Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınReferandum sonrası dolar fiyatları - 2 Nisan 2017 Pazar

Tarih: 02-04-2017 22:31:56 Güncelleme: 02-04-2017 22:32:56 + -


Referandum sonrasında ve öncesi dolar fiyatları. 2016 yılında Türkiye’deki yaşanan karışıklıkların Dolar fiyatlarına etkileri


Referandum sonrası dolar fiyatları - 2 Nisan 2017 Pazar

Referandum anayasada yapılacak değişikliklerdir. Karşıt görüşlü kişilerin referandum için çalışmaları ve referandum sonucunda anayasa da değişiklik yapılıp yapılmayacağı piyasayı tedirgin etmektedir. Bu tedirginlik dolarda yükselişe sebep olmaktadır.   Referandum sonrası piyasadaki karışıklıklar ortadan kalkacak ekonomi stabil durumda olacaktır. Bu durum piyasayı olumu bir şekilde etkileyeceği için Türk lirası değer kazanacak ve dolar fiyatı düşecektir.

2016 yılında Türkiye’deki yaşanan karışıklıkların Dolar fiyatlarına etkileri  

 2016 yılı Türkiye için beklenmedik olayların olduğu bir yıl olmuştur. Birçok olumsuzluklar yaşamış olan Türkiye’nin bu olumsuz olaylar sonucu kredi notu da düşürülmüştür. Türk lirası doların gölgesinde kalmıştır. Türk lirası değer kaybetmiştir.

  Darbe girişimimi sonucunda eğitimde, adalette ekonomide birçok olumsuzluklar yaşanmış bu olaylar sebebiyle ekonominin bozulacağını iç karışıklık meydana geleceğini düşünün devletler Türkiye’nin kredi notunu düşürerek daha yüksek faiz oranları uygulayarak Türkiye ekonomisinin daha da gerilemesi için zemin hazırlamışlardır. Fakat hükümetin çabuk müdahalesi sonucunda Türkiye ekonomisi diğer devletlerin düşündüğü gibi gerilememiş hatta gelişme büyüme bile göstermiştir. Türkiye’nin ekonomisini çabuk düzeltmesine karşın dünyada da birçok ülkede olan karışıklıklar dolar fiyatlarının rekor seviyelerde seyretmesine neden olmuştur.  

Referandum sonrasında ve öncesi dolar fiyatları

Nisan ayında yapılacak olan referandum sonucunda bazı anayasalar maddelerinde değişiklik yapılacaktır. Ekonomiden sorumlu cumhurbaşkanı başyardımcısı yiğit bulutun yaptığı açıklamasına göre referandum sonrası dolar fiyatlarının düşeceğinin söylemektedir referandum öncesi gerginlik durumu doları yükseltmektedir.

 Hükümetteki karışıklık piyasadakileri tedirgin etmektedir. Bu tedirginlik dolar fiyatlarını yükseltmektedir. Referandum sonrası bu karışıklık lortadan kalkacağı için piyasa normal seyrinde devam edecek Türkiye ekonomisi daha da düzelecek ve Türk lirasının değer kazanması ile dolarda düşüşe geçecektir.  Merkez bankası referandum ayını değerlendirmeye almayabileceğini bildirmiştir.

Tabi ki bütün yapılan açıklamalar tahmin durumundadır. yarın ne olacağının garantisi yoktur. Referandum sonu karşıt görüş sahibi vatandaştan bir taraf durumdan memnun olarak ayrılmayacaktır. Kaybeden taraf karışıklıklara sebep olabilirler. bu durumda ekonomiyi kötü etkileyeceği için dolar yükselebilir. Önemli olan her iki kararda da halk birlik içinde olmalı ve Türkiye ekonomisi ve güvenliği için birleşmelidir.  


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI