Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınTahvillerin Sunmuş Oldukları Getiriler Ve Sorumlulukları ! Tahvil Nedir? - 14 Mart 2017 Salı

Tarih: 14-03-2017 23:27:38 + -


Tahvil en geniş ifade ile borçlanma senedini ifade eder. Tahvillerin satışa çıkarılması ile birlikte kazanıla fonların bazı eksileri ve artıları söz konusudur.


Tahvillerin Sunmuş Oldukları Getiriler Ve Sorumlulukları ! Tahvil Nedir? - 14 Mart 2017 Salı

Tahvil en geniş ifade ile borçlanma senedini ifade eder. hem devletler, hem şirketler hem de tüzel kişilikler tahvil çıkarma işlemleri ile fonlarını sağlayabilirler. Her birimin tahvil çıkarabilmek adına izlemesi gereken politikası ise farklıdır. Yani her ülke kuralları çerçevesinde bizde olduğu gibi merkez bankası tahvil çıkarımlarının politik kurallarına uyar iken; anonim şirketleri gibi tüzel kişilikler için de genel kurul kararını gerekli kılıyor. Yani kısacası tahvil çıkarmak için izlenmesi gereken politikanın her kurum için ayrı olduğunu ifade etmek gerekir.

Tahvillerin Sunmuş Oldukları Getiriler Ve Sorumlulukları

Tahvillerin satışa çıkarılması ile birlikte kazanıla fonların bazı eksileri ve artıları söz konusudur. Bu bağlamda sayılabilecek durumlar;

·         Tahvillerin alınması ile sunulan şirketin yahut da farklı tüzel kişiliğin kar zarar mekanizmasına ortak olmak söz konusu değildir. Ancak tahvil sahibi olan kimse ilgili kuruluşa borç vermiş gibi değerlendirilir ve ardından geri alımlarda faiz destekli alım olur. Yani; tahvili vermiş olan kimsenin, ortağın ardından anaparasını almasının yanında bir de faizini alması söz konusu olur.

·         Tahvillerin getirileri önceden bilinir bir durumu ifade eder. Bu bağlamda; tahvil getirilerinin yüksek rakamları bağlaması beklenemez ve mutlaka tahvili sunan kimsenin elde edeceği getiriyi biliyor oluşu sebebi ile sunduğu da akıllarda yer etmelidir.

·         Tahvil bir menkul kıymettir.

·         Tahvil sunmuş olan kimsenin yalnızca alması gereken bir anaparası ve faiz getirisi olur. Bunun yanında sunmuş olduğu tahvilin herhangi bir ortaklık payı veya şirket üzerinde hak oluşturması söz konusu değildir.

·         Tahvil sahibi olan kimse eğer söz konusu şirketin herhangi bir katılım değerine sahip değil ise şirketin yönetimi ile alakalı olarak herhangi bir konuya müdahale etmesi söz konusu dahi değildir.

·         Şirketlerde tahvil alımı yapılmış ise; kar payı dağıtımı konusunda öncelikli haller söz konusu olur. Yani; kar payı dağıtılmadan önce mutlaka tahvil ödeneklerinin dağıtılmış olması gerekmektedir.

Tahvil Piyasası Nasıl İşler?

Tahvil piyasası üzerinde işlem yapabilmek için mutlaka gerekli olan şartları sağlıyor olmak gerekmektedir. Bu bağlamda tahvil piyasası içerisinde olmak ister iseniz mutlaka;

·         TC merkez bankası,

·         SPK üyeliğine sahip olan bir banka,

·         Borsa üyeliğine sahip kurum – kuruluş, olmak gerekmektedir. Hepsi birden değil ancak tek bir gerekli şartı sağlıyor olmanız gerekir.

Yatırımcı kimselerin bireysel olarak işlemleri gerçekleştirebilmeleri söz konusu değildir. Ancak yatırımcıların da tahvil piyasasında yer alabilmelerini sağlayacak olan aracı kuruluşlar vardır. Bu aracı kuruluşların katkısı ile bireysel yatırımcıların işlemleri gerçekleştirilebilir.

Tahvil aracı kuruluşlarının verebileceği hizmetler çerçevesinde;

·         Yatırımların danışmanlığı,

·         Portföy analizleri,

·         Menkul kıymet işlemleri çerçevesinde alım – satımları,

·         Halka arz şeklindeki işlemler, sayılabilir. Aracı kurum ile yatırımcı kimsenin yani tahvil sahibinin mutlaka birbirini tanımıyor olduğu bir ortamda işlem yapılır. İşlem çerçevesinde kişi yapmak istediği bireysel tahvil işlemini aracı kuruma iletir ve nihayetinde aracı kurum nominal ücreti alarak bireysel yatırımcının tercih etmiş olduğu işlemi gerçekleştirir. Aracı kurumların komisyon tercihlerine ayak uydurmak ve kesintileri göze almak gerekir.

İşlemlerin gerçekleştirilmesi ile alakalı olarak verilen talimatların dökümü her iki tarafında dosya kayıtlarında bulunur. 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Osman Zeki Öner
  Osman Zeki Öner
 • Osmanlı
  Osmanlı
 • Kubat Ötme Bülbül
  Kubat Ötme Bülbül
 • Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
  Neşet Ertaş Evvelim Sen Oldun
 • Aytaç Doğan İç Benim İçin
  Aytaç Doğan İç Benim İçin
 • İsmail Tunçbilek Derdin ne
  İsmail Tunçbilek Derdin ne
VİDEO GALERİ
YUKARI