Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınÖğrenciler Neden Devamsızlık Yapar? -11.04.2017

Tarih: 11-04-2017 16:39:38 + -


Öğrenciniz çok sık devamsızlık mı yapıyor? Sabah okula gitmemek için türlü türlü yalanlar mı atıyor? Okulu kırmak için elinden geleni yapıyor mu? Bu durumda kendinizi çaresiz hissediyorsanız yazı dizimizi dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Yazı dizimiz problemlerinize çözüm üretmek adına yazıldı.


Öğrenciler Neden Devamsızlık Yapar? -11.04.2017

Öğrenciniz çok sık devamsızlık mı yapıyor? Sabah okula gitmemek için türlü türlü yalanlar mı atıyor? Okulu kırmak için elinden geleni yapıyor mu? Bu durumda kendinizi çaresiz hissediyorsanız yazı dizimizi dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Yazı dizimiz problemlerinize çözüm üretmek adına yazıldı.

 

Öğrencilerin devamsızlık yapmasında birinci etken öğrencinin okulu sevmemesinden kaynaklanır. Öğrenci velisi olarak yapacağımız ilk iş öğrencimizin okulu sevmeme nedenini bulmamız gerekir. Öğretmen, arkadaş, okul yönetimi hangisi ile sorun yaşadığını bulmalıyız. Sorunlar çözülmeden öğrencinin okula olumlu tutum beslemesi zordur. Öğrencimizi karşımıza alıp okulla ilgili duygu ve düşüncelerini almalıyız. Okulu neden sevmediğini açık yüreklilikle dile getirmesine imkan vermeliyiz. Öğrencinin  okulla arkadaşlarıyla yada okul yönetimiyle hangisi ile sorunu varsa bu sorunu çözmeye çalışmalıyız.

 

Öğrencinin devamsızlık yapmasının diğer bir nedeni okulun çocuğa hapishane gibi gelmesidir. Maalesef okullarımızı eğlence merkezi haline getiremiyoruz. Yoğun ders müfredatı ile öğrencilerimizi çok sıkıyoruz. Günlük 5-10 dakikalık teneffüsler çocukların oyun ihtiyacı için yeterli değildir. Dersler tek tip düz anlatımla zevksiz bir biçimde işleniyor.  Çocuklarımızın okulda ruhu sıkılıyor enerjilerini boşaltmada sıkıntı çekiyor.

 

Öğrencinin okulu sevmemesinin diğer bir nedeni başarısız olma korkusu ve aile baskıdır. Öğrencilerini yarış atı gibi yarıştırma peşinde koşan aşırı takipçi anne ve babalar çocukların okuldan soğumasına neden olmaktadır. Başarılı olamama korkusu çocuğun okula karşı olumsuz duygular beslemesine neden olmaktadır. 

 

Öğrenci Derse Nasıl Güdülenir?

 

Bir işin yapılması için insanı harekete geçiren güce güdü denir. Güdülenmiş insanlar eylemlerinde her zaman başarılı sonuçlar elde eder. Çünkü bir işte başarılı olmanın temel koşulu o işi yapmaya istekli olmaktır. İnsan istedikten sonra başaramayacağı şey yoktur. Bu anlamda öğrencilerimizi derse karşı iyi güdülürsek başarı kendiliğinden kapımızı çalacaktır.

 

Peki öğrenci derse nasıl güdülenir? Bir eğitimci olarak bu sorunun cevabını bu yazı dizimde tartışacağım. Öğrencinin derse güdülenmesi için öncelikle çocuğun derse karşı olumlu tutum geliştirmesi gerekir. Başaramama korkusunu aşmış dersi sevmeye başlamış olması gerekir. Bir çok öğrenci derse karşı olumsuz duygu ve düşünceler besler. Önyargıların da harekete geçmesi ile birlikte öğrenci o dersi ne yaparsa yapsın başaramayacağı düşüncesiyle derslerine iyi çalışmaz. İlk yıkılması gereken tabu budur.

 

Dersin amaçları ve kişiye kazandıracağı değerler çocuğa iyi anlatılmalıdır. Derste başarılı olmak için neler yapılması gerektiği dersle ilgili sahip olduğu yanlış öğrenmeler giderilmelidir. Dersin aslında zor olmadığı zevkli ve eğlenceli bir ders olduğu çocuğa ispat edilmelidir. Tüm bunlar o dersin öğretmeni tarafından öğrenciye verilebilir.

 

Dersi ilgi çekici hale getirmek, dersin zor bir ders olmadığını öğrenciye ispat etmek, dersi eğlenceli ve zevkli hale getirmek, dersin öğrenciye katacağı artı değerleri öğrenciye anlatmak güdülenme aşamasında yapılacak ilk eylemlerdir. Dersi öğretmenini seven çocuk başarılı olacaktır. 


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI