanılmaz. Uçak yolculuğu sırasında oluşan kulak ağrıları basınç seviyesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum sadece yükseklere çıkıldığında değil suyun altına dalındığı zamanda ortaya çıkabilmektedir. Bu durum basınç travması olarak adlandırılır ve kulağın iç kulak ile dış kulak arasındaki basıncı eşitleyememesinden kaynaklanır. Östaki borusu alerji veya bölgesel bir iltihaplanmadan dolayı tıkalı ise hava, iç ve dış kulak arasında rahat bir şekilde hareket edemez. Bundan dolayı kulak zarının iki tarafında basınç farklılığı meydana gelir. Oluşan bu basınç farkı kulakta ağrıya hatta kulak zarının zedelenmesine sebep olabilir.

Kulak zarının yırtılması ya da delinmesi sırasında kulak ağrısı ortaya çıkar. Kulağa alınan ağır bir darbe ve kulağın hemen dibinde silah patlatılması kulak zarının zarar görmesine neden olabilir. Kulak zarı genelde 2 ay içinde kendini iyileştirme özelliğine sahiptir. Kulakta biriken kirlerde kulakta ağrıya neden olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise kişi kiri kendi temizlemek yerine uzman bir doktora gidip temizletmelidir. Az rastlanılan nedenlerden bir tanesi de çene kemiğinde oluşan sorunların kulakta ağrıya sebep olduğudur. Çene ve kafatasının birleştiği yerde kireçlenme veya diş gıcırdatmadan dolayı ortaya çıkan bir problem kulağa ağrı olarak yansıyabilir. Diş ve diş etleri bakterilerden dolayı oluşan enfeksiyonlar kulakta ağrıya sebep olabilmektedir. Böyle bir durum daha çok diş doktorunu ilgilendirmektedir. Kulak kanalında oluşabilecek bir egzama kulakta ağrılara neden olabilir. Etkilenen bölgede kızarıklık ve iltihap meydana gelir. Bunun yanında deride pul şeklinde dökülmeler görülür.

Tedavisi

Kulak ağrısının tedavisi için mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır. Doktor ağrının sebebine göre kişiye tedavi uygulayacaktır. Tıbbi yardımın yanında kişi evde alacağı bazı önlemler ile kulak ağrısını aza indirebilir. Isıttığınız bir havluyu kulağınızın üzerine koyabilirsiniz. Ağır spor hareketleri yapmaktan kaçınarak daha fazla dinlenmeye vakit ayırın. Sigara ve sigara dumanından kaçının. Kulaklarınızı klimalardan ve rüzgârdan korumak için sarınız veya şapka takınız. Kulağınıza kulak çöpü de dâhil olmak üzere hiçbir şekilde yabancı bir cisim sokmayınız. Yüzme ve duş sırasında kulağınıza su kaçmaması için onu korumaya alın. Doktor tavsiye etmediği sürece kulak damlaları kullanmayınız. Tıbbi bir probleminiz yoksa bol miktarda su tüketiniz.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI