Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınSağlığınız İçin Spor Yapın ! Spor Yapmanın Püf Noktaları - 16 Mart 2017 Perşembe

Tarih: 16-03-2017 22:19:51 Güncelleme: 16-03-2017 22:26:51 + -


Sağlığımız için spor yapmamız gerektiğini bütün uzmanlar yıllarca söylediler. Ancak bizler hala spora gereken önemi göstermiyoruz. Spor yapmanın hayatımızda büyük değişikliklere yol açacağını ve bizi pek çok anlamda iyi etkileyeceğini kabul etmek gerekiyor.


Sağlığınız İçin Spor Yapın ! Spor Yapmanın Püf Noktaları - 16 Mart 2017 Perşembe

Sağlığınız İçin Spor Yapın

Sağlığımız için spor yapmamız gerektiğini bütün uzmanlar yıllarca söylediler. Ancak bizler hala spora gereken önemi göstermiyoruz. Spor yapmanın hayatımızda büyük değişikliklere yol açacağını ve bizi pek çok anlamda iyi etkileyeceğini kabul etmek gerekiyor.

Kilo Kontrolü İçin Spor Yapmak Gerekiyor

Fazla kilolardan kurtulmak ya da kilo almak için sadece bir diyetisyene giderek neler yemeniz ve neler yememeniz gerektiğini öğrenmek yeterli değil. Elbette ki yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor ancak tek başına diyet yaparak kilomuzu kontrol altına almamız pek de mümkün değil. Fazla kilolardan diyet yaparak kurtulabiliriz elbette, ancak kalıcı olması ve istenilen oranda kilo verebilmek için, diyetin yanı sıra spor yapmak da gerekiyor. Böylece fazla yağları daha kolay yakabilir ve istediğimiz görünüme daha kolay ulaşabiliriz. Bunun yanı sıra, spor yapmadan yapılan diyetler, uzun vadede istenilen sonucu verse bile, kalıcı olamıyor maalesef. Spor yaparak, kilo kontrolü daha kolay sağlanabiliyor. Spor yaptığınız süre boyunca, ulaştığınız mevcut kilonuzu çok daha kolay korumanız mümkün. Kısacası spor size her zaman istediğiniz fit görünümü elde etmenizi sağlıyor.

Spor Yapmak Özgüveni Arttırıyor

Yapılan araştırmalar, sporun özgüveni attırdığını ortaya koyuyor. Spor yapan kişiler, vücutlarıyla daha barışık oldukları için kendilerine daha çok güveniyorlar. Spor yapmak insanın sadece kendisine ayırdığı bir zaman dilimi. Bu nedenle kişi spor yaptığında, kendisi için iyi bir şey yaptığı düşüncesi ile hareket ediyor ve bu duygu da enerjisini arttırıyor. Motivasyon ve yüksek enerji sayesinde daha başarılı ve yaratıcı bireyler oluyorlar. Kişideki bu değişim de kendine olan saygı ve güveninin artmasını sağlıyor.

Mutluluğunuz İçin Spor Gerekli

 Spor yapmanın bir diğer etkisi ise sizi mutlu etmesi. Kişi spor yaptığı zaman, mutluluk hormonunu daha fazla salgılıyor. Ayrıca vücutta biriken fazla enerjinin atılmasını da sağladığı için, spor yapan kişi olaylara karşı daha sakin ve çözüm odaklı yaklaşıyor. Bu durum özel hayatınızda daha mutlu ve daha huzurlu hissetmenizi sağlıyor. Spor yapmanın faydaları herkes tarafından bilinen bir gerçek. Peki o zaman neden hala spor yapmayı erteliyoruz?

Depresyondan Kurtulmak İçin Spor Yapın

Günümüzün en büyük rahatsızlığından biri depresyon. Her üç kişiden ikisi depresyona yakalanıyor. Ancak toplumumuzda depresyonun aslında ne kadar ciddi bir rahatsızlık olduğu tam olarak anlaşılmış değil. Nezle gibi, çok da dikkate alınmıyor. Oysa ki depresyon, hayatımızı temelden etkileyen çok ciddi bir hastalık. Tedavi edilmediği takdirde insanı intiharın eşiğine sürükleyen ya da cinnet geçirerek katil olmasına neden olan ve çok önemsenmesi gereken bir sorun. Depresyonun pek çok nedeni var. Günlük hayat rutini, sürekli kendini yenileyen problemler, iş stresi, maddi sorunlar gibi pek çok neden depresyonu tetikliyor. Depresyonda olduğunuzu hissettiğiniz anda mutlaka bir uzman desteği almanız gerekiyor. Depresyon boyutu ağırlaştıkça, kendi başınıza çözüm bulmanız da bir o kadar zorlaşıyor. Bu nedenle, depresyondan kurtulmak için çözüm yolları aramanız gerekiyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, spor yapmak depresyonla mücadelede en iyi yöntem. Spor yaptığınız zaman beyniniz iki farklı algı hissediyor. Birincisi, sorunlarınıza odaklanmak yerine kendinizi spor yapmaya verdiğiniz için, sorunlarınıza çok daha kolay ve kalıcı sorunlar bulabiliyorsunuz. Zamanınızı sadece sorunları düşünerek geçirmek, insanı çok daha zor ve sıkıntılı bir sürece doğru sürüklüyor. Ancak spor yaptığınız zaman, vaktinizi daha verimli değerlendirmiş oluyorsunuz. Bu durumda da, beyininiz daha sağlıklı çalıştığı için sorunlara kalıcı çözümler bulmak daha da kolaylaşıyor. İkincisi ise, spor yaparak, bedeninizin daha sağlıklı kalmasını sağlıyorsunuz. Düzenli yapılan spor sayesinde, kişinin bedenine saygısı geri geliyor ve kendine güveni artıyor. Bu sayede de depresyon belirtilerinden kurtulmaya başlıyor. Depresyonun en büyük etkilerinden biri, insanın özgüvenini yitirmesine neden olmasıdır. İşte spor yaptığınız zaman, özgüveniniz artacak ve kendinizi yeniden keşfetmeye başlayacaksınız.

Açık alanlarda yapılan sporların depresyon üzerinde çok daha olumlu etkilerinin olduğu bir gerçek. Temiz hava ile birlikte insanların arasında olmak, motivasyonu güçlendiriyor ve enerjinin artmasını sağlıyor. Bu nedenle depresyonla mücadele ederken açık alan sporları yapmaya özen göstermenizde fayda var. Burada spor yapmaktan kastımız belki basit bir tempolu yürüyüş ya da koşu olabilir. Kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak her sporu yapabilirsiniz. Emin olun sporla birlikte hayatınızda pek çok şeyin değiştiğine şahit olacaksınız.

Kişisel Gelişimin En Büyük Adımlarından Biri Spor Yapmak

Günümüzde farklı olmak, farklı düşünebilmek bir zorunluluk haline geldi. Birbirinin aynı olan insanlar, ne iş yaşamlarında ne de özel hayatlarında çok da başarılı olamıyorlar. Toplum arasında silik kalıyorlar, fark edilemiyorlar. Hepimiz kendimizin sermayesiyiz. Nasıl iş hayatında işimize önem gösteriyorsak ve geliştirmeye çalışıyorsak, kendimizi de öyle geliştirmeliyiz. Yek başına işimizi geliştirmeye çalışmak bize hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle geliştirmeye ve değiştirmeye önce kendimizden başlamamız gerekiyor.

Bunun için de öncelikle kendimizi iyi tanımamız gerekiyor. Kendimizi tanıdığımız, kendimizle baş başa kalarak dinlediğimiz belki de tek zaman spor yaparken harcadığımız zaman. Bu nedenle spor yapmak hayati önem taşıyor. Spor yaptığımız zaman kendimize güvenimiz artıyor, bakış açımız genişliyor ve bunlar da daha yaratıcı düşünmemize olanak sağlıyor. Spor yapmak aynı zamanda bedensel sağlığımız için de çok önemli. Genç kalmak, hayatı yakalamak ve üşengeçliklerden kurtulmak için en iyi yollardan biri kuşkusuz spor yapmaktır. Spor yapan insanların daha inovatif düşündüğü, iş hayatında daha başarılı olduğu ve daha programlı çalışarak zamanı iyi değerlendirdiği yapılan araştırmalarla ispatlanmış bir gerçek. Hiçbir zaman spor yapmaya vaktim yok gibi bir bahaneniz olmamalı. Haftada en az 2 gününüzün birer saatini spor yapmaya ayırmalısınız.

Kişisel gelişimin kapılarını açan en önemli anahtarlardan biri de yine spor yapmak. Çünkü spor yaptığınız zaman, zihniniz yeniliklere daha açık hale geliyor. Spor yapılan süre boyunca, insan kendini dinleme ve düşünme fırsatı buluyor. Böylece hayattan ne bekliyor, amaçlarına nasıl ulaşabilir, mevcut sorunları nasıl çözebilir sorularına çok daha net cevaplar bulabiliyor. Bu cevapların bulunması kişi yaşamı için hayati önem taşıyor. Çünkü mutlu olmamız, bu soruların yanıtlarını ne kadar verebildiğimizle doğrudan alakalı. Spor yaptığımız süreler boyunca da aldığımız bu cevaplar, kişisel gelişimimiz için basamak görevi görüyor. Spor yapmak hayatın pek çok süreci için oldukça önemli. Kendiniz geliştirmek için başlamanız gereken ilk adım, düzenli spor yapmaktan geçiyor. Kendinize zaman ayırın, spor yapmak için her zaman vaktiniz var.

Neden Spor Deyince Aklımıza Futbol Geliyor?

Dünyanın pek çok ülkesinde spor denilince akla önce futbol geliyor. Önceleri bu durumun gelişmişlik seviyesiyle doğru orantılı olduğu ve Türkiye’de bu yüzden futbolun bu kadar önemli olduğu söyleniyordu. Ancak bakıldığı zaman İtalya, Brezilya, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde de futbolun oldukça önemli olduğunu görüyoruz. Bu nedenle gelişmişlik düzeyinin futbola duyulan ilgiyle doğruda alakalı olduğunu söylemek oldukça güç.

Ülkemizde her kesimden gelir grubuna dahil pek çok kişi futbol fanatiği. Futbolla ilgilensin ya da ilgilenmesin hemen hemen herkesin sempati duyduğu bir futbol takımı var. Futbol takımlarının adını duymayan kişi ise neredeyse yok. Sokağa çıkıp bir basketbol ya da voleybol takımını sorsak, karşımıza bilmeyen yüzlerce kişi çıkacaktır. Ancak aynı soruları futbol için sorsak, bilmeyen kişi çok az çıkacaktır. Spor programları ise ağırlıklı olarak futbol takımları ve futbol maçları ile ilgili. Diğer hiçbir spor dalı için maç sonrası program hazırlanmazken, pek çok kanalda futbol içerikli programlar hazırlanıyor. Spor kanalları da ağırlıklı olarak futbol takımları ve maç özetlerini içeriyor. Pek çok spor kulübünün kendine ait televizyon kanalı mevcut. Her şehir kendi futbol takımını kuruyor. Hatta ilçelerin bile kendi adlarını taşıyan futbol takımları var.

Dönem dönem başka spor dallarını anlatan film ve dizi programları çekiliyor. İlginin diğer spor dallarına da kayması amaçlandığı halde istenilen sonuca ulaşılabilmiş değil. Oysa ki hazırlanan televizyon dizi ve filmleri oldukça ilgi görüyor. Ancak hala spor denilince akla futbol geliyor. Peki, neden futbol hayatımızın bu kadar içinde? Taraftarı olduğumuz takım ezeli rakibiyle yaptığı mücadeleyi kaybedince üzülüyor, şampiyon olunca sanki biz birincilik yaşamış gibi seviniyoruz? Maçları izlediğimiz halde neden bir de özetlerini ve tartışma programlarını izleme ihtiyacı duyuyoruz? Aslında bu soruların cevabı oldukça basit. İnsanlar yaradılışı gereği kendisini bir gruba ait olma ihtiyacı hissediyor. Futbol da her kesimden insana hitap ediyor. Futbol takımlarının kuruluş tarihleri diğer spor dallarından daha eskiye dayanıyor olması, futbolun bu kadar yaygın olmasının temel nedeni. Kişiler kendini ait hissettikleri futbol takımları ile birbirine kenetleniyor ve bir gruba ait olma hissinin keyfine varıyor.

Spor Yapmanın Püf Noktaları

Yıllar boyunca hemen hemen herkes spor yapmanın ne kadar önemli ve gerekli olduğundan bahsetti hala da bahsediliyor. Ancak nedendir bilinmez, ülkemizde spor yapanların oranı hala oldukça düşük. Oysaki spor yapmak için illa para harcamak da gerekmiyor. Ancak bizler hala sporun ne kadar önemli ve gerekli olduğunu bir türlü anlayamıyoruz. Ya da anlıyoruz ama bir türlü o disipline girerek spor yapacak zamanı yaratmıyoruz kendimize. Çoğu kişinin spor girişimi ise bir iki denemeden öteye gidemiyor maalesef.

Oysa spor yapmak öncelikle sabır gerektiriyor. Neden mi? Alışkanlığa dönüşmesi için geçecek süreye katlanmalısınız. Daha önce spor yapmadığınız için vücudunuz oldukça zorlanacak. O acıya sabretmeniz gerekiyor. Beynimiz, bizi zorlayan ve yoran her şeyi ortadan kaldırmak ister. Bu nedenle de spor denemeleri genellikle sonuca ulaşamadan kalır. Buna dayanmanız gerekiyor. Başlarda oldukça zorlayıcı gelecek, pes etmemelisiniz. Birkaç spor denemesinden sonra, vücudunuzu bu tempoya alışacak. Düzenli olarak yapmaya başladığınızda ise, zamanla spor yapmak alışkanlığa dönecek. Alışkanlık olarak kazanıldığı zaman ise, spordan kopmak kolay kolay mümkün olmuyor.

Spor günün her saati, açık alanda ya da kapalı alanda yapılabilir. Ancak, her metabolizmanın kendi spor zamanı var. Bazı insanlar sabah aç karnına spor yaptığında kendini daha iyi hissederken, bazı insanlar akşam sporlarına yatkındır. Bu nedenle vücudunuzun çalışma sistemini öğrenmeniz gerekiyor. Size uygun olmayan bir saatte ya da size uymayan bir spor dalını yapmaya çalıştığınızda, bedeniniz daha fazla zorlanacaktır. Bu da hemen pes etmelere neden olacaktır. Buna izin vermeyin. Size en uygun sporun ne olduğunu ve hangi saatler arasında yapmanız gerektiğini bilmeden spora başlamayın. Gerekli görüyorsanız bir uzamana danışarak vücut çalışmanıza en uygun sporu öğrenebilirsiniz. Size uygun olan sporu ve saatleri bulduğunuz zaman, spor yapmak işkence değil, eğlenceye dönecektir. Zaten spor, acı çekmek için yapılmaz. Kendinizi iyi hissetmek için yaparsınız. Bu nedenle spordan keyif almaya çalışın. Spor yaparken hayal kurun, sorunlarınızı çözmeye çalışmak yerine sorunlarınızın kaynağını düşünün. İçinizdeki potansiyelin nasıl ortaya çıktığına hayret edeceksiniz.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Spor Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI