Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınMTV ödeme işlemi - MTV sorgulama ve hesaplama 2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl öderim? - 2 Nisan 2017 Pazar

Tarih: 02-04-2017 22:01:55 + -


MTV borcu ödeme, MTV borcu hesaplama ve sorgulama işlemi nasıl yapılır? Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri başladı. MTV borcunu ödemek çok basit. 31 Temmuz’a kadar ödenmesi gereken MTV ödemeleri de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet vergi dairesi web sayfası üzerinden kolay bir şekilde yapılabiliyor.


MTV ödeme işlemi - MTV sorgulama ve hesaplama 2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl öderim? - 2 Nisan 2017 Pazar

MTV borcu ödeme, MTV borcu hesaplama ve sorgulama işlemi nasıl yapılır? Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri başladı. MTV borcunu ödemek çok basit. 31 Temmuz’a kadar ödenmesi gereken MTV ödemeleri de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet vergi dairesi web sayfası üzerinden kolay bir şekilde yapılabiliyor.

MTV borcu ödeme, MTV borcu hesaplama ve sorgulama işlemi nasıl yapılır? Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri başladı. MTV borcunu ödemek çok basit. 31 Ocak’a kadar ödenmesi gereken MTV ödemeleri de Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet vergi dairesi web sayfası üzerinden kolay bir şekilde yapılabiliyor.

\r\n\r\n

 

\r\n\r\n

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi web portalı vatandaşın dakikalar içerisinde en güncel araç vergi borç durumunu öğrenebilmesini sağlıyor. Ayrıca sahip olduğu motorlu taşıtın özelliklerine göre ödeyeceği Motorlu Taşıt Vergisi’nin (MTV) ne kadar olacağını hesaplayabilmesini sağlayacak MTV hesaplama hizmeti sunuyor.

\r\n\r\n

MTV kapsamında herhangi bir vergi borcu olup, olmadığını da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet vergi dairesi web sayfası üzerinden öğrenebilen vatandaş, ‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme’ ekranından kolay bir şekilde araç vergi borcu sorgulama işlemlerini de gerçekleştirebiliyor. MTV hesaplama ekranından yıllık tutar, ilk altı aylık tutar ve ikinci altı aylık tutar şeklinde MTV ödemeleri görülebiliyor ve kredi kartıyla ödeme hizmeti de sunuluyor. Bu sayfadaki yıl, araç tipi seçimi, aracın yaşı, motor silindir hacmi bilgilerini girerek hesapla butonu ile ayrıntılı hesaplamayı yapabilmek mümkün.

\r\n\r\n

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri; PTT şubeleri, internet bankacılığı, vergi daireleri, banka şubeleri ve anlaşmalı bankaların kredi kartı ile Gelirler İdaresi Başkanlığı web sitesi aracılığıyla ile gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz günlerde yüzde 5.58 oranında artan MTV, bir yıl içerisinde iki dönem halinde ödenebildiği gibi tek seferde de ödenebiliyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi ile Gelir Vergisi''ne ilişkin ilk taksit ödeme süresi 31 Ocak 2016 günü sona erecek.

\r\n\r\n

Akbank, Aktif Yatırım Bankası, Denizbank, Finansbank, HSBC Bank, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası’na MTV ödemesi yapılabiliyor.

\r\n\r\n

MOTORLU TAŞIT VERGİSİ ÖDEMELERİ NASIL YAPILIR?
\r\nOcak ve Temmuz aylarında ödenmekte olan bu vergi, Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi web sayfası üzerinde yer alan online MTV hesaplama hizmetiyle aracın MTV miktarının ne kadar olacağı hesaplanabiliyor. Web sitesinden MTV hesaplama işlemleri ‘Motorlu Taşıt Vergisi Hesaplama’ ekranından gerçekleştiriliyor. Sorgulama işlemi için öncelikli olarak plaka (varsa özel plaka), T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihi bilgilerinin eksiksiz olarak girilmesi gerekiyor. 

\r\n\r\n

Vatandaşların günün her saatinde işlem gerçekleştirebilmekte olduğu GİB İnternet Vergi Dairesi üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde sadece dakikalar içerisinde ödeme yapılabiliyor.

\r\n\r\n

ARAÇ VERGİ BORCU DA SORGULANIYOR
\r\nAraç sürücüleri internet üzerinden son derece pratik bir şekilde araç vergi borcu sorgulama işlemlerini de yine Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi web sayfası üzerinden kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor. 

\r\n\r\n

MTV NEDİR?
\r\nAraç sahipleri her yıl yılda iki kez olmak üzere Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemekle yükümlüdür. Kara taşıtlarının dışında uçak, helikopter ve motorlu deniz taşıtları da bu vergiye tabi olan araçlar arasında yer alıyor.

\r\n\r\n

MTV, Karayolları Trafik Kanunu’na istinaden trafik şubelerine kayıtlı bulunan motorlu taşıtlar bu vergiye tabirdir. Motorlu araçların trafik sicil kaydı başladıktan sonra ödenmeye başlanan bu vergi, bu sicil kaydı silinene kadar ödenmeye devam eder.

\r\n\r\n

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ilk taksiti Ocak ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenir. İlk altı ay içinde kaydı silinenler, ikinci 6 ayın vergisini, ikinci ayda kaydı silinen araçlar ise bir sonraki yıldan itibaren bu vergiyi ödemezler.

\r\n\r\n

Bu verginin hesaplanmasında aracın, otomobil, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon, tır ve benzeri gibi tür özellikleri dikkate alınır. Otomobil ve motosikletlerde aracın yaşı ve silindir hacmine göre bir vergi hesaplama yapılırken, otobüslerde aracın yaşı ve oturma kapasitesi, kamyonlarda da aracın yaşı ve azami toplam ağırlığı dikkate alınarak bir hesaplama yapılır.

\r\n\r\n

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödemesi ise aracın bağlı bulunduğun il veya ilçedeki vergi dairelerine yapılır. Vergi dairelerinin yanı sıra anlaşmalı olan bankalar üzerinden de ödemeler gerçekleştirilebilir.

\r\n\r\n

İnternet bankacılığı kullananların dikkat etmesi gereken bir konu var. Bankalar, internet şubesi ile ödeme kabul ediyor; fakat e-dekontlar vergi makbuzu yerine geçmediği için kişilerin banka şubesinden tahsilat makbuzu almaları gerekir.

\r\n\r\n

Bu vergilerin geciktirilmesi durumunda, araç sahiplerine bir ceza uygulanır. Yılın ilk taksiti ödenmediğinde, ikinci taksitte ilk olarak önceki borçlar tahsil edilir. Eğer araç sahibi hiçbir vergi ödemesi yapmamışsa, ilk olarak araç sahibi bir mektupla uyarılır, sonrasında halen ödeme işlemi gerçekleşmezse Maliye Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla, araç sahibinin banka hesaplarına bir haciz konarak tüm ödenmemiş vergilerin tutarı tahsil edilecektir.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI